PLAKAT 120x180 cm - jak?

Witam !

Mam następujący problem - mam do wykonania plakat o rozmiarach jak w tytule, tzn. 120 x 180 cm. Nie pracowałam nigdy na takich formatach. Możecie mi powiedzieć, czy tworząc samą grafikę, “tło”, format musi mieć konkretnie takie wymiary i rozdzielczość 300 DPI, czy może być mniejszy, tylko rozdzielczość musi być powyżej 300 ? Nie ogarniam tego, przy 120/180 i 300 komputer ledwo dycha, nie mówiąc o programie. POMOCY !!

Jakim programem to robisz? Szczerze powiedziawszy mało się znam, ale podejrzewam że do takiego plakatu najlepiej nadałby się program do grafiki wektorowej (np. Corel). Wtedy nie miałbyś problemu z rozdzielczością.

Taki plakat to się ogląda z minimum 1m odległości, więc 90dpi wystarczy. Przy 1,5m odległości wystarczy już 60dpi, a z 2m od plakatu w zupełności powinno wystarczyć 45dpi :). Projektowałem kiedyś różne roll-upy 80cm/200cm i najczęściej firmy życzą sobie bitmapy 100dpi, ale są też takie, które zadowolą się 75dpi, ale też takie, co wołają 150dpi, co jak dla mnie jest lekką przesadą ;).

Sam zdecyduj jakie dpi wybierzesz. Myślę, że ~100dpi będzie ok. I jeszcze jedna uwaga. Jeśli możesz to teksty niechaj będą wektorowe, czyli np. w Corelu zrobisz, czy innej aplikacji obsługującej wektory i bitmapy.

ejze , zapytaj o parametry zleceniodawcę.

Bez przesady. Na wybór dpi wpływa kilka czynników.

Nie ma co gdybać, tylko się dowiedzieć.

Niekoniecznie. Zależy w jaki sposób ma być dostarczony projekt do wyświetlarni. Jeżeli zmieni tekst na krzywe w projekcie i nie zapisze jako drugiej wersji, to życzę czasu na ponowne wprowadzenie tekstu. W zależności od skomplikowania projektu może to chwilę zająć. Zamiany na krzywą dokonuje się przy eksporcie projektu do formatów postscriptowych

W ogóle robiłeś coś kiedyś na potrzeby poligrafii? Masz arkusz, na którym będzie drukowany plakat. Później trzeba to przyciąć do żądanego formatu. Więc pytanie czy tło ma być np. zdjęciem na całej powierzchni? Jeśli tak, to tło musi wystawać poza zadany rozmiar.Ile? Ja dla bezpieczeństwa daje tak ze 4-5 mm. Zależy też, jaki krojczy i sprawność maszyny. Nigdy nie przytniesz idealnie. A białe paski, wyglądają kijowo, chyba że taki jest cel.

@Monczkin, a jak myślisz, czy jak oddajesz pracę z tekstami zamienionymi na krzywe, to nie robisz kopii do edycji? A w zasadzie odwrotnie, zamieniasz na krzywe w momencie zapisu do pliku, który ma iść do drukarni :). Chyba to się rozumie samo przez się jak i to, że spad przy tłach musi być :). Ale masz rację. Powinien się dowiedzieć najpierw w drukarni jaki materiał potrzebują, dlatego pisałem, że “myślę” iż 100dpi powinno być ok, bo to najczęstsze przy tego rodzaju pracach, ale w danym przypadku może być inaczej :). Żeby nie być gołosłownym, pierwszy lepszy przykład: http://www.maxxl.pl/przygotowanie_pliku_do_druku.php

Pozdroofko,

Nie znasz wyobraźni ludzkiej. Uwierz, nie takie rzeczy się zdarzały :slight_smile: Wole napisać coś, co wydaję się oczywistą oczywistością niż później czytać o wielkich problemach z tym związanych.

Owszem, są zasady, do których stosowanie się powinno dać zadowalający efekt. Niestety, czasem teoria jest brutalnie miażdżona przez praktykę. Jak choćby składowa koloru czarnego. Teoretycznie danie samych setek powinno być okey. W praktyce każda drukarnia, z którą współpracowałem, miała inny przepis procentowy na czarny (np. apla). Jak chcesz wkurzyć drukarza, to daj mu czarny tekst w 100% CMYK :stuck_out_tongue:

No, ale dość tych dygresji. Zawsze powtarzam - pytaj, pytaj i jeszcze raz zapytaj. Jeżeli się dogadasz, to może być buda. Podwykonawcy - naświetlarnia, drukarnia, etc. ma w nosie czy to jest zrobione dobrze czy nie. Dostaną materiał i tak zrobią. Kto będzie winny?

A z czarnym to się zgodzę :). 100% CMYK stosuję tylko w potrzebie i jeśli mam taki zamiar. Oczywiście piszę o Corelu, bo głównie na nim projektuję, a ten np. cienie daje 100% K co też nie jest dobre. Ja mam swój patent i stosuję inne wartości procentowe czarnego, który w większości przypadkach mi się sprawdził także przy cieniach. Jeśli o tym zapomnę, to mam pretensje tylko i wyłącznie do siebie ;P.

Ale dość offtopu. ejze powinien najpierw zapytać się w drukarni czego potrzebują, ale z drugiej strony dobrze, że pyta tutaj. Przynajmniej będzie wiedział od czego zacząć :).

Pozdroofko,

[edit]

Pomyliłem się co do cienia w Corelu. Daje 100% K, a nie 100% CMYK, jak napisałem poprzednio ;P. Posta poprawiłem.

Owszem, robił am , ale nigdy nie były to tak duże arkusze, więc nie było problemu, o którym pisałam na samym początku. Chodziło mi o to po prostu, czy format tego arkusza, przy takich wymiarach, koniecznie musi być 1:1.

A co do kontaktu z drukarnią - niestety, nie robię tego dla siebie i powiedzmy, że “firma” [choć to zdecydowanie ZA duże słowo] po otrzymaniu projektu sama załatwia z nią aprawę [i tu się przyznam, to jest problem …].

No ale dziękuję, juz moje wątpliwości właściwie się rozwiązały!

Wybacz, za niewłaściwą formę. Przepraszam, w nawale pracy, jakoś tak wyszło :oops:

To niech oni zdobędą potrzebne informacje. Może się okazać, że wyślesz im projekt, bez możliwości edycji, i okaże się, że trzeba dokonać poprawek. Po do dodawać sobie roboty? Chyba, że dasz im plik źródłowy do edycji i niech się sami martwią poprawkami.

Pozdrawiam.

Tabelka rozdzielczości DPI i wymiarów http://www.instalbud.net.pl/files/tabela.pdf

Siemka

A czym to sie różni od buttona 81x30 px oprócz wymiarów? Problem może być taki, że grafiki wektorowe możesz dowoli powiększać czy pomniejszać bez utraty jakości, natomiast grafik rastrowych nie można powiększać bez utraty jakości.

Jeśli plakat jest do druku to musi mieć zakładki czyli musi być szerszy o np. 1 cm od nominalnych wymiarów, ponieważ trzeba odliczyć cięcie papieru czy folii i rozdzielczość do druku to minimum 300 dpi oraz zestaw kolorów CMYK, czego nie obsługuje standardowo GIMP (trzeba doinstalować odpowiednie profile kolorów i biblioteki). Jeśli plakat ma być zrobiony do wyświetlania na monitorze to wystarczy rozdzielczość 96 dpi lub 72 dpi , większych nie trzeba. Do wyświetlania na ekranie wystarczy zestaw kolorów RGB, który obsługuje GIMP.