Planowanie serwera

Zrób z czegokolwiek, sprawdzisz czy wystarczy ci pamięci i mocy obliczeniowej i ewentualnie podejmiesz decyzje o rozbudowie lub zmianie sprzętu.

Dyskusja trwająca kilka dni i przerzucanie się różnymi konfiguracjami to tylko strata czasu.

Ważne żeby dyski były nowe i ewentualnie był RAID w przypadku ważniejszych danych, cała reszta ma marginalne znaczenie, jak się komputer zepsuje to sobie go po prostu wymienisz, świat się nie zawali.

Do unifi proponuje sprzętowy kontroler.

Możesz zacząć od tego.

https://linuxcontainers.org/lxd/getting-started-cli/

Canonical mocno rozwija LXD, sporo dokumentacji jest też w dokunentacji Red Hata.

Ze swojej strony polecam LXD z LVM, zamiast domyslnego sterownika dir.

Dlaczego?

Żeby były internety w razie awarii komputera, hypervisora czy kontenera z unifi, czy co tam jeszcze autor sobie poustawia.

Ale nie potrzebujesz działającego kontrolera do działającego internetu. Nie mieszaj :wink:
Poza tym zainstalowanie kontrolera na jakimkolwiek sprzęcie w razie awarii i odtworzenie z backupu to też nie rocket science.
Ze sprzętowymi miewałem w przeszłości już problemy.

Wiem wiem, że kontroler nie jest potrzebny do działania internetu.
Wczoraj zamówiłem dedykowany kontroler ze zintegrowanym rejestratorem dla CCTV. Wolę mieć to postawione na dedykowanych urządzeniach, a pobór prądu dla tego kontrolera jest bardzo niski.

Dzięki Wielkie dla roobal za naprowadzenie na LXD.
Dla testu postawiłem to wszystkie co mam na wirtualnych maszynach, ale na LXD i użycie jest dużo mniejsze.

Jeszcze raz Wielkie Dzięki roobal :slight_smile:

Całej reszcie również dziękuje za poświecony czas.
Teraz czekam aż otrzymam nowe dyski 2xSSD 860PRO 256GB i 2xSEAGATE NAS 3TB i będę mógł wszystko postawić na HP Z600.

Nie ma sprawy. Kontroler do samego działania AP nie jest potrzebny, ale jest potrzebny przy roamingu. Ja osobiście nie polecam sprzętowego kontrolera. Dla 1 czy 2 AP nie ma to sensu, dla większej liczby AP nie nadaje się. Niestety sprzętowy kontroler ma ograniczenia i jak to support mi napisał, UCK dedykowany jest dla małych sieci.

Całego portfolio unifi nie znam, więc trudno mi powiedzieć jak zachowają się switche czy np. USG gdy nie będą mogły pobrać sobie konfiguracji. Założyłem najbardziej pesymistyczny scenariusz, że wszystko szlag trafi.

Nie wiem jak usg, ale switch będzie działać bez kontrolera. To nie WLC :slight_smile:

Zgadza się, dlatego wypuścili UDM-pro (ale i tak wolę to trzymać na wirtualce)
USG będzie działać

Ciekawi mnie ten UDM Pro. Miałeś okazję się tym pobawić?

Niestety jeszcze nie. W większych rzeczach i tak używam wirtualki.

Panowie…

Co myślicie o DELLu T40 w oryginalnej konfiguracji?
Mam dobrą ofertę na nówkę zakupioną 3 tygodnie temu, karton nawet jeszcze nie otwarty. Kumpel chcę 280 funtów chcę, ale wiem, ze dogadamy się na 250. Kupca mam na mojego HP Z600. Więc wychodzi wymiana z małą dopłatą.
Za kilka tygodniu wymieniłbym RAM na 2 x 16GB.

Dell jest ok, jak nowy to ma gwarancję NBD.

Nowy Dell T40?? Jaka konfiguracja? Ile mocy faktycznie potrzebujesz?
Przed chwilą pytałeś o maszynę dwuprocesorową z prockami ze średniej półki, teraz 1 słaby CPU.

Jeden nowy może być lepszy niż 2 stare.
A już na pewno bardzo pozytywnie odbije się na rachunku za prąd.

Pytałem o sprzęt z dwoma prockami, bo taki miałem i używałem.
Teraz mam tylko jedną wirtualkę z Windows i resztę w kontenerach. Po tym zabiegu HP Z600 prawie nie był obciążony.

Właśnie kupiłem tego DELLa T40. Fajny mały sprzęt. Z ceny jeszcze troszkę zszedł.
Konfiguracja to:
CPU: Xeon E-2224G
RAM: DDR4 ECC 8GB
HDD: Seagate Baracuda 1TB
Ten dysk 1TB wyciągnę i i odłącze DVD. Wrzucę 2x256GB SSD i 2x3TB HDD.
Już dzisiaj zamówię RAM w jednej kości 16GB i drugą 16 dokupię w czerwcu.

Wydaję mi się, że ten T40 jest dobrym wyborem. Czas pokażę.

E-2224G nie jest dużo słabszy od 2x X5560, w przypadku zadań obciążających jeden wątek może się wręcz okazać zdecydowanie szybszy.

No, to, jeśli tak wygląda obciążenie, to dobra decyzja. A z pewnością znacznie lepiej, niż używanie 2 prądożernych procesorów (o poborze już pisałem jakiś czas wcześniej).
Będziesz zadowolony.

Jedno pytanie.
T40 ma 4 porty SATA. Na tę chwilę mam podłączone 4 dyski w RAID. Gdybym rozbudowywał dyski np. dorzucał jeszcz 2 może 3 to wystarczy mi prosty kontroler SATA czy inwestować w coś od DELLa?