Planowanie tworzenia stron www

Jak robić, żeby nie gubić się w pisanej stronie.

Proszę tutaj o wypowiedzi doświadczonych webmasterów.

Ja zawsze robie pełen spontan, ale czasami jak muszę jakąś stronę zrobić bardziej oficjalną no to cóż…

Najpierw co będzie zawierać strona, jakie wymagania stawiam wobec silnika, odpalenie Apacha i Notepad++ i lecimy z silnikiem.

Co rozumiesz pod pojęciem gubić się? Jeśli tworzę jakąś stronę, to mimo że jest rozbudowana oraz coraz bardziej się rozrasta z czasem, to jako autor wiem jakich użyłem stylów, za co odpowiada konkretny plik, gdzie są szablony i jak działają. Sprecyzuj może swoje pytanie.

Chodzi mi o orientację w plikach stron. Generalnie całej zawartości, możliwościach. Jak to planować i oznaczać.

W dniu 22.04.2008 , o godzinie 21:09 został dopisany post przez Pablo128

OK i jak to oznaczasz, opisujesz, rysujesz na swoim planie. Przecież musisz mieć jakiś plan. Przy dużym serwisie byś się pogubił. Już nie mówiąc o aktualizacji po czasie.

Kod PHP, JavaScript, CSS w oddzielnych plikach + komentarze ;] W między czasie z 10 razy zmienisz koncepcje i otrzymasz wynik końcowy :wink:

Rzecz w tym, że mam z 30 plików PHP, a to jest dopiero początek. Bardzo łatwo jest się w tym pogubić.

Niekoniecznie im mniej tym lepiej, kwestia porządku i własnego rozeznania.

dla mnie 30 plikóe oznacza albo potężną stronę, albo brak pomysłu. zależy od tego jak piszesz, kiedy tworzysz osobny plik?

Jak oznaczasz, opisujesz, rysujesz na swoim planie nowy serwis. Przecież musisz mieć jakiś plan. Przy dużym serwisie byś się pogubił. Już nie mówiąc o aktualizacji po czasie.

Czy 30 plików to dużo to kwesta względna (BTW, mój największy projekt po ponad 100 plików). Zależy o czym jest serwis, dla kogo adresowany i przede wszystkim co udostępnia.

Ja tworzenie projektu rozpoczynam od projektowania bazy danych. Wtedy rozrysowuję sobie na kartce każdą tabelę i opisuję każde pole (np. jakiego ma być typu). Wtedy widzę co muszę zrobić i czy ewentualnie o czymś zapomniałem. Bo jeśli bym o czymś zapomniał, to potem dodanie jednego pola do jakiejś tabeli w bazie mogłoby się wiązać ze sporymi zmianami w samym kodzie.

Inna sprawa to rozdzielenie kodu PHP od kodu HTML. Wpływa to w dużej mierze na czytelność. Na marginesie powiem jednak, że kiedyś tego nie stosowałem. Byłem zatem przyzwyczajony do swoistego bałaganu w kodzie i jakoś mi to nie przeszkadzało.

W sumie jak już wyżej napisałem, jeśli Ty coś tworzysz, to ogólnie wiesz co gdzie się znajduje. Gdybyś się mnie zapytał o jakąś funkcję w jakiegoś mojego projektu to bez niczego odpowiedział bym Ci w jakim pliku znajduje się kod za to odpowiedzialny i w mniej więcej której części tego pliku.

A czy przymierzasz się do napisanie czegoś “większego”?

Nawet zacząłem pisać większy serwis internetowy. Jednakże bardzo wolno mi to idzie. Generalnie czuję wielki bałagan w tym wszystkim. Każdy plik ma mnóstwo możliwości itp. Trudno się w tym połapać po przerwie w pisaniu kodu.

Dzięki za rady!

Ja osobiście lubię mieć każdą podstronę w osobnym folderze - ścieżki adresowe do plików nieco sie wydłużają, ale mimo wszystko łatwiej mi sie w tym połapać. Poza tym oczywiście przemyślane nazewnictwo… WSZYSTKIEGO. Od folderów i plików począwszy na funkcjach i zmiennych kończąc.

Jeśli chodzi o plan, to najpierw robie sobie zawsze jakiś mały, wstępny szkic - zbiór prostokątów z opisami “co gdzie”.

Poza tym coś w rodzaju spisu treści, czyli:

  • [*:1dhajuao]Czego potrzebuje - pliki, grafika, moduły strony, itd.[*:1dhajuao]W czym będę pisał serwis - języki programowania[*:1dhajuao]Krotki, schematyczny opis działania nawigacji - pomaga w tworzeniu linków i odnośników (zależy mi, żeby z każdego miejsca na stronie można było sie łatwo dostać do dowolnego innego - bez użycia “Wstecz” - później samym użytkownikom pomaga też stworzenie mapy serwisu - często bardzo rozległej, w formie drzewa katalogów i plików)[*:1dhajuao]Kilka informacji o stronie - motyw, zastosowania, pomysły, itp. (których, często może użyję, a może nie)

To chyba na tyle. Jak chodzi jeszcze o same pliki, to też oczywiście sporo komentarzy (czasami jest ich więcej niż samego kodu, ale sie przydają).

A jak chodzi o te 30 plików, to dla przykładu podstawowa wersja PHPbb by Przemo ma ok 80-90 plików php tworzących SZKIELET forum. nie mówiąc już o obsłudze styli, panelu admina, systemu wiadomości, itd. tak wiec jak już ktoś wcześniej wspomniał. “Czy 30 plików to dużo?” Zależy. ;]

Dzięki za informacje. Na pewno się przydadzą.