[+]Plasma 5.8 - zaplanowane wydarzenia w kalendarzu, jak?


(phyrz91) #1

Witam,

jak zmusić kalendarz w KDE aby wyświetlał zaplanowane wydarzenia np. z Korganizera lub z kalendarza Google? Wiem, że jest to możliwe ale nie wiem jak to ustawić/co doinstalować.

W ustawieniach zegar cyfrowy w zakładce kalendarz z dostępnych wtyczek mam tylko holidays.

Instalowałem kdepim i nic to nie dało.

Debian testing & Plasma 5.8.4

Pozdrawiam,

Damian


(FadeMind) #2

W ustawieniach Kontact musisz dodać wtyczkę Google, zalogować się do konta Google, dać uprawnienia wtyczce od KDE i ją skonfigurować:


(Domker) #3

Instalowałeś “kontact” i “kontactinterface” ?
Jest jeden podstawowy problem z KDE 4 moduły nie zostały przepisane, bo planują wdrożyć to globalnie w ustawieniach KDE. “Konta sieciowe”.

Druga możliwość to “kcaldav”, ale i ten pakiet może być nieco “depraced”.

Jest też “plasma5-applets-eventcalendar” jako widget plasmy 5 i faktycznie działa, ale nie wiem, czy jest dostępny w twojej dystrybucji Linux.
https://github.com/Zren/plasma-applets/tree/master/org.kde.plasma.eventcalendar


(FadeMind) #4

@Domker działa pięknie :slight_smile:

Jednak, konfigurację (dodawanie, usuwanie zdarzeń robi się po stronie WWW (albo Kontact))


(Domker) #5

:slight_smile:
Widzę, że też masz Manjaro z KDE.
Lepiej go uaktualniać na bieżąco, rolling release bywają kapryśne w tym względzie.


(FadeMind) #6
[fademind@manjaro ~]$ cat /etc/pacman-mirrors.conf 
Branch = unstable
NoUpdate = True

:sunglasses:


(Domker) #7

^^ :smile:


#8

Nieco uporządkuję :slight_smile:
Niestety pytanie nie jest precyzyjne, ale nawet w Plasma 5.9.1 (w części dotyczy 5.8.x):

  • można skonfigurować Korganizer, by wyświetlał m.in. dane wprowadzone do Google Calendar (5.8.x i 5.9.x),
  • tzw. zegar cyfrowy (i analogowy) mają przygotowaną możliwość obsługi wtyczek, m.in. świąt oraz oraz danych “kdepim” (w tym także Google Calendar); to ostatnie “działa” w 5.9.x i chyba nie ma w ogóle dla 5.8.x - niestety nie udało mi się w żaden sposób zmusić zegarka do wyświetlania czegokolwiek ustawionego w ten sposób,
  • o ile pamiętam, to ma to się w przyszłości wyświetlać, ale musi polepszyć się libkgapi (bodaj),
  • “konta sieciowe” mają w przyszłości konfigurować każde konto sieciowe, globalnie, czyli będziemy mogli sobie tam skonfigurować to, co obecnie konfigurujemy w Kontact; raczej dość odległa przyszłość; ta funkcja raczej niewiele będzie mieć wspólnego z możliwością wyświetlania przez plazmoidy danych,
  • jeśli ktoś potrzebuje wyświetlania danych z Google Calendar w jakimkolwiek plasmoidzie, to spośród mi znanych, jedyny sensownie to obsługujący dla Plasma 5.x jest wspomniany eventcalendar: https://store.kde.org/p/998901/ - trzeba tylko sprawdzić, czy dana wersja jest prawidłowa, zainstalować można przez GHNS; paczka w repozytorium nie jest konieczna; program potrafi wyświetlić dane z Google Calendar (ale nie innego), ale nie potrafi nas informować o nadchodzącym wydarzeniu,
  • niestety trudno (przynjamniej mi się nie udało; jeśli komuś - to niech się pochwali) - zmusić Plasmę do notyfikowania o danych z kalendarza,
  • kiedy narzędzia środowiskowe (tj. zegarek, czy ogólnie “notyfikacje”) umożliwią prawidłowe wyświetlanie danych z kalendarza oraz prawidłowo informować o nadchodzących wydarzeniach - któż to wie, raczej nie w 5.9.2-5.

(phyrz91) #9

Koledzy,

dzięki za pomoc.

Aplet Plasmy plasma5-applets-eventcalendar działa bardzo dobrze jeśli chodzi o tę funkcję.

Natomiast rozwiązanie z Koragnizer/Kontact/Akonadi nie zadziałało u mnie.

Biorąc pod uwagę ile to programów/pakietów musiałbym mieć w systemie dodatkowo, rozwiązanie nr. 1 jest o niebo lepsze.

Gdyby tylko dało się “dociągnąć” wydarzenia/zadania do lewej strony po wyłączeniu prognozy pogody.
https://postimg.org/image/vaajerx93/

Jeszcze raz dzięki, dużo piwo dla Was.


#10

No tak - rozwiązanie z Kontact jest dla osób, które z tej aplikacji korzystają. IMO - wygodna, a że ileśtam sobie dociąga, to już inna sprawa. Nic do tego nie mam.

Rozwiązanie “niekoszerne” :slight_smile: to Thunderbird, który również potrafi się obecnie zintegrować z google calendar. Innych, a już natywnych dla KDE - nie znam (pewnie coś ze stajni Gtk, ale wówczas dociągniesz pół Gnome); kube nie jest jeszcze gotowe (przynajmniej do wczoraj nie budowało mi się) i nie wiem, czy będzie miało taką funkcjonalność.

Jest jeszcze coś, co się nazywa kde-now i jest to “google now” dla Plasmy. Jest to w gicie KDE: https://github.com/kde/kde-now Nigdy nie korzystałem i nie bardzo nawet wiem jaką ma to funkcjonalność. Zerknij na ten filmik ze strony.

Jeśli chodzi o “dociągnięcie” - zgłoś na githubie eventcalendar (https://github.com/Zren/plasma-applets/tree/master/org.kde.plasma.eventcalendar i issue albo pull request, w zależności za co to uznasz błąd, czy porządaną funkcję), może znajdzie uznanie. Osobiście używam właśnie tej pogodynki, zatem nie mam z tym problemu.

@phyrz91: Mówisz - masz. Od wersji #41 applet ukryje kolumnę pogody, jeśli tej funkcji nie używasz: https://store.kde.org/p/998901/


(phyrz91) #11

@pavbaranov Zgodnie z Twoją poradą napisałem na Githubie, autor przychylił się do prośby.