Platforma z Ryzenem 2600 (+/- 2500zł, gry i multimedia)

Więc tak:

  • Może i Intel nadal jest lepszym wyborem pod gry, ale mam sentyment do AMD i nie podoba mi się ogólna polityka “niebieskich”, tak więc Ryzen 2600.
  • Dysk WD Blue, bo jakoś nie przepadam za Toshibą. No chyba, że ich 1TB P300 oprócz tego, że delikatnie tańszy, jest też w czymś lepszy.
  • Buda Brutus M35, choć widzę, że bardzo popularna w proponowanych zestawach jest Regnum RG4T Pure Black. Jeśli Brutus nie ma nad nią żadnych znaczących przewag, poza chyba większym rozmiarem, to podmienię
  • Płyta… wziąłem cokolwiek z chipsetem X470 i z “na oko” sensownym zestawem złącz. Nie wiem czy to dobre. Wiem, że X370 też jest kompatybilny, ale czy to jednak nie delikatne uwstecznianie zestawu już na samym starcie? Jakieś tam nowości i usprawnienia są.
  • RAM, jak wyżej - i 3000MHz, bo Ryzeny ponoć lubią szybko taktowane pamiątki. 16GB myślę, że mi się przyda, aczkolwiek można teraz ubrać połówkę, jeśli umożliwi mi to wsadzenie gdzieś czegoś lepszego i dokupię drugie 8GB dopiero w późniejszym terminie.

Z obecnego komputera przekładam:

  • Gigabyte RX580 8GB
  • SSD Plextor M5S 128GB (ma z 5 lat na karku. Nowe dyski pewnie wciągają go nosem pod kątem osiągów, ale pamięci MLC, no i działa bez zarzutu)
  • SPC Vero L1 600W (zasilacz kupiony jako zastępczy… z 1,5 roku temu. Jakoś tak wyszło, że został ze mną na dłużej) Jest sens zmieniać na jakiś “bardziej markowy”?

Budżet mogę nagiąć o jakieś powiedzmy 300-400zł. Aczkolwiek na razie zostawiam sobie tutaj bufor na ewentualny zakup systemu. W TYM wątku zastanawiamy się, czy mogę przenieść sobie licencję Windowsa 10 z obecnego komputera na nowy. Nadal nie jestem pewien.

Aha… Jeszcze kwestia chłodzenia CPU:

Jakiegoś szalonego OC nie planuję, więc box powinien wystarczyć, o ile nie zafunduje mi odgłosów startującego odrzutowca spod biurka. :slight_smile:

1 polubienie

gry hmmm ciekawe jest karta graficzna zintregrowana w procesor nie nadaje sie do grania zalezy do jakich gier wymien kilka tytulów

Ano niezbyt. Ale ta

już raczej tak. Poza tym Ryzen 2600 (bez “G”) to nie APU, więc integry nie posiada. :slight_smile:

To kup szybszy zestaw z i5 na kawie

Intel i5-8400 2.80GHz 9MB BOX


MSI B360M PRO-VDH

HyperX 8GB 2666MHz Fury Black CL15 (2x4GB)

Toshiba 1TB 7200obr. 64MB P300 OEM

SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black

Albo płytka z chłodzeniem wodnym

Coraz bardziej mam wrażenie, że Intel opłaca ponad pół świata z apropomowanie swoich produktów… Kiedy ci pseudo spece IT na forach zrozumieja, że AMD Ryzen to nie to samo co Intel dzisiejszy, to Intel po wielu latach właśnie zaczał stosowac kontroler pamięci w CPU, co AMD robiło od zawsze i my mówimy, że Intel to cud techniki świata, a tak to wygląda bo wszedzie pisza wszyscy, że AMD to syf i tylko idiota kupuje, a móœią tak tylko na podstawie wykresóœ zrobionych pod Intela na wyłączność (czyt. optymalizacja tylko pod sprzet intela softu i gier).

2 polubienia

Odżyj ze świata kart graficznych Intela bo na Intelu świat się nie kończy :slight_smile:

Czy ja wiem… w większości gier faktycznie wygrywa z R5 2600 (choć o jakiejś przepaści nie ma mowy), za to jest zdecydowanie mniej przyszłościowy - 2x mniej wątków, no i brak opcji upgrade’u bez wymiany calej płyty na taką z nowszą podstawką, gdzie AM4 będzie wspierane przynajmniej do 2020 r. No ale do przemyślenia. :slight_smile:

W zastosowaniach nie-growych zwycięzcę ju w ogóle ciężko z tej dwójki wskazać, choć u mnie priorytetem są gry, a zastosowania “robocze” na dalszym planie.

Wiesz, że wszystko jest zalezne od optymalizacji gry, softu “roboczego” pod daną technologię? Intel i AMD to dwie różne technologie, a nie to samo, że nie trzeba zrobić optymalizacji pod Ryzeny.

Dodam tylko, że po ostatniej aktualizacji AGESY i biosu Zen+ staje się nieco szybszy (jak na razie widziałem tylko testy na linuxie w benchmarkach obliczeniowych ale pewnie podobny boost zaliczyły również gry). Generalnie Zen+ cierpi na podobny problem jak Zen czyli choroba wieku dziecięcego. Często niedopracowane biosy i sporo poprawiają mikrokody od AMD. Myślę, że zaliczy z czasem jeszcze lekki wzrost wydajności.

Akurat 2600 ma dość średnie chłodzenie (nawet lekkie OC może być ciężkie dla niego), dlatego zalecałbym 2600X, jeżeli planujesz lekkie OC albo dokupienie do 2600 czegoś innego (SPC Fera 3 na przykład). Wtedy spokojnie można puścić sobie 4.0 na niskim napięciu koło 1.2V.

Wiem. :slight_smile: Dlatego są gry, w których wygrywa Ryzen i są też takie, w których wygrywa i5. Analogicznie z aplikacjami. W kwestii “potencjału na przyszłość”, nie licząc już długiego wsparcia podstawki, dlatego bardziej przekonuje mnie Ryzen.

Bardziej podoba mi się opcja nr 2, czyli Ryzen 2600 + Fera 3, bo po prostu wychodzi taniej. Dzięki. :slight_smile:

Zostaje jeszcze kwestia wyboru płyty, no i pamięci.

1 polubienie

A ja sądzę, że to ty jesteś opłacony do pisania takich bredni i siania fermentu na forum.

Jest opcja przesiadki na 8700k oraz na to co jeszcze wyjdzie dla tego chipsetu.

AMD będzie robiło teraz małe kroczki wydajności, więc tak czy siak Intel przeżyje AM4 ‘wspierane’ do 2020 roku.

Przecież i5 wygrywa w zdecydowanej większości gier.

Tak. To poświęc jeden dzien w życiu i zobaczymy ile znajdziesz na różnych forahc polecen intela, a ile AMD i zobaczymy kto na co sieje ferment. Kazdy kto poleca AMD odrazu na forach jest uznawany w cudzyslowiu za idiote bo to się nie opłąca, bo przy intelu to nie ma z czym porównywac i podobne komentarze.

Co do pamieci nigdy w zyciu nie zawiodły mnie HyperX i zawsze je wybieram bo czy Intel czy AMD zawsze wszystko działa :slight_smile:

A te będą dobre?

Myślę, że obecnie Ryzeny którejkolwiek generacji nie powinny mieć problemu z pamięciami na 3000-3200MHz, jak to bywało w początkach pierwszej. Choć może to nie Ryzeny miały problem, a bardziej płyty główne…? Nie pamiętam. :zipper_mouth_face:

W każdym razie postanowiłem, że trochę się jeszcze wstrzymam - miesiąc, może dwa. Po namyśle absolutnie nie pali mi się z tym komputerem, a za czas jakiś płyty z nowymi chipsetami staną się bardziej dostępne, będą jakieś opinie i dogłębniejsze testy. Mają się również pokazać konstrukcje z chipsetem B450, który może okazać się interesujący zważywszy na popularność B350.

No to poświęć jeden dzień i przygotuj stosowną analizę. Może byc w Excelu.

Sam żeś zaczął od ad personam i jeszcze wymagasz, żeby ta osoba dawała jakieś dowody i analizy na cokolwiek? Sam się tłumacz ze swojego chamstwa.

https://rationalwiki.org/wiki/Extraordinary_claims_require_extraordinary_evidence

To najgorsze możliwe ramy dla Ryzena, bo to Hynixy. Najlepiej wziąć jakieś Samsungi B-die, one się podkręcają znakomicie ale niestety kosztują.

https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/ - możesz poszukać Samsungów B-die za pomocą tego narzędzia

1 polubienie

Jeśli rzucasz tezy o międzynarodowym internetowym spisku wymierzonym w biedne AMD, to wypada mieć choć cień argumentu. To nie ja muszę udowadniać, że nie jestem wielbłądem.

No widzę właśnie, bardzo srogie ceny. Generalnie lepiej patrzeć na niższe CL czy wyższe taktowanie?

Znalazłem takie - 3400MHz, ale za to CL16

Nie ma ich w podrzuconej przez Ciebie wyszukiwarce, ale w dwóch miejscach wyczytałem, że podobno to B-die

Z drugiej strony są te Tridenty, które zaproponowałeś - niższe CL, ale i też takty.