Playlista muzyka i video - jaki format jest najlepszy

Chcę oddzielić playlisty muzyczne od video, aby kliknięte playlisty z muzyką otwierały się w wybranym playerze audio, a video w innym programie.

W grę wchodzą tu formaty PLS, M3U i M3U8.
Nie interesują mnie dedykowane formaty, które otwiera tylko jeden player.

M3U i M3U8 to właściwie to samo, pliki na moich dyskach bardzo rzadko zawierają inne znaki niż litery A-Z, cyfry, spacje i podstawowe symbole.

Chcę zapytać, który z tych dwóch formatów PLS i M3U jest bardziej odpowiedni dla audio, który dla video.

Oba formaty łatwo edytować ręcznie, w dowolnym edytorze tekstu. To plusy dla obu, w przypadku np. przeniesienia plików na inny dysk.
Oba zawierają oprócz nazwy pliku na dysku, nazwę wyświetlaną na ekranie. To też plus dla obu.

PLS:
plusem jest długość utworu, którą w razie potrzeby można zmienić.
Ogromnym minusem jest kolejna numeracja każdego pliku, czyli nowe pozycje mogę dodawać tylko na koniec.
Taka playlista sprawdzi się jeśli słuchamy lub oglądamy w losowej kolejności.

M3U i M3U8:
Co znaczy wartość -1 dla #EXTINF ?
Czy to jest domyślna długość odtwarzania?
Widzę jednak, że mogę całkowicie pominąć linię
#EXTINF:-1,nazwa wyświetlana
i w dowolnym miejscu dodawać tylko
ścieżki do plików. To wielki plus.
Mogę też podawać relatywne ścieżki, ale tego nie będę używał.

Pozostaje wybór, który format dla audio, który dla video?

Pliki audio krótsze od sekundy często są w ogóle nie odtwarzane. Wynikać to może z włączonego efektu Fade, ale w niektórych playerach nie ma opcji Fade i te pliki też nie są grane.
Czy któryś z tych formatów pozwala ustawić pauzę przed odtworzeniem pliku, zdefiniować jego głośność lub wyłączyć efekt fade? Dla wybranych utworów lub całej listy?
Czy istnieją dodatkowe parametry, specyficzne tylko dla jednego z tych formatów?

Chciałbym poznać Wasze opinie, który format skojarzyć z playerem audio, który z video?
A może całkowicie zrezygnować z PLS i używać, M3U i M3U8 - jeden do audio, drugi do video… tylko czy…
te rozszerzenia nie są traktowane zamiennie (jak np. jpg i jpeg, htm i html)? i skojarzenie m3u z wybranym playerem, automatycznie skojarzy też m3u8?