Plik MKV w Sony Vegas?

Witam serdecznie. Posiadam klip audio-video w formacie MKV:

Format                         : Matroska
Format version                 : Version 4 / Version 2
Writing application            : mkvmerge v8.2.0 ('World of Adventure') 64bit
Writing library                : libebml v1.3.1 + libmatroska v1.4.2

Video
ID                             : 1
Format                         : HEVC
Format/Info                    : High Efficiency Video Coding
Format profile                 : Main@L4@Main
Codec ID                       : V_MPEGH/ISO/HEVC
Bit rate                       : 1 297 Kbps
Width                          : 1 280 pixels
Height                         : 720 pixels
Display aspect ratio           : 16:9
Frame rate mode                : Constant
Frame rate                     : 23.976 (24000/1001) fps
Color space                    : YUV
Chroma subsampling             : 4:2:0
Bit depth                      : 8 bits
Bits/(Pixel*Frame)             : 0.059
Stream size                    : 212 MiB (88%)
Writing library                : x265 1.7+497-975352b2c022:[Windows][GCC 5.2.0][64 bit] 8bit+10bit+12bit
Encoding settings              : wpp / ctu=64 / min-cu-size=8 / max-tu-size=32 / tu-intra-depth=1 / tu-inter-depth=1 / me=3 / subme=5 / merange=57 / no-rect / no-amp / max-merge=2 / temporal-mvp / no-early-skip / rdpenalty=0 / no-tskip / no-tskip-fast / strong-intra-smoothing / no-lossless / no-cu-lossless / no-constrained-intra / no-fast-intra / open-gop / no-temporal-layers / interlace=0 / keyint=250 / min-keyint=23 / scenecut=40 / rc-lookahead=240 / lookahead-slices=0 / bframes=8 / bframe-bias=0 / b-adapt=2 / ref=6 / limit-refs=0 / weightp / weightb / aq-mode=2 / qg-size=32 / aq-strength=1.00 / cbqpoffs=0 / crqpoffs=0 / rd=3 / psy-rd=0.30 / rdoq-level=0 / psy-rdoq=0.00 / signhide / deblock / sao / no-sao-non-deblock / b-pyramid / cutree / rc=crf / crf=25.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=51 / qpstep=4 / ipratio=1.40 / pbratio=1.30
Default                        : Yes
Forced                         : No

Audio #1
ID                             : 2
Format                         : AAC
Format/Info                    : Advanced Audio Codec
Format profile                 : LC
Codec ID                       : A_AAC
Bit rate                       : 87.6 Kbps
Channel(s)                     : 2 channels
Channel positions              : Front: L R
Sampling rate                  : 48.0 KHz
Frame rate                     : 46.875 fps (1024 spf)
Compression mode               : Lossy
Delay relative to video        : 20ms
Stream size                    : 14.3 MiB (6%)
Title                          : English
Language                       : English
Default                        : Yes
Forced                         : No

Audio #2
ID                             : 3
Format                         : AAC
Format/Info                    : Advanced Audio Codec
Format profile                 : LC
Codec ID                       : A_AAC
Duration                       : 22mn 51s
Bit rate                       : 76.7 Kbps
Channel(s)                     : 2 channels
Channel positions              : Front: L R
Sampling rate                  : 48.0 KHz
Frame rate                     : 46.875 fps (1024 spf)
Compression mode               : Lossy
Delay relative to video        : 20ms
Stream size                    : 12.5 MiB (5%)
Language                       : English
Default                        : No
Forced                         : No

Text #1
ID                             : 4
Format                         : ASS
Codec ID                       : S_TEXT/ASS
Codec ID/Info                  : Advanced Sub Station Alpha
Duration                       : 22mn 37s
Bit rate                       : 225 bps
Count of elements              : 667
Compression mode               : Lossless
Stream size                    : 37.3 KiB (0%)
Language                       : English
Default                        : No
Forced                         : No

Text #2
ID                             : 5
Format                         : ASS
Codec ID                       : S_TEXT/ASS
Codec ID/Info                  : Advanced Sub Station Alpha
Duration                       : 22mn 37s
Bit rate                       : 225 bps
Count of elements              : 667
Compression mode               : Lossless
Stream size                    : 37.3 KiB (0%)
Language                       : English
Default                        : No
Forced                         : No

z bardzo dobrym obrazem lecz tragicznym dźwiękiem. Chciałbym zmienić ścieżkę dźwiękową (dodać przygotowany podkład muzyczny zamiast szumu tła).
Najchętniej skorzystałbym z tego, że MKV to kontener i po prostu podmienił ścieżkę audio bez zmieniania ścieżki video. Być może udałoby mi się to zrobić lecz ścieżka audio i video muszą mieć dokładnie tą samą długość. Aby przyciąć ścieżkę audio do odpowiedniej długości potrzebuję umieścić plik MKV w Sony Vegas (mam tylko to narzędzie). Niestety Sony Vegas nie czyta pliku MKV. Nie czyta też żadnego innego kontenera, którego udało mi się uzyskać MUXując mój klip MKV. Nawet formatFactory nie daje rady odtworzyć ani pliku MKV ani jego MUXów.

Czy ktoś z Was miałby inny pomysł na ten kodek?

Może pomorze http://animesub.info/forum/viewtopic.php?id=255164

Witam. Dzięki za odpowiedź. Niestety ale Mazowsze.

Spróbowałem skorzystać z informacji z Twojego linka ale nie pomogło mi to w rozwiązaniu problemu.

a może winAVi?

Zapytaj tu:
http://sonyvegas.info/forum-39.html
tam wiedzą wszystko o Sony Vegas

Program winAVI sprawdzę lecz czy jak sama nazwa wskazuje nie jest to do plików avi?

Ostatecznie zapytam na forum Sony Vegas lecz de facto to nie problem samego Vegas, gdyż po prostu ten format nie jest obsługiwany. Ja bym go chciał zmienić na format obsługiwany przez Sony Vegas.

Z góry mówię, że nie używam Sony Vegas, ale jak widzę w sieci nie obsługuje on kontenera/formatu MKV, a z MP4 sobie radzi. No, i zawartość Twojego pliku (kodek video - H.265/HEVC i audio - AAC) nie jest mu obca. Spróbuj użyć programu BOX4: https://www.videohelp.com/software/BOX4
Jest to zwykły remuxer, który tylko przepakowuje zawartość pliku do MKV lub MP4, bez konwersji tego co jest w środku (tzn. ma dodatkowy konverter audio do AAC lub MP3, ale Tobie to niepotrzebne), czyli jakość video jest taka sama. Przeciągasz i upuszczasz swój plik na okno programu. Wtedy pojawiają się dwie ścieżki. Pierwsza - plik źródłowy i druga - info ze ścieżką do pliku końcowego (po przepakowaniu znajdziesz go po kliknięciu na FILE). Jeżeli oba pliki mają ten sam format, to po prawej klikając pod ‘człowieczkiem’ na MP4 lub MKV zmieniając format drugiego pliku na Tobie potrzebny, czyli MP4. Jeśli klikniesz na TRACKS, też po prawej, to będziesz mógł zmienić ustawienia kodeka dźwięku (COPY, AAC lub MP3) i jego bitrate oraz np. wyłączyć niepotrzebne napisy. Wracasz do głównego okna klikając RETURN. Klikasz START i po kilku/nastu sekundach masz MP4 w FILE.
P.S. Zawsze warto podawać więcej info np. jaka wersja systemu operacyjnego, jaka wersja Sony Vegas, czy innego programu, na jakim odtwarzaczu oglądałeś ten plik video, itp. Wtedy łatwiej o pomoc.
Napisz, czy pomogło.

Więcej info:
Windows 7 64bit
Sony Vegas 13.0
Do odtwarzania klipu służy VideoLAN (VLC Player) oraz PotPlayer. Obydwa odtwarzają klip prawidłowo.

Program BOX4 zmuxował plik do kontenera MP4, ale Vegas wciąż nie może go otworzyć. Przy pomocy programu XmediaRecode zmieniałem kontener MKV na MP4, MOV i wszystkie rodzaje TS z wykorzystaniem wszystkich dostępnych formatów i rozszerzeń. Każdy z plików można było odtworzyć w VLC i Pot playerze lecz Vegas ich nie czytał.

Przed użyciem programu warto sprawdzić jego specyfikację (a przynajmniej podać jego wersję w pierwszym poście :-). Po pobieżnym sprawdzeniu wychodzi na to, że 13-tka nie obsługuje kodeka video H.265/HEVC (przypuszczam, że jeśli masz odtwarzacz DVD/Blu-ray, który odtwarza MKV/MP4, to i tak go nie odtworzy z tym kodekiem w środku, a jedynie z H.264/AVC).
Pierwsza opcja - aktualizacja do najnowszego Sony Vegas.
Druga opcja - demux/wypakowanie MKV na oddzielne strumienie audio i video za pomocą MKVToolNix: https://www.videohelp.com/software/MKVToolNix plus np: gMKVExtractGUI: https://www.videohelp.com/software/gMKVExtractGUI i wrzucenie ich do Sony Vegas. Ale pewnie nie zadziała jeśli brak obsługi.
Znalazłem jeszcze coś o pluginie: https://www.vegascreativesoftware.info/us/forum/h-265-files-in-vegas-pro--101100/ . Do ściągnięcia stąd (nie pytaj mnie jak użyć): http://www.videotreffpunkt.com/index.php/Thread/18251-HEVC-ProRes-XAVC-L-Vegas-Plug-In/?pageNo=1
Ostatnia opcja - konwersja MKV/MP4 kodekiem H.264/AVC np. programem VidCoder: https://www.videohelp.com/software/VidCoder . Też nie pytaj mnie o ustawienia, bo nie mam już czasu :slight_smile:

Teraz jak o tym wspomniałeś to to wydaje się oczywiste lecz do tej pory odkąd pamiętam Vegas otwierał mi wszystko co było mi potrzebne dlatego nawet nie szukałem nowszej wersji. Niestety mam dostęp tylko do Vegas 13.0 dlatego będę próbował opcji drugiej.

Dzięki wielkie i pozdrawiam serdecznie!