Plik na dysku mają inna pojemność niż pokazuje dysk

Witam,

od pewnego czasu martwi mnie jedna rzecz, coś złego się nie dzieje z moim dyskiem :frowning: . System to Windows XP Professional, dysk 320Gb, który jest podzielony na Dysk lokalny C (29GB) , Dysk lokalny D (39GB), E (79GB)i F (79GB). I właśnie na dysku lokalnym D (39Gb) mam rożne foldery ze zdjęciami oraz programy. Jak to wszystko zaznacze prawym przyciskiem myszki, potem na samym dole klikne na Właściwości to mi pokazuje, Rozmiar 2,65 GB, a niżej, Rozmiar na dysku 2,80GB. Gdy klikam na prawym przyciskiem na ten Dysk lokalny D, potem Właściwości to pokazuje Zajęte miejsce 30,1GB a wolne 8,89.W Narzędzia -> Opcje folderów->Widok, mam zaznaczone, Pokaż ukryte kliki i foldery.I prosze teraz o pomoc, co się mogło stać :frowning:

Jedną z przyczyn może być spora “waga” katalogu System Volume Information, oczywiście jeśli masz aktywne przywracanie systemu (jeśli się nie mylę i dobrze pamiętam, jego rozmiar przy zliczaniu nie jest brany pod uwagę).

Oczyszanie systemu przeczyść wszystko

uruchom program ccelaner i przeskanuj

oraz przeskanuj programem odkurzacz(musisz zaznaczyć aby też skanował inne partycję)

http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr … 13061.html

http://www.dobreprogramy.pl/Odkurzacz,P … 12322.html

po czym

PPM na partycję D->Właściwościowi->Narzędzia->Sprawdzanie błędów->Zaznacz oba->Rozpocznij

Zdiagnozuj co i i ile zajmuje miejsca na dysku za pomocą SpaceSniffer.

Przy dużej ilości bardzo małych plików i dużej wartości jednostek alokacji to normalne. Dodatkowo, jeśli masz sporo podkatalogów (zwłaszcza ze zdjęciami - w każdym domyślnie znajdują się pliki thumbs.db oraz inne np. pliki *.ini z przeglądarek foto), zjawisko to będzie bardziej uciążliwe.

W 1 klastrze (jednostce alokacji dysku) nie może być zapisany więcej niż 1 plik. Plik z kolei, jeśli nie mieści się w klastrze, zapisywany jest w kolejnych. W ostatnim klastrze pliku właściwie zawsze zostaje wolne, niewykorzystane miejsce. Tak samo dzieje kiedy plik jest mniejszy od klastra. Mając tylko 1 bajt zajmie na dysku 4kb (domyślna wielkość jednostki alokacji). Stąd biorą się różnice miedzy wielkością pliku i zajmowanym przez niego miejscu na dysku.