Plik ustawień "/home/adrian/.config/katerc" nie jest dostępny do zapisu"

Witam. Zainstalowałem sobie kubuntu na swoim laptopie. Ustawiłem sobie układ: Widok Katalogu zamiat Pulpit. Więc po mojemu, na pulpicie mam foldery i pliki tekstowe. Gdy próbuję otworzyć jakiś plik tekstowy wyskakuje mi okienko w którym jest napisane:
Plik ustawień “/home/adrian/.config/katerc” nie jest dostępny do zapisu. Proszę skontaktować się z administratorem systemu.
O co tu chodzi? Czy wszystkie pliki tekstowe muszę otwierać przez roota?

Zmień uprawnienia dla /home/adrian/.config/katerc na 600 (czyli odczyt i zapis dla właściciela).
chmod 600 /home/adrian/.config/katerc
chmod 700 /home/adrian/.config/

Jeśli plik jednak ma prawa do zapisu, ale właściciel jest ustawiony jako root, to trzeba zmienić jako root właściciela pliku:
sudo chown -R adrian /home/adrian/.config/

Sprawdź tez inne pliki i katalogi, Jeśli więcej katalogów ma właściciela ustawionego jako root, to zmień go
sudo chown -R adrian /home/adrian/

raczej uprawnienia 755

Dobra. Dzięki. Pomogło.
Wpisałem:
adrian@adrian-K53E:~$ chmod 600 /home/adrian/.config/katerc
chmod: nie można zmienić uprawnień do ‘/home/adrian/.config/katerc’: Operacja niedozwolona
adrian@adrian-K53E:~$ sudo chmod 600 /home/adrian/.config/katerc
adrian@adrian-K53E:~$ sudo chmod 700 /home/adrian/.config/
adrian@adrian-K53E:~$ sudo chmod 755 /home/adrian/.config/
adrian@adrian-K53E:~$ sudo chown -R adrian /home/adrian/.config/
adrian@adrian-K53E:~$
I teraz nie wyskakuje żaden komunikat

Jeśli ktoś trafi na ten wątek to dobrze, żeby wiedział, iż wystarczyły dwie komendy:

przejęcie katalogu domowego na własność razem z podkatalogami
sudo chown -R adrian /home/adrian/

nadanie katalogowi domowemu i podkatalogom praw do odczytu zapisu i wykonywania tylko dla właściciela
sudo chmod -R 700 /home/adrian/

Drugie polecenie niekoniecznie będzie właściwe. Jeżeli podglądniesz sobie drzewo uprawnień plików i podkatalogów to są różne. Przy aktualizacjach może być problem potem.
Wykonaj sobie:
tree -pu $HOME > drzewo-uprawnień.txt

(jak nie masz tree to paczka ma taką właśnie nazwę)

Mam tak od lat nałożone uprawnienia na home, co by mi się nikt nie błąkał przypadkiem i jest wszystko ok. W jakiej sytuacji mogą być potrzebne uprawnienia dla innych grup czy użytkowników dla mojego katalogu domowego?

Sam katalog domowy ma domyślnie 0700 uprawnienia, więc poprawnie.
W przypadku niektórych środowisk graficznych np. KDE jak rekurencyjnie pozmieniasz uprawnienia w “~/.config” to mogą być “kwiatki” :wink:
Przykładowo taki ~/.dbus/* ma prawa 0644. W niepozornym pliku masz komentarz:

# This file allows processes on the machine with id 15b07abd0426480exxxxxxxx751616243 using 
# display :0.0 to find the D-Bus session bus with the below address.

Zmienisz prawa na 600 to wiadomo, co będzie. :slight_smile:

Mam tak właśnie pod KDE i nic nie sypie błędami, ale może masz rację, że nie powinno się takiej metody polecać każdemu, szczególnie mając na uwadze, że przy jakiś problemach sam sobie nie poradzi z odkręceniem sytuacji :wink: