Plik wsadowy - brak polskich znaków

Witam, zacząłem się bawić z plikami wsadowymi i mam problem z polskimi znakami. Jak uruchamiam plik .bat to mam w tekście dziwne znaczki zamiast polskich. Próbowałem zmienić kodowanie na 852 lub 1250, ale to nic nie dało (próbowałem też z innymi kodowaniami europejskimi). Pliki robię w Notepad++ i w nim mam ustawione UTF-8 (w programie jak zmieniłem na jedno z tych kodowań, to też była katastrofa). Macie pomysł co zrobić?
Jeśli jest to ważne to korzystam z Win 10 Pro x64.

chcp 65001

I dla CMD wymuszona Lucida Console.

Mnie przy UTF-8 ogonki robił błędy z plikiem, że się w środku wykonywania poleceń zamykał.

Jak nie to zostaje na osobnym pliku robić konwersje ogonków i podmieniać na roboczym pliku.

Chcp 852
Tak samo w N++

jeszcze napisz plugin wymuszający OEM-852 dla otwieranych .bat i .cmd.

W10 koduje znaki chyba w utf16 :thinking:

Ale co tu kombinować ? plugin ? Utf16?

i na początku skryptu linijka:
CHCP 852 >nul

załatwia sprawę

Ułomność, że trzeba to każdorazowo po otwarciu pliku od nowa - może ktoś nie lubi przechowywać jako zakładka na 10-lecia.

Dziękuję Wszystkim za pomoc. :grinning: Problem okazał się być bardzo po mojej stronie - po przestawieniu w Notepad++ na 852 wystarczyło te znaczki co się pojawiły w tekście przerobić na polskie znaki i wtedy wszystko gra i buczy :man_facepalming: Błąd początkującego. Przepraszam za kłopot. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam