Plik wymiany na innym dysku?


(Yaris2709) #1

Czy mozliwe jest ustalenie pliku wymiany na innym dysku niz systemowy.

Potrzebuję wolnego miejsca. Oraz jak najlepiej usunąć pozostałości po instalacji poprawek do WIN XP.


(Joemix) #2

Tak można... w konfiguracji pliku wymiany kliknij na wybrany dysk, a następnie skonfiguruj plik jak uważasz za słuszne, potem kliknij na C i zaznacz "Bez pliku stronicowania" czy jak to tam pisze.

Sprawa 2-ga, w katalogu WINDOWS od góry są ukryte foldery... wszystkie są podobne do siebie różnią sie tylko cyferkami w nazwie - możesz je śmiało usunąć, ale odinstalowanie poprawek nie będzie możliwe. Nie wiem czy Exporator Windows da rade (czy winda se pozwoli) ale jakiś zewnętrzny manager plików (np. TotakCommander) na pewno da rade.

Uruchom taki program jak "oczyszczanie dysków" i w zaawansowanych opcjach zaznacz "Usuń wszystkie punkty przywracania oprócz najnowszego" - potrafi kilkaset mega nawet odzyskać


(Frankoxp) #3

Zarządzanie pamięcią komputera

Kiedy komputer ma mało pamięci RAM i potrzebuje jej więcej, aby ukończyć bieżące zadanie, system Windows wykorzystuje miejsce na dysku twardym, aby symulować pamięć systemową RAM. W systemie Windows taki mechanizm jest znany jako pamięć wirtualna i często nazywa się plikiem stronicowania. Przypomina on plik wymiany (swapfile) z systemu UNIX. Domyślny rozmiar pliku stronicowania pamięci wirtualnej (nazwanego Pagefile.sys) tworzonego podczas instalacji jest 1,5 raza większy niż ilość pamięci RAM komputera.

Pamięć wirtualną można optymalizować, dzieląc zajmowane przez nią miejsce między kilka dysków, a usuwając z wolniejszych lub bardziej obciążonych dysków. Optymalizacja pamięci wirtualnej przynosi najlepsze efekty, gdy zostanie rozmieszczona na tylu fizycznych dyskach twardych, na ilu to tylko możliwe. Wybierając dyski, należy pamiętać o następujących zasadach:

Należy unikać lokowania pliku stronicowania na tym samym dysku, na którym znajdują się pliki systemowe.

Należy unikać umieszczania pliku stronicowania na dysku odpornym na uszkodzenia, takim jak wolumin dublowany czy wolumin RAID-5. Pliki stronicowania nie muszą być odporne na uszkodzenia, a niektóre odporne na uszkodzenia systemy są powolne, bowiem zapisują dane w kilku miejscach.

Nie należy umieszczać kilku plików stronicowania na różnych partycjach tego samego dysku fizycznego.

Złączono Posta : 14.11.2007 (Sro) 9:07

mam jeszcze pytanie: czy na dysk, czy na inną partycję.

jeżeli na inną partycje to zrób resize w partytion magic


(Yaris2709) #4

Na inną partycję, bo ktoś zainstalował WIN-a na 10Giga i już jest pełny, chciałem zastosować tymczasowe rozwiązanie, bo komp musi chodzić, natomiast powiększenie partycji zrobić jak będzie można na dłuższąąąąąą chwilę wyłączyć komputer.

Czy zmiana miejsca pliku stronicowania, można wykonać dopiero po wyłączeniu pliku i jego ponownym załączeniu?


(mareksolak) #5

Nowy wydzieli do ręki , ale stary zwolni dopiero po restarcie


(jerzy) #6

Część plików systemowych jest ukryta, więc wpierw musisz usunąć zaznaczenie o ich ukrywaniu następnie w folderze Windows pojawią się pliki z niebieskimi podpisami i o ile dobrze pamiętam nazwa ich zaczyna się od symbolu dolara i te możesz wyrzucić do kosza.