Pliki .doc i docx zablokowane - jak je odzyskać?

Witam. Dostałem notebook na którym miałem przeinstalować system Windows 7. Na dysku D znajdowały się wszystkie pliki użytkownika. Przeinstalowałem system, po instalacji cztery pliki dokumentów doc które są ważne zmieniły kolor na zielone (czcionka nazwy pliku stała się zielona) i do tego pliku nie mogę uzyskać dostępu. Brak uprawnień zarówno z wbudowanego konta administratora jak i z livecd z slaxem. Nie da się nawet tego pliku skopiować ani otworzyć. Dlaczego tak się stało i co mogę z tym zrobić?

Cześć,

 

O ile dobrze pamiętam pliki z zieloną czcionką to pliki zaszyfrowane i przed reinstalacją systemu należało albo je odszyfrować albo wykonać kopię zapasową certyfikatu systemu szyfrowania plików (EFS).

Niestety nie wiedziałem, że użytkownik szyfrował swoje pliki. Nie ma możliwości by je teraz odzyskać?

Poszukaj EFS Data Recovery (jeśli dobrze pamiętam nazwę). Szansa jest minimalna - ale … Inna sprawa, że użytkownik który szyfrował pliki powienien zrobić kopię zapasową klucza, na taki właśnie przypadek.

Niestety użytkownik nawet nie wiedział do końca co robi szyfrując te pliki a ja miałem tylko przywrócić komputer do życia - nie spodziewałem się, że będą nań jakieś pliki szyfrowane…

No to teraz możesz tej osobie wyjaśnić jak się sprawy mają i nakłonić do backupów ważnych danych :wink: zaszyfrowane dane są w tej chwili bezużyteczne zresztą zgodnie z założeniem takich danych :wink:

Znam tylko takie rozwiązanie:

Tak się stało tylko dlatego, że z założenia sądziłem, że na pytanie o ważne dane uzyskam coś więcej niż informację “wszystko na dysku”. Skąd mogłem wiedzieć, że klient zaszyfrował sobie katalog :smiley: