Pliki .doc i docx zablokowane - jak je odzyskać?


(SzymonM) #1

Witam. Dostałem notebook na którym miałem przeinstalować system Windows 7. Na dysku D znajdowały się wszystkie pliki użytkownika. Przeinstalowałem system, po instalacji cztery pliki dokumentów doc które są ważne zmieniły kolor na zielone (czcionka nazwy pliku stała się zielona) i do tego pliku nie mogę uzyskać dostępu. Brak uprawnień zarówno z wbudowanego konta administratora jak i z livecd z slaxem. Nie da się nawet tego pliku skopiować ani otworzyć. Dlaczego tak się stało i co mogę z tym zrobić?


(rgabrysiak) #2

Cześć,

 

O ile dobrze pamiętam pliki z zieloną czcionką to pliki zaszyfrowane i przed reinstalacją systemu należało albo je odszyfrować albo wykonać kopię zapasową certyfikatu systemu szyfrowania plików (EFS).


(SzymonM) #3

Niestety nie wiedziałem, że użytkownik szyfrował swoje pliki. Nie ma możliwości by je teraz odzyskać?


(Veers) #4

Poszukaj EFS Data Recovery (jeśli dobrze pamiętam nazwę). Szansa jest minimalna - ale … Inna sprawa, że użytkownik który szyfrował pliki powienien zrobić kopię zapasową klucza, na taki właśnie przypadek.


(SzymonM) #5

Niestety użytkownik nawet nie wiedział do końca co robi szyfrując te pliki a ja miałem tylko przywrócić komputer do życia - nie spodziewałem się, że będą nań jakieś pliki szyfrowane…


(Hrustus) #6

No to teraz możesz tej osobie wyjaśnić jak się sprawy mają i nakłonić do backupów ważnych danych :wink: zaszyfrowane dane są w tej chwili bezużyteczne zresztą zgodnie z założeniem takich danych :wink:


(Djzon) #7

Znam tylko takie rozwiązanie:


(SzymonM) #8

Tak się stało tylko dlatego, że z założenia sądziłem, że na pytanie o ważne dane uzyskam coś więcej niż informację “wszystko na dysku”. Skąd mogłem wiedzieć, że klient zaszyfrował sobie katalog :smiley: