Pliki na dysku spowalniaja pracę komputera?

Witam, mam pytanie czy pliki, które mamy na dysku spowalniaja prace komputera? Mam na myśli zdjęcia/muzykę.

Jeśli tylko leżą na dysku nieużywane to nie mają prawa niczego spowalniać. 

Chyba, że są na partycji systemowej to mogą zwiększać poziom fragmentacji czyli bałagan na dysku. Ale dobry defrag powinien wystarczyć.

Zależy jak jest dysk pofragmentowany.Zapis nowych plików zwiększa fragmentację.System zapisuje tam gdzie znajduje wolne miejsce,pliki są zapisywane w kilku fragmentach położonych w różnych miejscach dysku.Gdy zachodzi konieczność odczytania trzeba najpierw szukać fragmentów,co wydłuża dostęp.Defragmentator scala fragmenty tak,aby leżały na jednej ścieżce i dostęp był szybki

To zależy na jakim systemie plików są te pliki, bo są systemy plików takie jak np. Btrfs, EXT4 czy XFS, które redukują powstawanie fragmentacji.

Systemy plików takie jak np. FAT32 czy NTFS nie redukują fragmentacji, przy czym może ona powstać nawet szybko, a z nią razem spowolnienie komputera.

Zależy to także od typu dysku, jeśli to jest SSD, to szybkość systemu nie ulegnie zmianie nawet przy ogromnej fragmentacji.

Tu niekoniecznie musi chodzić o pofragmentowane pliki…

StarterX4 - NTFS jest bardzo mało podatny na fragmentację i rezultaty defragmentacji są niewielkie. Druga sprawa to to, że dysków SSD się nie defragmentuje (programy blokują taką możliwość, a jeżeli któryś program na to zezwoli, to da to więcej problemów, niż pożytku).

Przy SSD pożytek z defragmentacji jest zerowy. Szkoda jest taka, że dysk się szybciej zużywa.

 

Windows od wersji 7 wzwyż (nie wiem jak z Vistą) automatycznie defragmentuje dysk podczas bezczynności.

Miałem 0% procent fragm. na dysku, właśnie zapisał mi się około 2GB plik tekstowy (tworzony przez PowerShell) i na dysku rozdrobniło go na kilka tysięcy fragmentów…

Dla próby powtórzyłem na innych dyskach…

Chyba tylko podczas otwierania folderu z nimi ( u mnie jak otwieram jeden folder z MP3 to komputer się przywiesza). Pliki graficzne też potrafią zdławić, zwłaszcza jeśli są z płyty CD.

Jeśli pliki nie są na dysku systemowym nie będzie miał prawa spowolnić systemu?

Tak, nie będzie zwalniał.

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc. Temat uważam za rozwiązany/zamknięty. :slight_smile:

Longhorn2009 - jesteś tego pewien na 100%? Z ciekawości sprawdziłem… Odłączyłem dyski twarde HDD i pozostawiłem tylko SSD…  i ku zaskoczeniu ogólnie Windows 7 nabrał jeszcze większej płynności…

 

Zauważyłem

a) wyszukiwanie plików na C (SDD) trwało krócej po odłączeniu innych dysków HDD

b) szybsze buforowanie miniatur tysięcy plików graficznych

Jakiś aplikacji nie masz poinstalowanych na D? Może masz wpisy w rejestrze, które są powiązane z niesystemową partycją. Albo plik wymiany na HDD.

na D (partycja zarezerwowana dla systemu około 100 MB)

 

Plik wymiany jest na dysku C

 

O jakie wpisy Ci chodzi, bo jak dla mnie zbyt ogólnie celujesz… i nie wiadomo o co chodzi

 

 

Ps. Szukałem artykułów dotyczących wydajności systemu na różnych konfiguracjach komputera) ale nic nie mogłem znaleźć konkretnego większość artykułów odnosi się na temat dysków SSD (na których jest zainstalowany system) ale co będzie jeśli podłącze kilka innych HDD … czy dodatkowe dyski mogą być wąskim gardłem w płynności/wydajności działania systemu?

Przeszukaj rejestr wpisując D: w polu wyszukiwarki. Zapewne nie jeden się taki znajdzie.

ale na dysku D - nie ma żadnych danych, Windows podczas instalacji Systemu tworzy dodatkową partycję (niewielkich rozmiarów najczęściej tylko 100 MB) na niektórych dyskach SSD

 

Mogę ją usunąć i co z tego - nic… tylko, że później mogą wystąpić problemy z re-instalacją  w późniejszym czasie… jeśli system padnie

Chyba, że kontroler pracowałby w trybie równoległym jak IDE to może zwalniać przy paru dyskach, SATA nie powinno.

Longhorn2009 - słuchaj wydajność systemu nie jest uwarunkowana tylko i wyłącznie dyskiem SSD… System może być obciążony również innymi działaniami na dyskach HDD… więc mając nawet najszybsze SSD nie można powiedzieć, że dodatkowe dyski HDD nie spowalniają pracę komputera… To jest bardziej związane z “Thread”