Pliki nie układają się alfabetycznie na dysku USB

(Kylek) #1

Witam

Nie bardzo wiem, jak sklasyfikować mój problem i do którego działu go wrzucić.

Chodzi o to, że po podłączeniu dysku USB do dekodera DVB-T pliki przestały się układać alfabetycznie. Wcześniej wszystko było normalnie. Dekoder to Manta DVBT06. Jedyny sposób, by pliki i foldery ułożyły się alfabetycznie, to pokazanie ich w grupach (screen 1.) - w przeciwnym razie, mimo wybrania sortowania wg nazwy, układają się one dowolnie (screen 2.). Czasami jest tak, że większość ułożona jest alfabetycznie a kilka ostatnio używanych już nie - system wyświetla je wtedy na końcu. System operacyjny to Windows XP SP3 ze wszystkimi aktualizacjami. Dysk to Verbatim Store 'n' Go 500 GB USB 3.0.

Screen 1:

screen 2:

Z tego, co udało mi się zweryfikować:

1. Dekoder zapisuje na dysku pliki MM_PLAY_TIME.ini we wszystkich folderach, z których odtwarzam pliki wideo. Jeżeli jest jakiś folder z plikami wideo, ale ich nie odtwarzam, to plik MM_PLAY_TIME.ini nie zapisuje się w tym folderze. Żadne inne pliki nie są zapisywane (przynajmniej nie widać ich z poziomu Windows).

2. Na dysku ustawił się widok jak foldera z plikami wideo - wszystki pliki i foldery pokazywane są jako miniatury.

3. Problem występuje na wszystkich kontach użytkowników, nawet jeśli każdy z nich ma wybrane inne opcje wyświetlania zawartości folderów.

4. Na komputerze z Windows 7 widok jest normalny, czyli wszystkie pliki i foldery ułożone są alfabetycznie.

5. Dekoder wyświetla zawartość dysk alfabetycznie.

6. Problem dotyczy zarówno dysku USB, jak i pendrive-a.

7. Usunięcie plików MM_PLAY_TIME.ini oraz zresetowanie ustawień widoku folderów nie pomaga.

Nie jest to jakoś szczególnie uciążliwy problem, ale sortowanie plików niealfabetycznie utrudnia ich odnajdywanie a pokazywanie ich w grupach zmusza do przewijania ekranu.

Jak to naprawić?

(Pablo_Wawa) #2

Spróbuj w Exploratorze w tym folderze wejść do manu Widok -> Rozmieść ikony według -> Nazwa

(Kylek) #3

Systemowe sortowanie wg nazwy nie działa, tzn. jest dostępne, ale nie sortuje plików alfabetycznie.

(Pablo_Wawa) #4

Może to Ci pomoże: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/Arrange-sort-or-group-your-files - dla Windows 7

http://support.microsoft.com/kb/306554/pl - dla Windows XP

(Kylek) #5

Wszystko ładnie opisane, ale mi chodzi o to, że mimo posortowania alfabetycznie i tak pliki nie są ułożone alfabetycznie. Układają się one raczej według ostatnio używanych.

Przykład:

Są sobie foldery A, B, C, D oraz pliki a, b, c i d. Na początku wszystko jest ułożone alfabetycznie (domyślnie w Windows), czyli ABCDabcd. Po podpięciu dysku do dekodera DVB-T porobiło się to i owo i teraz jest tak, że pliki i foldery ułożone są aBDcACbd, mimo iż segreguję je alfabetycznie.

Po prostu dla tego konkretnego dysku przestało działać sortowanie alfabetyczne.

(Pablo_Wawa) #6

To może zobacz, czy nie masz tam na dysku pliku desktop.ini (plik ukryty) i w nim nie ma jakichś ustawień. Jak plik masz, to go usuń i zobacz, czy to pomogło.

(Kylek) #7

Jedynym "obcym" plikiem jest wspominany wcześniej MM_PLAY_TIME.ini, ale jego usuwanie nie pomaga.