Pluton kulą gazową czy planetą?

Witam,

Nurtuje mnie pytanie, czy Pluton jest planeta czy kulą gazową ?

Kiedyś było tak, że Pluton jest planetą, ale gdzieś koło rok temu NASA, stwierdziła, iż jest kulą gazową, ale jak kula gazowa może obracać się wokół słońca ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/134340_Pluton

ehhh lol ciezko uzyc wukipedi ?

a ty przykład gazowej planety

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jowisz

Nie dawno pojawiło się takie określenie splutonować coś, właśnie przy opkazji odkrycia przez jakichś naukowców, że Pluton nie jest planetą.

Cytat z Wikipedii:

:mrgreen:

Pluton jest planetą karłowatą co oznacza, że jest po prostu za mały aby być zaliczany jako planeta.

Można powiedzieć, że jest ciałem niebieskim pośrednim pomiędzy planetą ziemską (skalną), a planetoidą. Na pewno nie jest pl. gazową.

Na konferencji w Pradze (bodajże 2004 rok) Pluton został “wyrzucony” jako planeta i jest obecnie karłem, ciałem niebieskim, planetoid, coś w tym stylu.

To co to w końcu jest ? :stuck_out_tongue:

Trzy osoby po kolei napisały Tobie, że Pluton jest planetą karłowatą, więc po co to pytanie…?

Wg. mnie Pluton jest to planeta gdyż krąży wokół słońca i jest zbudowana ze skał i lodu. Nie wiem jak naukowcy mogli uznać ją za jakiegoś “karła” skoro krąży wokół słońca jak reszta planet układu.

Przecież wokół Słońca krąży jeszcze wiele różnego “syfu” wraz z Plutonem :D, a niesą planetami :!:

syfu czyli planetoid, asteroid itd. One są wiele mniejsze od Plutona.

ale też zbudowane ze skał i lodu i dlatego właśnie Plutona “wrzucono” do planet karłowatych.

Zresztą jeśli was to nie zadowala to można dodać, że Pluton ma znacznie odchyloną orbitę.

Zobacz sobie tutaj!Pomyliłem się z datą ma być w 2006 a nie w 2004 jak podałem. Przepraszam za błąd.

Pluton jest oficjalnie PLANETOIDĄ

Nie planetoidą tylko planetą karłowatą.

Kliknij w link do Wikipedii, który ktoś podał już w tym temacie.

Złączono Posta : 28.11.2007 (Sro) 18:04

Nie planetoidą tylko planetą karłowatą.

Kliknij w link do Wikipedii, który ktoś podał już w tym temacie.

ja tak samo