Płyn do sprawdzania zwarcia na płycie głównej

Witam. Szukam płynu który nie przewodzi prądu a mianowicie chodzi mi o to ze chcę zobaczyć na płycie głównej od laptopa gdzie jest dany element uszkodzony czyli najszybciej sie nagrzewa.

Hmmm - rozsiadam się wygodniej , biorę popcorn i czekam na rozwój wątku …

(może jestem już za stary, może technika poszła do przodu, a może w międzyczasie przegapiłem moment w którym zmieniły się prawa fizyki, ale jeszcze nie słyszałem, by przy pomocy płynu dielektrycznego badać uszkodzenia układów elektrycznych, i to opierając się na najszybciej nagrzewających się elementach)

TIP: nawet jeśli jakiś element się “szybko nagrzewa” to nie oznacza to automagicznie że to on jest uszkodzony, a często wręcz przeciwnie - uszkodzony element wcale nie musi się nagrzewać …

4 polubienia

Bo widziale że na filmikach pryskali i ten płyn szybciej odparowal na elemencie co sie szybko nagrzewal

zacznijmy od tego CO nie działa, jeżeli na płytce aptopa cos poszło, to raczej nie naprawisz i tak:)

Na płycie od laptopa padł tranzystor i nie reaguje na wlącznik laptop jest spalony

Pewnie jak ci się skończy płyn w reflektorach, to też jeździsz do mechanika zamiast sobie samemu wymienić :stuck_out_tongue_winking_eye:

To nie plyn tylko spężone powietrze.
“Walisz” tym na maksa po elementach az szron sie pojawi i patrzysz gdzie odparuje szybciej.
Dobra sprawa do elektroniki.
Parę lat naprawiałem wiec nic nowego to nie jest.
Ps.Jak bedziesz mial zwarcie na malym elemencie odnajdziesz.
Czym wieksza powierzchnia oddawania ciepla tym trodniej.
Jak zwarcie w laminacie…powodzenia. Szypciej zbudujesz odpowiednik i3 na lampach :smiley:

Alkohol izopropylowy - doskonale czyści elementy optyczne, powierzchnie metalowe, napędy dysków, głowice w sprzęcie audio-video, płytki PCB

Flux - środek maskujący, chroniący płytki drukowane przed utlenieniem podczas ich składowania. Ma własności topniku ułatwiającego lutowanie. Doskonały środek pomocny przy lutowaniu zawierający kalafonie w sprayu.

I to zwarcie od tak chcesz odszukać płynem? Polej wodą tam gdzie ją zagotuje to jest zwarcie bo grzeje się jakiś element. :slight_smile: . Poczytaj najpierw o próbach zwarciowych i dopiero bierz się do roboty.Ale zaopatrz się w odpowiedni sprzęt.

Może faktycznie ktoś na filmiku używał izopropanolu… w każdym razie jest on bezpieczny (w sensie nie zrobi zwarcia, chociaż mógłby się zapalić :wink: )
A jeśli już autor wątku chciałby sprawdzić który element się grzeje to polecam paragon ze sklepu. Paragon to papier termoczuły, który barwi się na czarno w miejscu gdzie zetknie się z wysoką temperaturą. Uprzedzam, że tylko jedna strona się barwi.

Próby zwarciowe robi się zasilaczem servisowym. Ustawia sie i ograniczenie prądu .Podaje się odpowiednie napięcie na cewkę przetwornicy na której jest zwarcie. Stopniowo podnosi się prąd. Można szukać grzejącego się elementu dotykając palcami lub spryskują sprężonym powietrzem.

Na tym filmie serwisant szuka gorącego elementu palcami a następnie korzysta z alkoholu:

Sprężone powietrze też jest dobre: