Płyta Asus nie widzi więcej niż 2GB RAM

Dokładniej Asus P5G41T-M LX

Dwukanałowa obsługa DDR3 1333(O/C)/1066/800MHz
Niniejsza płyta główna obsługuje pamięci zgodne ze standardem DDR3 (taktowanie 1333(O/C)/1066/800MHz),

Ram kupiłem sobie 2x SAMSUNG 4GB PC10600 DDR3 1333MHZ

Są wpięte teraz obydwie, komputer pokazuje tylko 2GB
Wyjmę jedną, pokaże 2GB.
Wyjmę tą obok, też pokaże 2GB
Włożę starą + jedną nową = 2GB

Zaktualizowałem BIOS, wyjmowałem baterie, nie wiem co dalej. Nowy Windows 7 Ulti.

Jaki system i ilu bitowy?
A co pokazuje MIT Current Status (jeśli masz taką zakładkę) w Biosie/UEFI odnośnie pamięci?

7 Ultimate 32bit.
Bieżący status? w BIOSIE też total 2048MB

Jeśli znasz angielski to poczytaj co to znaczy. To jest ze specyfikacji Twojej płyty glównej:

Refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL (Qualify Vendor List)

When installing total memory of 4GB capacity or more, Windows® 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended.

To nie wyczerpuje tematu bo ma 2 GB, a nie 3.

Tak czytam instrukcję i wychodzi na to, że płyta nie obsługuje modułów powyżej 4 GB.

Ew zostaje jeszcze ręczne ustawienie profili w BIOS, ale wg. oficjalnej listy wspieranych kości nie ma tam żadnego wpisu o 4GB. Są jedynie w przypadku zestawów po dwa moduły. I tak jak pisze. 1333 obsługiwane są tylko po OC, także grzebanie w BIOS czeka.

Dla mnie to jest dziwne. W specyfikacji stoi jak byk, że obsługa do 8GB czyli 2x4 przy tylko dwóch slotach, a w rozpisce o obsługiwanych pamięciach widzę “Kit of 3”. Jak?

W BIOSie też?

Ale co w BIOSie. Pamięć w zakładce M.I.T. Current Status jest wszystko o zainstalowanych pamięciach.
System jest 32bitowy i widocznie nie rozpoznaje poprawnie pamięci.

Ogólnie to wszystko w ramach małego odświeżenia, miałem również w nim Celerona E3400 ale zamówiłem sobie Core 2 Quad Q9500 mam nadzieje że poleci bez komplikacji.

Może wtedy zainstaluje Windowsa 7 w 64bitach i wtedy zobaczymy?

Spróbuj wyłączyć zintegrowaną kartę grafiki.

Możesz chyba tylko spróbować zamienić pamięci miejscami, jeśli tego nie zrobiłeś.
Eweantualnie pociśnij każdą kartę, w każdym slocie z osobna Memtestem. Może coś wyjdzie.

Jak możesz to zwróć, to co kupiłeś i zamów 4GB w jednej kości.

Taki Quad+4GB spokojnie poleci z Windows 10, nie musisz ograniczać się do 7.

Też o tym myślałem, ale muszę poczekać aż przyjdzie Quad 4.
To są dwie identyczne w każdej po 4GB.

Wyłączyć karte graficzną? Dopóki lecę na osobnej to ona chyba się nie załącza, albo czegoś nie rozumiem.
W BIOSie nie mogę znaleźć wyłącznika integry.

Skoro BIOS nie widzi 4 GB to nie doradzajcie mu wyłączenia integry, bo to na nic się nie zda. Nie ważne czy wkłada jedną, czy dwie, zawsze ma 2GB. Integra nie hapie sobie nagle 6GB. Na ilość widzianej pamięci RAM nie ma wpływu procesor, a chip na płycie głównej. Cały czas podtrzymuję twierdzenie, że trzeba pogrzebać w BIOS tj. zrobić OC pamięci.

Jeszcze podaj dokładny numer tych pamięci.

EDIT:
Poszperałem trochę i na chipsecie G41, który masz na płycie mogą nie działać kości 512x8 (osiem kostek po 512 MB). Powinieneś mieć 16x256. Łatwo to odróżnić. Jeżeli kostki na module masz po obu stronach to masz te właściwe kości.

Tak jak tu

Dla pewności wyłącz w BIOSie. U mnie jest w sekcji Peripherals --> GFX Configuration --> Integrated Graphics Ja mam procesor z APU - dodatkowa karta graficzna, ale ją wyłączyłem, bo tylko zabierała Ram i nie była mi potrzebna, ponieważ główną kartę mam dość dobrą… Działały dwie karty razem. Ta w procesorze włączała się z opóźnieniem.

Czy Ty serio sądzisz, że z 8GB RAM karta zjada na raz 6GB? I to jeszcze zmieniając ilość pamięci widzianą w BIOS? Tu jest inny problem, a nie zintegrowana grafika… Poza tym w systemie byłoby widać Zainstalowano 8GB, dostępne 2GB, ale tam widnieje coś innego.

Tu może być rozwiązanie, plus system 32 bitowy.

Nope. To nie to. Skoro przy jednym module jak i dwóch jest dalej 2 GB to nie jest to ten problem.

@walker123

https://www.piriform.com/speccy
zainstaluj i pokaż co widać w summary oraz RAM.

A więc macie, interesujące wyniki/

Operating System
Windows 7 Ultimate 32-bit SP1
CPU
Intel Celeron E3400 @ 2.60GHz 36 °C
Wolfdale 45nm Technology
RAM
** 8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 400MHz (6-6-6-15)**
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P5G41T-M LX (LGA775) 32 °C
Graphics
Acer G226HQL (1920x1080@60Hz)
1024MB ATI AMD Radeon HD 7500 Series (Dell) 35 °C
Hard Drives
466GB Hitachi HDS721050CLA662 ATA Device (SATA) 33 °C
233GB SAMSUNG HD253GJ ATA Device (SATA) 29 °C
Optical Drives
No optical disk drives detected
Audio
Urządzenie zgodne ze standardem High Definition Audio

> RAM
> Memory slots
> Total memory slots 2
> Used memory slots 2
> Free memory slots 0
> Memory
> Type DDR3
> Size 8192 MBytes
> Channels # Dual
> DRAM Frequency 400,6 MHz
> CAS# Latency (CL) 6 clocks
> RAS# to CAS# Delay (tRCD) 6 clocks
> RAS# Precharge (tRP) 6 clocks
> Cycle Time (tRAS) 15 clocks
> Command Rate (CR) 1T
> Physical Memory
> Memory Usage 42 %
> Total Physical 2,00 GB
> Available Physical 1,14 GB
> Total Virtual 4,00 GB
> Available Virtual 2,75 GB
> SPD
> Number Of SPD Modules 2
> Slot #1
> Slot #2

Zapomniałem dodać(lub nie zauważyłem), że komputer nie uruchamia się od razu na tych kościach. Może uszkodzone kości? Trzeba wcisnąć reset i wtedy leci.

Czyli system widzi 8 GB. Hmmm… Pozostaje zrobienie memtest dla kości razem i dla każdej z osobna. Robi sie to na bootowalnym CD czy pendrive przed uruchomieniem systemu. Nie wierzę jednak w uszkodzenie kości. Problem leży gdzie indziej.

Jeszcze jedno. Wejdź w BIOS i sprawdz czy masz włączoną funkcje i czy w ogole masz cos takiego jak Memory remap Feature. Jezeli tak to wyłącz ją i spróbuj ponownie.

Memtest niczego nie wyświetla, brak błędów.

Zdążyłem zamontować tego Quada Core9500, wymienić dysk twardy, wgrać Win7 64bity, przetestować zakrzywiony ekran ale nadal widzę tą kończącą się pamięć.
A może by tak odesłać te dwie nowe kości? (te 2x 4GB dla ścisłości) no i kupić sobie identyczną taką którą mam czyli
2GB 1Rx8 PC3 - 10600U-09-10-A0

W końcu to i tak ostatnie tchnienie podstawki LGA775 :slight_smile:

Rozwiązanie:
Pamięci okazały się niekompatybilne o czym poinformował mnie sprzedawca, odesłałem tamte. Przysłali inne, działa