Płyta asus tuf gaming b560m-plus Wi-Fi. Problem z i5-11400F

Cześć. Posiadam płytę główną asus tuf gaming b560m-plus wifi. Mam na niej osadzony procesor intel i5-11400F (To ten, który nie ma zintegrowanej grafiki). Komputer jest cały zdrowy i nic mu praktycznie nie dolega oprócz jednej rzeczy. Ja się nie znam na uefi, używając od 19 lat windowsa, tak wiem - ha ha ha. Ta płyta coś źle ustawia z procesorem lub inną opcją, bo mam stutterring w grach. Gram w np. fortnite, warframe, gram sobie i np. mam 170 fps, na sekundę spada np. do 20, po sekundzie wzrasta (sekundowy lag) i tak co parę chwil. XMP mam ustawione, pcie gen też mam dobrze ustawione. Zegary po prostu bardzo mocno skaczą. Czy mógłby mnie ktoś nakierować jak naprawić ten problem? Ta płyta jest z socketem 1200 a z kupieniem takowej nowej i innej jest teraz problemem bo albo ich nie ma, albo jest szajs albo są i ich suma jest potrojona od zwykłej. Moje gpu to rtx 4060 oc. Problem z procem jest niezależnie od systemu, to samo mam na linuksie. A windowsa używam 11 pro najnowszego. Moja konfiguracja to:

Obudowa:
https://www.x-kom.pl/p/651304-obudowa-do-komputera-kolink-citadel-mesh-rgb-biala.html

Wentylatory:
https://www.x-kom.pl/p/699450-wentylator-do-komputera-be-quiet-light-wings-140-pwm-high-speed-argb-140mm.html
2x140 mm jest na przodzie, 1x140 jest na tyle.

Zasilacz:
https://www.x-kom.pl/p/1114798-zasilacz-do-komputera-be-quiet-pure-power-12-m-650w-80-plus-gold-atx-30.html

RAM:
https://www.x-kom.pl/p/667830-pamiec-ram-ddr4-kingston-fury-32gb-2x16gb-3600mhz-cl18-beast-rgb.html
4 kości ram po 8 gb = 32 gb łącznie.

Procesor:
https://www.x-kom.pl/p/636842-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-11400f.html

Chłodzenie procesora:
https://www.x-kom.pl/p/1058257-chlodzenie-procesora-be-quiet-pure-rock-2-fx-black-120mm.html

Karta graficzna:
https://www.x-kom.pl/p/1156772-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-rtx-4060-eagle-oc-8gb-gddr6.html

Płyta główna:
https://www.x-kom.pl/p/649009-plyta-glowna-socket-1200-asus-tuf-gaming-b560m-plus-wifi.html

Dysk:
https://www.x-kom.pl/p/477776-dysk-ssd-samsung-1tb-m2-pcie-nvme-970-evo-plus.html

Radiator do dysku:
https://www.x-kom.pl/p/642102-chlodzenie-dysku-be-quiet-mc1-pro.html

GPU w furmarku miał max 83 stopnie na hotspocie a 70 na gpu. A w extremalnym occt nie było więcej niż 83 stopnie na cpu. Tzn cały czas 70-75 a te 83 to skok bo mocno skaczą zegary. Pasta jest świeżo wymieniona, komputer cały wyczyszczony z kurzu. Dokładnie ok. tydzień temu to robiłem. Nawet wyjmowałem baterię i zwierałem clr_cmos aby zresetować uefi i je ustawić od zera. Dysk też ma dobre temperatury, nie przegrzewa się i nie trotluje. Kiedyś miałem płytę główną gigabyte b560m d3h i tam nie było żadnych problemów z tym prockiem, tylko gpu miałem rtx 2060 oc od gigabyte. Tą płytę aktualną co mam to kupiłem bo innych nie było.

Spadki wydajności mogą być spowodowane przegrzewaniem się procesora. W takim przypadku procesor na chwilę zwalnia żeby ‘ochłonąć’.

Sprawdź temperatury. Uruchom np HWMONITOR | Softwares | CPUID (wersja normalnia, tj nie pro do pobrania w okienku VERSIONS) i po jakimś czasie grania, zobacz jakie temperatury masz w kolumnie „max”

edit:

widzę, że dodałeś informację o temperaturach na GPU ale czy sprawdzałeś temperatury na CPU? Świeża pasta nie gwarantuje że chłodzenie będzie dobre.

1 polubienie

Tak, sprawdzałem temperatury na cpu. Robiłem test programem OCCT i również podpatrywałem temperatury w programie HWInfo.

Problem był od początku czy jest od niedawna?

Mam inną płytę na B560 też od Asusa i wyłączyłem oszczędzanie energii w BIOSie (energy star, chyba jakiś cec i coś jeszcze), procek lata na stałych 2600MHz, nie podkręca się do trybu turbo boost, temperatury są w normie a i spadków wydajności praktycznie nie ma. Też mam i5-11400 z integrą bez dedykowanego gpu.

U mnie zegary też skakały jak po.ane dopóki nie zrobiłem jak wyżej.

1 polubienie

Problem był właśnie od początku, ale ja dopiero go zauważyłem po 3 miesiącach bo nie grałem w gry ale siostrzeniec coś gadał ale nie było to tragiczne. Myślałem że po prostu gra jest źle zoptymalizowana.

cec? może chodzi o c-state ?

Funkcji energry star nie mam. Z tego co widzę w menadżerze zadań normalnie sobie wchodzi na 4 ghz i wyżej.

Stworzyłem dziś filmik dla przykładu z gry fortnite:

https://www.youtube.com/watch?v=Xu0LA-v3AUk

I tak jest w każdej grze dosłownie którą odpalam. Komputer jest chłodny. Hotspot zawsze ma max 13 stopni więcej, od aktualnej temperatury gpu. Wszystkie komponenty zdrowe i przetestowane. Więc stawiam że płyta (Mam dwie takie, taki sam problem) one są walnięte… dźwięk na nich jest gorszy niż z lat 2000. Ewentualnie to problem czegoś w uefi, bo jest źle ustawione przez płytę. Ma ktoś jakiś pomysł? Obwiniam płytę bo wcześniej jak miałem płytę b560m d3h od gigabyte z rtx 2060 (Procesor ten sam) i żadnego problemu nie było, wszystko było mega płynne. Ten problem też się nie poprawia gdy mocno zmniejsze wymagania gry lub mocno zwiększe.

Parę chwil spokoju i bum znowu spokój i tak w kółko. System jest świeżo sformatowany, sterowniki ze strony producenta. Używam windows 11 pro najnowszego. Na linuksie identycznie ten problem z grami występuje.

Sądząc po filmiku to mi to wygląda jakby dysk nie domagał lub lekko spowalniał RAM. Problemem na pewno nie jest procek. Podobne ścinki miałem kiedyś na maszynce z lga775 (quad core q6600 podkręcony i później dołożyłem radeona hd7770, na tamte czasy bomba). Płyta też raczej jest ok. Ustawienia biosu u mnie:


Energy Star i CEC Ready u mnie są wyłączone. Jak możesz to wrzuć Linuksa na ten dysk co masz a gry odpalaj z katalogu z innego dysku (z oddzielnym /home) ssd. Nie musi być nvme, może być satowy jak coś masz.
PS. Sprawdź jakiś fps limiter albo synchronizację pionową czy to coś da ale raczej wątpię.

1 polubienie

Po Twoim opisie można wnioskować, że objawy pasują do zbyt gorącego „Hotspota” na rdzeniu karty grafiki.
Domyślnie pokazywana jest temperatura całego rdzenia, a jeżeli hotspot jest cieplejszy np. o 20C to może objawiać się takimi lagami pod obciążeniem.

Sprawdź np. MSI Afterburnerem w opcjach włącz tam wyświetlanie temperatury Hotspota.

Taki problem często rozwiązuje aplikacja Honeywall PTM zamiast pasty na rdzeniu grafiki. Wtedy idealnie w każdym miejscu dolega do rdzenia nawet jak laminat karty jest nieco krzywy.
Jak nie masz podpórki po kartę to sobie ją też kup.

1 polubienie

Ja w apm nie mam takich funkcji. Ale dzięki za info. A co do dysku to w każdym programie pisze że jest ok. 98% żywotności. Mam samsunga 970 evo plus 1 tb. Do tego radiator mc1 pro. W programach osiąga też prawidłowe prędkości.

@Domker
Co do hotspota to jest okej, wczoraj na msi afterburnerze go dodałem. W fornite jest on cieplejszy o 5 stopni od temperatury karty graficznej. W Minecrafcie na full detalach mam na hotspocie np. 50 stopni a i tak jest stutterring. Co do podpóki to mam, a pasta jaką używam to mx-4.

W takim razie sprawdziłbym memtest’em RAM, posprawdzał wszystkie wtyczki w środku i sprawdził ewentualnie jeszcze zasilacz chociaż objawy nie wyglądają mi ani na zasilacz (bo prędzej byś miał raczej resety) ani na mobo (bo inaczej cpu nie wchodziłby na 4200 MHz).