Płyta CD z czarnym spodem- jaka firma


(Klient) #1

Chcę kupić ok 25 płyt CD-R koniecznie z czarnym spodem. Słyszałem, że dobrej jakości są płyty Verbatim, lecz na głównej stronie nie ma napisane jakie są spody.Ktoś może mi powiedzieć jakie są dobre?(Jestem otwarty na innych producentów.) Acha, z czarnym spodem potrzebuję, bo moje psone ma problem z odczytywaniem płyt ze spodami innego koloru. (Jakby co to można przenieść temat do innego działu.)


(Atronics) #2

moze to cię zainteresuje odnośnie kolorów

http://www.cdrinfo.pl/artykuly/koloryplyt/

http://cdsklep.pl/cat,5_P%C5%82yty_CDR_ … inyl_700MB

co do płytek to może te

http://www.net-s.pl/index.php?id=3&ss=7 … AKE-100SZT


(Klient) #3

Co do Esperancy to nie wiem czy to dobra firma. Miałem kilka nagranych płyt jej firmy i często się zacinały. Z kolei Verbatimy użytkuję do dzisiaj. Nawet mój Crash 3 (na vebatimie) ciągle jest czytany przez psx, mimo, że został nagrany z 10 lat temu.


(eddie71) #4

Nie próbowałeś tego naprawić?

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1559286.html#7611102

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic470026.html#2615790


(pstrowsky) #5

Atronics artykuł interesujący ale nie spotkałem jeszcze płyty nagranej w domu, która miała by 10 lub więcej lat. Widziałem za to wiele płytek, które psują się od samego leżenia i nieużywania w o wiele krótszym czasie. Chyba producentów poniosła fantazja jeśli opisują swoje płyty jako produkty zdolne przeżyć 100 lat :slight_smile:


(sadaj72) #6

Ja mam kilka takich płyt, te które przetrwały to głównie verbatimy metal azo (z niebieskim barwnikiem), i jakieś bezmarkowe złociste.


(pstrowsky) #7

Sam też stoję przed wyborem trwałego nośnika w celu archiwizacji I jak do tej pory bałem się zgrywać na płyty. Gdyby płytka zdolna była przetrwać 10 czy 12 lat to faktycznie można by ją od bidy uznać za nośnik trwały. Może znacie jakieś rankingi nagrywalnych płytek CD/DVD, w których kryterium była by trwałość. Z tego co rozumiem kluczowy nie jest kolor plastiku ale odporność warstwy nośnej na utlenianie.


(antiferno) #8

Ja kiedyś zrobiłem sobie duży backup ok 50 płyt dvd niby dobre TDKi nagrywane na niskiej predkosci , po jakimś czasie okazało sie że na połowie płyt są błędy. Od tej pory tylko dyski USB;)


(pstrowsky) #9

Producentem płyt TDK nie zawsze jest firma TDK. Może to być na przykład firma CMC Magnetics a ta raczej nie zbiera dobrych opinii na forach. Verbatim to Mitsubishi Chemical. Z płytami jest pewnie tak samo jak z dużą częścią azjatyckiej elektroniki, rebranding i wycena to ostatni etap produkcji :slight_smile: W przypadku płyt DVD ich rozpad przyspiesza promieniowanie UV wystarczy więc, że płyta poleżała sobie trochę na słonku i to niekoniecznie u Ciebie w domu.


(antiferno) #10

Hmm wiem że jeden sklep u mnie sprzedawał podróbki TDK ale moje źródło było raczej pewne.


(Atronics) #11

http://www.duplikatory.pl/ranking

a win xp to ilu letnia płytka jest

pstrowsky też ma rację z tymi TDKami


(pstrowsky) #12

@ antiferno Nie chodzi o podróbki, ale o to, że firma TDK nie jest wytwórcą wszystkich sprzedawanych przez siebie płytek. Za nazwą handlową kryją się różni wytwórcy rozsiani po Azji i Indiach. Pochodzenie płytki nie jest tajemnicą i można je sprawdzić w dowolnym programie do nagrywania we właściwościach nośnika pod nazwą manufacturer-ID lub coś w tym rodzaju.


(Klient) #13

A taka wersja verbatim cd Vinyl EDYSZYN. Jest napisane, że jest dobra do muzyki, ale czy do wypalania gier też???