Płyta dvd jako partycja?

Znalazłem multum tego - niestety odwrotnie czyli partycja na dvd. A ja mam odmienne pytanie. Czy da się zrobić z partycji płytę dvd?

Generalnie chodzi o to że powiedzmy wgrywam sobie na taką partycję płytę powiedzmy z Vistą. Potem psujemy jakiś system :twisted: , a jeśli to M$ to czekamy chwile i zaraz i tak sie posypie xD, i potrzebujemy zainstalować nowy. I z pomocą przychodzi właśnie ta partycja - odpalamy z niej instalkę tak jakbyśmy robili to z normalnej płyty dvd.

Zalety?

*Nie musimy szukać płyty, nie ma obawy że płyta zniszczy się - wszystko gotowe czeka na ukrytej partycji.

*Transfer wewnątrz dysku jest napewno szybszy niż płyta-dysk (akurat w moim przypadku no bo mam napęd na usb)

Pewnie nie ominęłaby mnie zabawa w bootloaderze…

Jakieś pomysły? Zakładam że nie wystarczy zrobić kopiuj-wklej na partycje i gotowe? :slight_smile:

To standardowe postępowanie producentów lapków - tworzą ukrytą partycję z kopią/obrazem “gołego” systemu…

No tak myślę, tylko jak ją zrobić?

Potrzebny jest do tego program do robienia backupów. Poszukaj w sklepie styczniowego Chipa- jest tam pełna wersja takiego programu (chyba, że masz Vistę- ona ma własny mechanizm do backupu). Wydzielasz sobie na dysku oddzielną partycję i z pomocą tego programu backupujesz sobie system na tą partycję i tworzysz bootowalną płytę programu backupującego. Gdy system nawiali, wrzucasz do napędu wypaloną płytę (zawiera ona środowisko uruchomieniowe programu) i tam wyszukujesz swój backup i uruchamiasz proces przywracania. Po jakimś czasie system wystartuje na nowo (dodam, że backup możesz zrobić w dowolnej chwili, czyli także po pełnej personalizacji systemu- jak przywrócisz system z tego obrazu otrzymasz swój system w stanie, w jakim był w momencie robienia backupu).

A jak to będzie stało w ten sposób? - Mogę odpalić z pendrive tego backupa? albo walnąć czysty system i np. DVD dwuwarstwowe i walnąć taką płytkę? :smiley: Da radę czy muszę sam kombinować? :slight_smile: