Płyta ECS K7S5A, bios resetuje się!

(sebaele) #1

Co jakiś czas resetują się ustawienia biosu data, godzina, cpu itp.

Parę dni temu uruchomiłem komputer, wentylatory ruszyły ale monitor nie, ciągle był na czuwaniu :-(. Po paru restartach wł/wył na monitorze pojawiły się napisy (co pisało nie pamiętam) ale było do wyboru wcisnąć F1 lub F2 no i wcisnąłem F1, po wciśnięciu klawisza F1 wyświetlił się bios z zresetowanymi ustawieniami.

Problem powtarza się już od jakiegoś czasu, bateria oraz zasilacz wymieniłem. Może ktoś z kolegów będzie wiedział w czym tkwi problem.

Dzięki, pozdrawiam.

(djl) #2

sprawdź pamięć ram, ewentaulnie zobacz czy można zrobić aktualizację biosu

(tridex) #3

Wymień bateryjkę na płycie głównej.

(sebaele) #4

Pamięć ram została sprawdzona, baterię również wymieniłem na nową. Dziś przy uruchamianiu komputera znów to samo, to znaczy wentylatory ruszyły monitor nie zaświecił się :-(. Po dwóch próbach wł/wył komputer ruszył bez żadnych problemów oraz bios nie zresetował się!

Koledzy co o tym sądzicie czego to może być przyczyna?

(JNJN) #5

A jak tam kondensatory elektrolityczne wyglądają na płycie - może wybrzuszone, wylane.

Bateria na pewno ma ponad 3 V - najlepiej jak jest nowa.

Komp odłączony od sieci 230 V i wyjmij baterię na 30 minut, włóż i ustaw bios i zapisz Save i zobacz.

Aktualizacja biosu.

(sebaele) #6

Kondensatory sprawne nie wylane oraz nie wybrzuszone, jak pisałem bateria jest nowa zakupiona miesiąc temu. Przed chwileczką wgrałem nowego biosa z tej strony http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1052411.html i chyba uwaliłem procek :-(. W zakładce CPU zmieniłem na 133 po restarcie monitor nie zaświecił się, wyjąłem baterię na 10min ale to nic nie pomogło monitor nadal był na czuwaniu. Postanowiłem włożyć inny procesor i komputer ruszył, zaraz wracam do biosu 030811.rom

(Marcinryczko) #7

Na ustawienia uniemożliwiające poprawne uruchomienie (źle ustawione FSB, timingi itp.) dobry jest reset BIOSu dokonywany zworką w pobliżu baterii - nie trzeba jej wyjmować za każdym razem. :wink: Swoją drogą do tej płyty istnieją też BIOSy modyfikowane (np. CheepoBIOS), umożliwiające np. ustawienie FSB nie tylko na 100 lub 133, ale również wartości pośrednie.

(sebaele) #8

Właśnie takiego CheepoBIOSa wgrałem i przy ustawieniu 133/133 po restarcie nie uruchomił się monitor więc pomyślałem że procesor padł. Jak zrobić reset zworką? I czy procesor padł czy raczej nie!

-- Dodane 31.10.2010 (N) 14:25 --

Jednak to nie procesor tylko w biosie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1052411.html ustawiłem na 133/133 i monitor nie ruszył. Po restarcie biosu zworką wszystko działa. Jaki możecie mi polecić bios?