Płyta ECS K7S5A, bios resetuje się!

Co jakiś czas resetują się ustawienia biosu data, godzina, cpu itp.

Parę dni temu uruchomiłem komputer, wentylatory ruszyły ale monitor nie, ciągle był na czuwaniu :-(. Po paru restartach wł/wył na monitorze pojawiły się napisy (co pisało nie pamiętam) ale było do wyboru wcisnąć F1 lub F2 no i wcisnąłem F1, po wciśnięciu klawisza F1 wyświetlił się bios z zresetowanymi ustawieniami.

Problem powtarza się już od jakiegoś czasu, bateria oraz zasilacz wymieniłem. Może ktoś z kolegów będzie wiedział w czym tkwi problem.

Dzięki, pozdrawiam.

sprawdź pamięć ram, ewentaulnie zobacz czy można zrobić aktualizację biosu

Wymień bateryjkę na płycie głównej.

Pamięć ram została sprawdzona, baterię również wymieniłem na nową. Dziś przy uruchamianiu komputera znów to samo, to znaczy wentylatory ruszyły monitor nie zaświecił się :-(. Po dwóch próbach wł/wył komputer ruszył bez żadnych problemów oraz bios nie zresetował się!

Koledzy co o tym sądzicie czego to może być przyczyna?

A jak tam kondensatory elektrolityczne wyglądają na płycie - może wybrzuszone, wylane.

Bateria na pewno ma ponad 3 V - najlepiej jak jest nowa.

Komp odłączony od sieci 230 V i wyjmij baterię na 30 minut, włóż i ustaw bios i zapisz Save i zobacz.

Aktualizacja biosu.

Kondensatory sprawne nie wylane oraz nie wybrzuszone, jak pisałem bateria jest nowa zakupiona miesiąc temu. Przed chwileczką wgrałem nowego biosa z tej strony http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1052411.html i chyba uwaliłem procek :-(. W zakładce CPU zmieniłem na 133 po restarcie monitor nie zaświecił się, wyjąłem baterię na 10min ale to nic nie pomogło monitor nadal był na czuwaniu. Postanowiłem włożyć inny procesor i komputer ruszył, zaraz wracam do biosu 030811.rom

Na ustawienia uniemożliwiające poprawne uruchomienie (źle ustawione FSB, timingi itp.) dobry jest reset BIOSu dokonywany zworką w pobliżu baterii - nie trzeba jej wyjmować za każdym razem. :wink: Swoją drogą do tej płyty istnieją też BIOSy modyfikowane (np. CheepoBIOS), umożliwiające np. ustawienie FSB nie tylko na 100 lub 133, ale również wartości pośrednie.

Właśnie takiego CheepoBIOSa wgrałem i przy ustawieniu 133/133 po restarcie nie uruchomił się monitor więc pomyślałem że procesor padł. Jak zrobić reset zworką? I czy procesor padł czy raczej nie!

Dodane 31.10.2010 (N) 14:25

Jednak to nie procesor tylko w biosie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1052411.html ustawiłem na 133/133 i monitor nie ruszył. Po restarcie biosu zworką wszystko działa. Jaki możecie mi polecić bios?