Płyta ECS K7S5A BIOS


(Mpstir) #1

Posiadam płytę ECS K7S5A i od jakiegoś czasu zauważyłem, że są problemy uruchamianiem systemu. Podejrzewam, że przyczyną może być BIOS. Otóż po załączeniu komputera (sporadycznie- tak 3 razy na miesiąc) pojawia się okno płyty głównej, mimo, że w biosie mam wyłączoną tą opcje. Wtedy zmuszony jestem zresetować komputer i ponownie go uruchamiam oraz wchodzę w BIOS. Tam są wszystkie ustawienia domyślne, mimo dokonanych przez ze mnie innych ustawień. Głównie częstotliwości (jest 100/100). Po zmianie tych częstotliwości na 133/133 wszystko wraca do normy. Jest to trochę problematyczne, zwłaszcza, że korzystają z tego komputera inni domownicy i nie umieją sami tego sobie przestawić. Dlatego proszę o doradztwo w tej sprawie.

Dane komputera:

Płyta ECS K7S5A

Typ BIOS-u AMI

BIOS version 07.00T

Data BIOS 08/09/02

Ram DDR 1 GB

Grafika ATI RADEON 9550 128 MB

System Windows XP Profesional SP3


(djl) #2
  1. Sprawdź stan baterii np. w programie everest, najlepiej mierniem

  2. Czy resetuje się też czas: (godznina data ? )

  3. Jaki zasilacz? może już sobie on nie radzi z zasileniem kompa :?:


(skrzek) #3

biosa zostaw w spokoju, zmień baterię na płycie i powinno być ok :wink:


(Guiness) #4

Potwierdzam to, co napisali poprzednicy. Po prostu wymień bateryjkę podtrzymującą biosu (kilka zł). Przywrócenie ustawień nie jest trudne bo tu jest AMI Bios, jeśli dobrze pamiętam, chyba jeden z najprostszych biosów.

Miałem tę płytę w starym sprzęcie bardzo długo. Spisywała się znakomicie a jedyny mankament dotyczył właśnie stanu bateryjki i objawiało się to tak, jak napisałeś.

Pozdrawiam.


(Mpstir) #5

Tak resetuje się też data i godzina. A zasilacz 350 W. Stan baterii sprawdzany Everestem 3,26 V CMOS.


(djl) #6

To jest stan baterii podczas ładowania, sądząc po zachowaniu komputera twierdzę że jest uszk. i należy wymienić :smiley:

Co do zasilacza to chodziło mi o markę bo to że ma 350W to bardzo mnie nie interesowało :wink: