Płyta GigaByte GA-8IP775-G aktualizacja BIOS - pytanie

Cześć,

Chcę zaktualizować BIOS do wersji F5 z obecnej wersji F3 w płycie GigaByte GA-8IP775-G. Tylko jest jedno dość nietypowe pytanie - ‘‘dlaczego nie ma pliku .BIN’’ ? Do rzeczy…

Pobrałem najnowszą wersję ze strony producenta i są tam takie pliki jak na screenie. Jest plik .F5, autoexec, oraz FLASH891 ale czemu nie .BIN ? A tak mówię, bo instrukcję aktualizacji biorę ze strony http://www.opoka.org.pl/varia/internet/bios.html i jest tam napisane:

No tak , a więc czemu nie mam takiegp pliku ? Zresztą nie mam nawet .ROM. Aktualizację przeprowadzę z dyskietką przez DOS-a, więc wiem że trzeba utworzyć ją jako dysk startowy i dodać tam plik obrazu oraz program, tylko rozchodzi mi się o ten plik.

post-254483-0-21849500-1397759374_thumb.

Nie zwróciłeś uwagi, że masz ukryte rozszerzenia plików? Wyłącz ich ukrywanie, to może się wyjaśni gdzie jest ten “zagubiony” plik.

Sprawdzałem rzeczywiście jest to plik z rozszerzeniem f5. \

@Biosem powinno pójść

 

http://www.gigabyte.com/MicroSite/121/tech_a_bios.htm

Odchaczyłem w właściwościach ‘‘ukryj rozszerzenia znanych typów plików’’ i pojawiły się nazwy na autoexec.bat oraz flash891.exe ale ten F5 jest dalej taki sam. Wolałbym programem AWDFLASH bo kiedyś już nim aktualizowałem, a ten @BIOS to nie wiem…

@Bios z tego co wiem działa pod Windą. Tak ma być nie będziesz mieć bin tylko f5.

A ten plik autoexec.bat mam zostawic ?

Najlepiej zrób tak

 

. Update BIOS NOT through Internet :   a. Do not click “Internet Update” icon   b. Click “Update New BIOS”   c. Please select “All Files” in dialog box while opening the old file.   d. Please search for BIOS unzip file, downloading from internet or any other methods (such as: 6OXM7E.F1).   e. Complete update process following the instruction.

Yyy… niezabardzo rozumiem, mozna Polish prosic ?

W skrócie ten pobrany bios rozpakowujesz. W programie @bios klikasz Update Bios from File podajesz ścieżkę do tego Twojego nowego biosu 8ip775g.f5 potwierdzisz zapewne OK i jeżeli wszystko będzie dobrze komputer poprosi o restart. Pamiętaj wyłącz wszystkie zbędne programy w tym antywira. Robisz to na własną odpowiedzialność kilkanaście razy wgrywałem bios zawsze komputer wstał ale zawsze istnieje jakieś ryzyko żeby później nie było. Po restarcie będziesz musiał ustawić bios wg własnych potrzeb.

Tak wiem, istnieje, ale przecież raczej nic tam nie wystąpi co by miało aż przeszkodzić aktualizować. Też już wgrywałem i się udało, teraz drugi raz będe wgrywał. A więc nie ma możliwości przez DOS-a ? Wydaje mi się że byłoby bezpieczniej. Potrzebny mi jest w takim celu ten awdflash tylko skąd go pobrać…

Są na to 2 sposoby:

  1. Ściągasz wgraną wersję biosu ze strony producenta płyty głównej.

  2. Program @BIOS ma funkcję zapisywania aktualnego biosu do pliku.

No tak.:slight_smile: A ten plik FLASH891 to przypadkiem nie program ?

Nie pamiętam ale chyba tak, tylko, że do aktualizacji spod DOS.

Zastanawiasz się tyle godzin, programem @BIOS już dawno byś to zrobił i zapomniał o sprawie…

No ok, sprobuje i dam znac o sytuacji.

Jak wzialem przez DOS-a i odpalilem program FLASH891 i jest, tylko nie wiem co wpisac w pola LOAD: Drive/path/filename - tu mam wpisac nazwe nowego biosu ?

SAVE: drive/path/filename - tu wpisac swoja stara nazwe biosu aby program zapisal na dyskietce ?

Tak jak mówisz wpisz 8ip775g.f5 potwierdź enter. Druga opcja to też jak mówisz np. “stary” i zrobi backup biosu.

 

Ogólnie z poziomu biosu nie masz QFlash?

 

Edit2

Ma Qflash właśnie sprawdziłem więc

http://www.gigabyte.pl/global/pl/pages/mb_081027_x58/data/tech_081027_x58_bios-qflash.htm

Ok, nie sprawdzalem jeszcze BIOS-u ale zrobilem dyskietke startowa z odpowiednimi danymi w razie jakby cos zle poszlo. I tak, dodalem na nia ten programik FLASH891 oraz plik biosu F3 (taki mam obecnie) zedytowalem plik autoexec.bat i dodalem linijke i czy dobrze przygotowalem to ? http://zapodaj.net/73e4d21dcf7c8.jpg.html

Próbuj, jak aktualizacja z dyskietki 1.44 MB ruszy, czyli OK.

 

Ja proponuję zrobić to z poziomu systemu, ryzyko takie samo praktycznie jak spod Dosa.

 

Edit:

 

Lub to:

 

 

Już byś dawno o tym zapomniał.

 

Ja jeszcze znalazłem taki autoexec.bat i przełączniki? stosuj spacje.

 

To ta moja linijke mam zastapic ta podana powyzej ?

Po co te kombinacje norweskie?

mrFreeze podał już najlepszą drogę, czyli Q-Flash, ale po co sobie ułatwiać życie, co nie?

Wszystko masz napisane.