Płyta główna a chłodzenie oraz wentylator na gpu

Moja płyta główna to Gigabyte B450M DS3H, a na przód chciałem dać zakupiony kiedyś AAB Cooling Super Silent R12.
Pytanie brzmi, jaką przejściówkę kupić by uruchomić wentylator ? Mogę podpiąć najlepiej przez molex, ale potrzebuję jakiejś przejściówki bo mój zasilacz SilentiumPC 500W Vero L2 Bronze nie ma odpowiedniego wejścia. Aaa i co ważne, ta przejściówka MUSI mieć jakiś rezystor, aby wentylator na spokojnie leciała nie na pełnych obrotach.

Druga sprawa mam GTX 650. Założyłem wentylator AAB Cooling Super Silent Fan 12 Pro ucinając przewody i połączyłem z wtyczką z starego chłodzenia. Żółty kabelek nie jest podpięty bo grafika ma wtyczkę 2 pinową. Chłodzenie jest bardzo ciche, ale temperatury sięgają 80 stopni.
Według HWMonitor z minimalnych 30% karta dźwiga obroty wentylatora tylko do 38%.
Dlatego szukam taniego i cichego wentylatora, który będzie zmieniał swoje obroty napięciem, które da mu karta graficzna. Myślę, ze do 15zł o wymiarze 10cm (edit 9,2cm) się znajdzie ?

Dodam jeszcze, że mogę kabelki pociąć itp gdyby trzeb było.

Jeśli chodzi o drugą sprawę to znalazłem NVIDIA Inspector, w którym można zmieniać taktowania i szybkość wentylatora.
Dziwi mnie, że maksymalna szybkość wentylatora to tylko 63% .Więcej się nie da. A za wentylator obecnie robi wiatrak z chłodzenia od Ryzena. Jeszcze musiałby, sprawdzić jakie maksymalne temperatury i maksymalne ustawienie szybkości będzie na wentylatorze 12cm… ale mi się nie chce już bawić. Za dużo. Obecnie temperatury w FurMark dochodzą do 79stropni.

Co do pierwszego pytania - wentylator ma takie złączki?

Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2019-05-22_11-17-15

Jeśli tak, to podpinasz albo pod molex z zasilacza albo pod płytę główną.

A drugi wentylator nie wpinałbym pod złączkę na grafie, tylko też pod moleksa.

Właśnie problem w tym, że wentylator miał złącze molex ale żeńskie. Znalazłem w swoich gratach molex męski. Nożyczki użyte, kable przecięte, koszulki termokurczliwe użyte i działa.
Ten wentylator dałem z przodu obudowy SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black.

Przy okazji temperatura na grafice spadła do 74stopni (maks). Czyli zysk 5stopni jednym bezgłośnym wentylatorem :slight_smile:
Na wszelki wypadek mam ustawione na grafice wentylator maks (tutaj jest top 63%) do tego taktowanie rdzenia i ram o -40MHz.

Krzywa obrotów wentylatora z obudowy ustawiona tak, aby było cicho i wystarczająco chłodno.

REASUMUJĄC
Działa wszystko jak trzeba :slight_smile: