Płyta główna bez SPDIF co robić?

Witam.
Otóż kupiłem DAC taki jaki jest na zdjęciu

Przetwornik dac

jeśli nie mam na płycie głównej wejścia spdif
żeby podłączyć DAC to muszę dokupić specjalną kartę
z tym wejściem?

https://allegro.pl/oferta/cyfrowa-przegroda-dzwieku-dodatkowa-karta-spdif-13910169773

czy może istnieje jakiś inny sposób?

Zamiast wklejać małego zdjęcia na którym nic nie widać, napisz:

  • jaki to konkretnie jest DAC,
  • jaką konkretnie masz płytę główną,
  • do czego ten DAC konkretnie jest potrzebny.

jakiś chiński do audio tutaj jest dokładniejszy opis
192 przetwornik cyfrowo-analogowy DAC - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl
mam płyte Asrock B450 Pro4, dac jest potrzebny do słuchania muzyki z komputera, mam wzmacniacz Yamaha A-S201 i monitory Indiana Line Tesi 261

Do tej płyty w żaden sposób nie podłączysz optycznie DAC (ale w opisie jest, że on ma wejście USB, możesz próbować przez USB). Swoją drogą, ten DAC nie jest do niczego potrzebny. Kupujesz taki kabel:
https://allegro.pl/oferta/kabel-2x-rca-cinch-jack-3-5-mm-ugreen-1-5m-11782586649
I podłączasz wyjście LineIn do Line1 we wzmacniaczu.

Fakt, można podłączyć wzmacniacz bezpośrednio. No chyba że autor pytania kupił DAC żeby mieć dzwięk lepszy niż ten, który oferuje zintegrowana karta muzyczna. Jeżeli tak to z tą płytą łatwo nie będzie.

Tak jak @januszek napisał, sprawdź w instrukcji do czego służy to wejście USB. Być może jak podłączysz DAC do komputera przez USB, to w komputerze pojawi się on jako karta dźwiękowa i będzie to idealne rozwiązanie.

Niestety w sieci nie mogę znaleźć instrukcji obłsugi, więc nie powiem że na pewno tak to zadziała.

Realtek na płycie nie ustępuje parametrami przed tym DAC-em:
https://www.realtek.com/en/products/computer-peripheral-ics/item/alc892

Pytanie co siedzi w DAC, bo na specyfikacji Realtek może wyglądać lepiej a zagra gorzej. Ze swojego doświadczenia wiem, że nawet podstawowy Sound Blaster na USB gra lepiej od moich wszystkich Realteków na płycie. No ale tu już wchodzimy w subiektywne wrażenia odsłuchowe. No i kto wie, może w DAC też Realtek tej samej klasy siedzi.

Sądząc po tym obrazku, podłączasz do kompa przez USB i gra. Jedyna przewaga podłączenia optycznego to to, że po optyku nie przejdą zakłócenia natury elektrycznej, jeżeli takie by się z jakiegoś powodu wygenerowały na komputerze. Poza tym optyk i USB dadzą taką samą jakość - tak dobrą jak dobry jest DAC.
obraz

Pobrać wyjście cyfrowe np. HDMI. Można samemu ulepić, a można przelotkę kupić od ok 35zł, nazwa tskidgo zlepka gniazdek i kilku drutów to HDMI Extraktor, czy podobnie fantazyjnie. Potem w systemie ustawia się wyjście audio na HDMI i tyle.

Ustępuje, ma inny wzmacniacz mcz, a dodatkowo można odseparować optykiem od zakłóceń komputera. Przy integrach nie jest problemem kiepski przetwornik, problemem jest umiejscowienie zbyt blisko źródeł zakłóceń.

Oto chodzi że wzmacniacz mam podłączony przez kabel RCA/Jack,
ale dołączenie DACa ma niby na celu polepszyć słuchanie muzyki z komputera,
więc temu kupiłem tego DACa. Z innych opini wywnioskowałem że taki
na moje monitory audio będzie w sam raz bo wahałem się między
kupnem Cambridge DacMagic 100 ale wielu odradzało że ten model
jest za nadto do mojego sprzętu.

Z tego co widać natych zdjęciach tego DACa na USB
chyba się nie podłączy, jedynie z wyjścia na zasilacz DC5V
jest kabel zakończony na USB.

Tutaj są jeszcze zdjęcia instrukcji

Potrzebujesz wyjść z komputera cyfrowym wyjściem, a przetwornik umieścić obok wzmacniacza i podpiąć L i R out do wzmacniacza.

Wyjście możesz zrealizować albo z HDMI, albo z płyty. Potrzebne takie coś.

@filon8627 Jakiego monitora do tego kompa używasz?

Tak masz wersję bez USB. W takim razie pozostaje Ci albo zmiana DAC na taki z USB albo zmiana płyty głównej na taką z wejściem SPDIF, albo rozwiazanie które zasugerował Wasabi. Pamiętając że optyk daje jednak lepszą separację od zakłóceń, czyli DAC przez USB jakby ciut gorsza opcja.

Takiego ustrojstwa to jeszcze nie widziałem, w sumie fakt HDMI przekazuje dzwięk, więc dlaczego nie

z tego co widzę to raczej zrobiłem trefny zakup,
pod HDMI nigdy nie podłączałem dźwięku,
chyba podziękuję podłączanie tego daca pod komputer,
bo to będzie jeszcze dodatkowy wydatek,
mam starą wieże Technicsa i może podłączę tego daca
pod telewizor, jeśli znowu nie stanie coś na drodze

Bez różnicy z czego wyprowadzisz dźwięk cyfrowo, masz wyjście w każdej nowoczesnej karcie HDMI, więc równie dobrze można skorzystać z HDMI, skoro płyta nie ma wyjścia. Pod TV po prostu światłowodem sobie lecisz, albo coaxialem.

Komputer do wzmacniacza (gdy ten ma wejścia cinch) najprościej podłączyć tak, jak pisał @januszek: Zwykły kabel
2x cinch ---- mały jack.

Ja tak mam podłączony dźwięk od komputera do wzmacniacza wieży (oprócz zwykłych głośników Creative „na co dzień”) i podpięte do niego dwie kolumny Perfect 150 grają na tym naprawdę ok., wielu by powiedziało „wystarczająco dobrze”.

Taki DAC chyba niewiele (nic?) by tu zmienił.

On ma podpięte do wyjścia analogowego, w innym temacie płacze, że ma kiepski dźwięk.
A co to daje? Jak komuś zakłócenia przenoszą się z zasilacza, karty, procesora, co objawia się np. odgłosami przy ruszaniu myszą, czy podobne, to podłączenie optykiem separuje od takich problemów. Dodatkowo wzmacniacze m-cz są lepsze w takim przetworniku niż to co jest na płycie, a do tego mają wyższy poziom sygnału na wyjściu, więc jest wrażenie, że głośniej gra. To podobnie jak kiedyś SB miał na jednym z wyjść wyższy poziom sygnału.

Kwestia „wrażliwości” choć nie lubię tego słowa - np ja słyszę różnicę między kompresją stratną (Spotify/YT itp) a płytą CD i robi mi to różnicę. Ktoś inny jest w stanie docenić perfekcyjnie przyrządzony obiad gdy dla mnie gorszy może być równie smaczny itp itd.

U mnie na płycie jest Realtek® ALC1200, czyli lepszy niż ten co ma autor wątku, a mimo to jeżeli chodzi o to co ja lubię, to kolumny znacznie lepiej grają na zewnętrznym przetworniku a w połączniu z Tidalem, to już jak na moje oczekiwania, bajka. Swoją drogą @wasabi1084 dzięki za polecenie kiedyś tam Edifierów, jak na moje potrzeby sprawdzają się świetnie, choć niektórzy mawiają że poniżej 8 tysi to nie audio :rofl: