Płyta główna- cmos checksum error

Mam następujący problem. Jakieś dwa dni temu zaczął mi się wieszać komuter, zauważyłem spuchnięty kondensator na płycie. Dzisiaj go wymieniłem, wszystko podłączyłem tak jak było wcześniej (zrobiłem sobie fotki przed odłączeniem kabli). Po odpaleniu sprzętu zobaczyłem taki komunikat- mos checksum error. Komputer chyba wykrył procesor, pamieć i dwa napędy optyczne ale nie dysk twardy. Po drugim odpaleniu wszedłem do Biosu i ustawiłem podstawowe ustawienia. Przy kolejnym uruchomieniu nie ma już komunikatu cmos checksum error, zamiast tego szybko pojawia się ekran nvidia bios. Zamieszczam fotki trzech ekranów które się pojawiają. Wymieniłem baterię Biosu, bo była wyczerpana ale to nic nie dało.

5d7j0667eliw_t.jpg

mphhr5ygyiqs_t.jpg

us84qnd6iyvq_t.jpg

Poszukaj zakładki fast boot, network boot lub coś w ten fason i daj na disabled, powinno pomóc.

Na twoim miejscu spróbowałbym wyczyścić ustawienia BIOS zworką na płycie. Poszukaj w manualu do twojej płyty czegoś w stylu “Clear CMOS Jumper” tam będziesz miał opis jak to zrobić.

Płyta główna to Gigabyte ga-k8.

@Igrek: nie mogę znaleźć takiej opcji w biosie.

@Morgrim: zrobiłem tak jak mówisz, zresetowałem zworki. Ponownie wyświetla się komunikat cmos checksum error.

adtd8agihvy7_t.jpg

Zauważyłem, że dysk w ogóle się nie nagrzewa.