Płyta główna GA-8I915P Dual Graphic problem z instalacją XP

Więc tak, po podłączeniu napędu do gniazda IDE 1 a dysku do IDE 2 i po ustawieniu w biosie First Boot Device na CD-ROM płyta cd startuje ale gdy kliknę enter zainstaluj system to pojawia mi się komunikat że nie ma żadnych dysków, dzieje się tak samo jak dysk podłącze do IDE 3, a jak podłącze na odwrót czyli dysk na IDE 1 a napęd na IDE 2 to dysk jest widzialny w biosie no ale wtedy płytka cd nie startuje automatycznie. Czy musiałbym to w jakiś sposób ustawić?

master-slave-jak-ustawic-tryby-t197547.html

IDE 1 jest przeznaczone dla napędów optycznych. IDE 2 i 3 obsługują dyski, ale wymagają zapewne podania sterownika w trakcie instalacji systemu Windows XP (choć nie kojarzę bym to kiedykolwiek robił), szczególnie jeśli tryb pracy kontrolera ustawiony jest na RAID.

Zworka musi być ustawiona ma “Master” - jako dysk pierwszy.

Zworki są dobrze ustawione, więc co ja bym musiał teraz zrobić?

Do IDE 1 podłączasz napęd optyczny, do IDE 2 podłączasz HDD (w takim układzie ustawienia master/slave nie mają znaczenia).

Upewniasz się że kontroler zarządzający IDE2/3 nie jest przestawiony w tryb pracy RAID (no - chyba że to właśnie chcesz osiągnąć - wtedy dalsza część ma jeszcze większy sens, ale brakuje w niej opisu konfiguracji macierzy), przygotowujesz sterowniki dla VIA VT6410 IDE RAID (niestety konieczne może być użycie stacji FDD by je skutecznie podać - względnie możesz je zintegrować z instalatorem Windows przy użyciu narzędzia typu WinLite), i po uruchomieniu instalatora, naciskasz F6 w momencie gdy na dole instalator zapyta czy chcesz dodać dodatkowe sterowniki.

Veers sory ale nic nie zrozumiałem :-(, a jakbym podłączył dysk oraz napęd na jednej taśmie?

Dodane 03.06.2012 (N) 13:06

Dodam że dysk to ATA.

To wtedy port IDE1 i uwagi o prawidłowym ustawieniu master/slave. Jednak pamiętaj że po instalacji, jeśli przyjdzie ci do głowy przełączyć dysk na inny kanał - to system nie wystartuje

Po co? Przecież dysku SATA nie podłączysz pod ATA (a na pewno nie uda się to bez dodatkowego osprzętu).

Udało mi się zainstalować system podłączając dysk oraz napęd pod jedną taśmę do złącza IDE1, ale jak teraz zrobić aby kolejne działały ?

Zainstalować sterownik. Zajrzyj sobie do Menadżera urządzeń, kiedy już znikną ci wszystkie żółte znaczki - będziesz zdolny do podłączenia kolejnych dysków.

Nie mam już żadnych żółtych znaczków i jak podłącze dysk pod IDE2 lub 3 to nie startuję system :frowning:

Tak więc, jeśli zainstalowałeś system na dysku podpiętym do kontrolera Intela, to nie jest dziwne że po przełączeniu go na kontroler VIA system się nie uruchamia.

Zresztą - na stronie producenta znajduje się dokument “VT6410 IDE(RAID) O.S. Installation Manual”.

Dodatkowa kwestia której jakoś nie poruszasz: w jakim trybie masz ustawiony w biosie ten kontroler ? Pytanie o tyle istotne, że w trybie RAID, dysk trzeba zainicjować z poziomu kontrolera RAID (choć osobiście myślę że nie ku temu zmierzasz).

Zainstalowałem system podpinając dysk oraz napęd pod IDE1 i jak na razie działa PC. Teraz chciałbym aby dysk był podłączony pod IDE2 tylko że jak go podłącze to system nie startuję (nie widzi dysku). Na stronie http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … /download/ w oknie Raid jest coś do pobrania ale nie wiem co pobrać i jak to zainstalować.

Nie wiem w jakim trybie mam ustawiony ten kontrole bo nie wiem gdzie to się znajduję…

sabaele - byś mógł to zrobić tak jak chcesz - musiałbyś zapoznać się bliżej z obsługą boot.ini

Zainstalowałeś dysk na kontrolerze Intela, którego obsługa jest już zaszyta w systemie operacyjnym. Kiedy przełączasz dysk na kanał zupełnie innego kontrolera, sam zainstalowany sterownik nic ci nie da, ponieważ plików systemowych nie ma tam, gdzie wskazuje mechanizm rozruchu.

Ściągnij sobie dokument o którym pisałem, przeczytaj, przemyśl - tam znajdziesz to o czym już pisałem, a także gdzie i jak sprawdzić tryb pracy kontrolera.

Więc co ja mam teraz zrobić aby dysk działa na IDE2 lub 3?

http://pl.wikipedia.org/wiki/NTLDR

http://support.microsoft.com/kb/314081/pl

http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/bootini.htm

Więc aby działały IDE 2 i 3 to musiałbym na nowo wgrywać system podpinając napęd pod IDE 1 a dysk pod IDE 2?

sebaele - nie czytasz ze zrozumieniem. Nie - to nie jest KONIECZNE, lecz w twoim przypadku o wiele bezpieczniejsze niż kombinowanie z wpisami w boot.ini

Producent zaleca (i ja też) następujący tok postępowania:

(1) Zamontować dysk(i) IDE w komputerze

(2)* Skonfigurować tryb pracy kontrolera VT6410 IDE oraz sekwencję startową w BIOSie

(3)** Skonfigurować macierz RAID w BIOSie kontrolera RAID

(4)*** Przygotować dyskietkę zawierającą sterownik kontrolera IDE RAID

(5) Zainstalować przygotowany sterownik IDE RAID podczas procesu instalacji

* - przede wszystkim upewnić się czy opcja Onboard H/W RAID jest uaktywniona w BIOSie, oraz w Hard Disk Boot Priority wybrany został dysk na którym chcesz zainstalować system (pamiętając że to nie ma nic wspólnego z opcją First Boot Device, gdzie pozostaje CD-ROM

** - można to pominąć jeśli nie zamierza się konfigurować macierzy dyskowej

*** - lub zintegrować ten sterownik z instalatorem systemu operacyjnego - np. przy pomocy WinLite

Aby zapewnić sobie prawidłowe działanie napędu optycznego należy podłączyć go do kanału IDE 1 zarządzanego przez kontroler Intela.

Uruchamiasz komputer z dysku instalacyjnego systemu operacyjnego, i jak tylko pojawi się komunikat “Naciśnij F6 by zainstalować sterownik SCSI lub RAID” - naciskasz i dalej postępujesz zgodnie z instrukcją. <- opcja niepotrzebna jeśli sterownik został uprzednio zintegrowany z instalatorem.

Alternatywą jest zainstalowanie dysku na kontrolerze Intela, edycja boot.ini i trzymanie kciuków by system po restarcie nie tylko wstał ale i pracował stabilnie.

Jaśniej się już chyba nie da …

No jeszcze nie jest to dla mnie jasne, po prostu chcę aby napęd oraz dysk był na osobnych taśmach, aby dysk nie był spowolniony i żeby było wszystko ok.

Jestem w stanie to zrobić bo już wiele razy bawiłem się z płytami ale nie jestem jakimś specem od tych spraw, więc bardzo bym prosił gdzie wejść co ustawić skąd pobrać sterowniki które trzeba wrzucić na dyskietkę itp.

Pozdrawiam

Dodane 04.06.2012 (Pn) 16:50

Więc tak, pobrałem sterowniki z strony http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … /download/ pierwsze z rubryki RAID. Następnie po wypakowaniu wrzuciłem plik TXTSETUP.OEM w raz z folderami PIDE, RAID na pustą dyskietkę. Podłączyłem napęd pod IDE 1 a dysk pod IDE 2 i uruchomiłem płytę z systemem XP i po pojawieniu się okna instalacji kliknąłem F6, następnie pojawiło się komunikat aby włożyć dyskietkę. Po włożeniu dyskietki trzeba było kliknąć “S” i enter. Następnie pojawiło sie normalne okno instalacji systemu a na samym dole pisało “badanie dysku” co trwa długo i aż doszło do wyboru partycji na której zainstalować system, kliknąłem F3 - zakończ dlatego że gdy wybierałem partycję strzałkami góra dół to wszystko się zacinało :-(, czy coś nie tak zrobiłem?

Dodane 05.06.2012 (Wt) 17:47

No to może inaczej, czy dysk lub komputer będzie szybciej chodził jakbym podłączył go osobno pod IDE 2 lub 3?

Dodane 04.07.2012 (Śr) 16:28

Czy może mi ktoś pomóc :frowning: