Płyta główna gigabyte ma770-ud3 jaki procesor?

Witam wszystkich… Mam taki problem odnosnie doboru procesora do płyty głównej ga ma770-ud3 ver. 1.0 , a mianowicie płyta ma socket am2+ , dalej pisze ze am3 ready zatem chce dobrać możliwie najmocniejszy procesor pod tą płytę, domyślam się ze zeby wybrac proc. z podst. am3 musze zaktualizowac bios tak ? Wyprzedzam pytanie po co pod tak pradawną płyte ? Zatem na pierwszy komputer dla dziecka no i czasami zeby tato mógł w coś pograć . I jeszcze jedna prośba do tego chcialbym jakas mozliwie niedrogą karte graficzną z minimum 2GB na ddr5 . Z góry dziekuje za pomoc . Paweł

Wybór duży:

 

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2982

 

CPU AM3 coś z X4, czterordzeniowy.

 

Ile masz pamięci i jaki masz zasilacz

 

Ile kasy na kartę grafiki.

 

Edit:

 

Oczywiście od razu uaktualnij bios płyty do najnowszej wersji.

 

CPU Phenom II X4 955 ale 95 W lub inny? można i wyższe, ale to już 125 W lub wyżej - wybieraj.

Wiec tak zasilacz Xilence xp580 580W , 4GB Ram , procek phenom I. 9650 x4 2,3 Ghz , karte mam geforce gt 9800 1GB , hmm na karte niewiem 400 zl , szukac raczej bede w uzywanych . A co do procesora lepiej najmocniejsza x4 czy slabsza na poszczegolny rdzen x6 ?

…a i dla mnie bez roznicy ile procesor bedzie mial wat chyba ze to bedzie mialo wplyw nato czy w ogole bedzie dzialal :slight_smile:

Ja bym tu ewentualnie dołożył kartę grafiki.

 

Jeśli CPU to 4 rdzenie, 6 zbytek i praktycznie nie wykorzystasz.

Edit:

 

Karta grafiki max do tych CPU i to chyba po dobrym OC, to coś w rodzaju max R9 270, ale tu trzeba poczytać w sieci, czy to nie za dużo.

 

 

Tylko phenom x4, wersje x6 są zbyt drogie i w większości zastosowań, w tym w grach przegrywały z i3. Aktualnie phenom 955 wypada gorzej od nowego Pentium G. 

Phenom II x4 975 125w na tej plycie po aktualizacji bedzie dzialal ? Co do grafiki to sam niewiem co tu dobrac…

Jest na wykazie CPU.

Phenom 975 jest niespotykany praktycznie wcale. Co do grafiki już miałem polecić r9 280x, która po OC procka np 955BE nie byłaby istotnie ograniczona, ale w budżecie 400zł jest nieosiągalna na pewno. Jedna z najmocniejszych to radeon hd7870, choć to stara wersja, porzucona przez amd w sterownikach to powinna być wydajniejsza od r7 360/270x za podobne pieniądze. 

Ta płyta nie ma chłodzenia sekcji zasilania, wsadzanie proca 125W to samobójstwo dla tej płyty, niezależnie co producent sobie napisał.

Wiele płyt nie ma chłodzonej sekcji i procki z TDP 125W działają bez kłopotów. Producent mówi nawet o 140W jak w np ASRock 970 pro3 (sekcja zasilania również goła), więc raczej przewidział że płyta ma szansę to znieść. Szczególnie gdy buda będzie mieć dobry przewiew (min po jednym wentylu wyciągowym i wciągającym powietrze). 

 

Płyta jest przystosowana do większego poboru mocy, więc z tego powodu nie umrze - dobre chłodzenie i jest sukces.

 

Przy CPU 95 W jest lepiej przy OC i mniej się wydziela ogólnie ciepła.

Hmm wiec znalazłem na aukcji phenoma II x4 975 z oznaczeniem be (black edition) i teraz niewiem czy kazdy 975 to be , bo juz na stronie producenta plyty przy dostepnosci procesorow niema oznaczenia przy 975BE , a karte to jednak chyba tego radeonka R9 łykne 

Pytanie czy warto dopłacać za pare MHz, skoro odblokowany mnożnik ma też tańszy model 955, a zmiana mnożnika to 5min.

masz racje…pomysle nad tym. ten phenom 975BE z radiatorem i chłodzeniem wyniesie jakies 350zł

To za dużo na taki proc, wtedy już bardziej opłaca się IMHO płyta z i5 sandy http://allegro.pl/plyta-gigabyte-intel-i5-2300-4gb-ram-i6518846961.html

Będzie wydajniej niż przy Phenomie http://pclab.pl/art44564-11.html

Chyba tylko Phenom 955 ma jeszcze rozsądną cene ok. 200zł.

 

 

Przepraszam, ale pokazaliście, że nie macie pojęcia o płytach pod CPU AMD. Proców 125W nie wytrzymują płyty z dużym radiatorem i cyfrową sekcją zasilania. 140W to jakaś abstrakcja nawet dla chłodzonych sekcji. Producent to przewidział jak ma wydoić frajerów z kasy a nie czy i ile płyta wytrzyma. Płyty pod CPU AMD są niestety słabo skonstruowany i jeszcze gorzej wykonane.

Ja mam doświadczenie z płytami pod AMD (już dwie ubiłem, uprzedzając, bez OC).

 

Dla ciekawskich, aktualna płyta Asus M5A99X EVO R2.0 z procem FX-8350 z sześcioma wentylatorami 120mm w budzie. Przy obciążeniu radiator od sekcji zasilania jest tak gorący, że nie ma możliwości dotknięcia go palcem. Użytkuję ją już chyba rok, a tranzystory po drugiej stronie laminatu już wytapiają topnik. Przepraszam, ale jeśli ktoś mi mówi, że proc 125W włożony do płyty z gołymi MOSFETami ma działać bezawaryjnie to zwyczajnie bredzi. Producent zwyczajnie kłamie i oszukuje, że taka płyta obsługuje takie proce.

Autor zrobi jak uważa, ja osobiście takie manewry odradzam bo szkoda straconego czasu na bujaniach się po serwisach.

 

Sekcje zasilania płyt są przystosowane do wysokich temperatur pracy nawet powyżej 100 stopni Celcjusza, ale czym niżej ty, lepiej.

 

Proponuję nie przekraczać 100 stopni.

 

Czym wyższa temperatura, tym mniejsza żywotność danego elementu.

Przystosowane bo producent tak twierdzi? Moje doświadczenia i nie tylko moje wskazują, że płyty pod AMD są spartaczone i sekcje padają dość często, rzadziej jak ktoś kompa odpala żeby posiedzieć na facebooku, bo wtedy CPU nie jest obciążony i sekcja ma szansę przeżyć.

Ja ci mogę pokazać zdjęcie sekcji chłodzonej, jak jest przystosowana do wysokich temperatur.

Nie musisz mi tłumaczyć, że im mniejsza temperatura tym dłuższa żywotność, bo ja jestem elektronikiem.

 

Proponujesz nie przekraczać 100 stopni, mógłbyś opisać jak to zrobić? Tylko nie mów mi o nawiewie bo u siebie mam sześć wentyli 120mm w budzie.

Przystosowane bo producent tak twierdzi? Moje doświadczenia i nie tylko moje wskazują, że płyty pod AMD są spartaczone i sekcje padają dość często, rzadziej jak ktoś kompa odpala żeby posiedzieć na facebooku, bo wtedy CPU nie jest obciążony i sekcja ma szansę przeżyć.

Ja ci mogę pokazać zdjęcie sekcji chłodzonej, jak jest przystosowana do wysokich temperatur.

Nie musisz mi tłumaczyć, że im mniejsza temperatura tym dłuższa żywotność, bo ja jestem elektronikiem.

 

Proponujesz nie przekraczać 100 stopni, mógłbyś opisać jak to zrobić? Tylko nie mów mi o nawiewie bo u siebie mam sześć wentyli 120mm w budzie.

Nie masz tu wielkiego wyboru:

 

  • systemy chłodzące na sekcje zasilania

  • ewentualnie bezpośredni nawiew zimnego powietrza na sekcje zasilania.