Płyta główna i ram do Ryzena 5

Witam.
Uzbieralem kilka częśći:
Zasilacz Silentium vero l2 500W
Grafika MSI Geforce 1030
AMD Ryzen 5 1600 3.2GZ
SSD 128GB

I teraz pozostaje mi dokupić płytę główną i RAM
RAMu chciałbym 8GB i potem za jakieś pół roku dokupić kolejne 8GB.
Co do Mobo to chciałbym żeby miała 4 sloty na ram i USB 3.1 i była w miare przyszłościowa (aby móc dołożyć mocniejszą grafikę czy szybszy dysk, wiec nie wiem czy i nie trzeba ultra m.2?) OC nie planuje
Co mam aktualnie na oku to:


i potem jeszcze taką samą parę dokupić
Płyta główna

lub

Watro brać ten ram i mobo asrocka? Warto dopłacać do jakiejś lepszej płyty? np mortara?

Obie płyty mają niemal to samo z drobnymi różnicami. Asrock ma dźwięk tylko 2.1, MSI 7.1. MSI ma 1x M.2 i 2x PCIEx4, zaś Asrock 1.M.2, 1x Ultra M.2 i 1x PCIEx4. Nie patrz na Asrock A320. Nie ma OC i to najtańsza płyta pod Ryzen. Poobcinana do granic możliwości. Jak możesz to weź kości z CL 15. Dopłata 40 zł

1 polubienie

najlepsza płyta pod Ryzen-y to MSI Tomahawk B350

Właśnie i tak do RAMu juz troche dołożyłem żeby był 2400 i dual, bo chcialem tańszy wziać.
Dźwięk 7.1 średnio mi potrzebny to chyba wybiorę Ascroca B350, ale co jeśli tych kości nie ma w Memory QVL?

Tyle że TOMAHAWK to pełny ATX, a kolega ewidentnie chce Micro ATX.

Obudowa Tracer Joker, więc może być ATX, ale raczej dodatkowe PCI mi nie potrzebne (nie widze w sumie żadnych więcej dodatków w Tomahawku)

Z tymi kośćmi sam chciałbym wiedzieć, bo Asrock nie ma takiej Listy, a strona MSI nie odpowiada jak chce sprawdzić kompatybilność. Jednakże HyperX zazwyczaj są na listach, zaś GoodRam widziałem tylko raz 2133 Mhz. Raczej po aktualizacjach AGESA nie powinno być większych problemów.

Tu jest lista :


Ogólnie to chyba i tak każda pamięć powinna działać jak się wsadzi potem 2 x 2 duale (4 kości w sumie) nawet jak nie ma ich na liście? Czy nie do końca?

Kurde, na dole było, a ja po zakładkach szukałem…

Teoretycznie powinny działać bez problemu. Szkopuł jest w tym czy w Dualu będzie 2400 czy przytnie zegary, ale raczej nie było problemów. Przy czterech kościach może być różnie.

1 polubienie

To jakbym chciał w przyszłości dokupić kolejne 2x4GB to chyba w takim razie płyta główna nie ma znaczenia?
Czy może zależy to od producenta jak to potem będzie działało?

To wszystko zależy od płyty, a raczej od tego jaki ma BIOS. Jak zaktualizujesz do najnowszej wersji problemu być nie powinno. Masz kości 2400. Z nimi nie było problemu raczej. Dziwne rzeczy zaczynały się na 3000+ i do nich właśnie potrzebny był nowy AGESA. Lista obsługiwanych pamięci to tylko wskazówka, które pamięci działają w określonych kombinacjach. GoodRam nie ma, bo to raczej popularne kości u nas.

1 polubienie

Patrz. CL 15 masz taniej. Bier, póki gorące.

No właśnie widziałem ale chyba nie warto jak to tylko 1 kość? Nie lepiej jest wziać 2x4?
Wydawało mi się że najwięcej daje Dual. Myślisz że lepszej 8GB CL15 niż 2x4GB CL17?

A wybacz. Pomyliły mi się wątki. W innym temacie chciał ktoś potem dokupić drugie 8 GB. Byłem pewien, że to tu. Za CL15 na dwóch kościach masz dopłatę 30 zł od GoodRam.

O tych mówisz?


To w sumie sam już nie wiem który RAM wziać heh
Może i ten 8GB a potem drugie 8GB dokupić i mieć dwie w dualu…

Masz na płycie cztery sloty. Możesz mieć od razu Dual, ale rozbudowę ograniczysz do 16 GB, jeżeli starych nie będziesz chciał sprzedawać by kupić nowe, albo pakujesz 8GB w single i możesz rozbudowywać do 32. Do Ryzen lepiej mieć Dual.

1 polubienie

Hmm. To juz w sumie można się przemęczyć do tej pory aż RAMy potanieją i wziać tego goodrama co podlinkowałeś
W takim razie zostane chyba przy ASRock AB350M PRO4 + GoodRam IRDM DDR4, 8GB, 2400MHz, CL15
Do MSI Mortara czy Bazooki chyba nie ma co dopłacać chociaż ten Ultra M.2 w Asrocku to pewnie niczym się nie różni od zwykłego M.2

Edit:
Ale z filmiku który dodałeś to wychodzi że chyba lepiej dołożyć już do 2666

"Ultra M.2 korzysta z czterech linii PCI Express 3.0 i pozwala na uzyskanie teoretycznej przepustowości 32 Gbit/s — 3-krotnie wyższej od M.2 na dwóch liniach PCIe 2.0. Dla przykładu, dysk SSD Samsung XP941 umieszczony w złączu Ultra M.2 osiąga prędkość 1,16 GB/s — o 46% wyższą niż w przypadku zwykłego M.2. "

Jeżeli nie masz zamiaru kupować super-mega wydajnego SSD to U M.2 nie jest Ci potrzebne.

Oczywiście, że warto dorzucić do szybszych pamięci. Sam składając za jakiś czas zestaw na Ryzen nie będę brał mniej niż 3000. Za dużo plusów to ma.

Ale to też nie jest tak że to się dzieli czestotliwosc przez opoznienia żeby policzyć opóźnienia?
Więc 2400/15 = 160 a 2666/16=166 ? Czy i tak 2666 ma lepszą wydajność nawet jak jest 16CL a nie 15CL

http://pclab.pl/art65002-4.html

Podsumowując. Różnice CL o 1 przy tej samej częstotliwości są marginalne. Wyższy zegar, nawet z większym CL jest nieco szybszy. Oczywiście jak gra nie jest pisana na kolanie.