Płyta główna na LGA 1150 czy wymiana podzespołów pod LGA 1151?

Cześć,
tydzień temu spaliła mi się płyta główna MSI na sockecie 1150. Mam procesor Intela i5-4460, grafikę GTX 1060, 16GB Ramu DDR3 1600Mhz. Mam teraz dylemat czy kupować jakąś płytę do tego zestawu na 1150 (niestety w sprzedaży nie zostało wiele takich płyt a używanej nie chcę) czy może lepiej kupić jakąś płytę główną na 1151 i do tego jakiś procek za około 1000zł (nie chce i nie będę go kręcił więc niekoniecznie serii K) i 16GB DDR4. czy taka wymiana będzie zasadna i poczuję jakiś zauważalny wzrost wydajności po przesiadce na nową generację procków intela czy może obecny procek w zupełności mi wystarczy do premiery kolejnej generacji? Komputer oczywiście przeznaczony do gier.

Proszę o wasze zdanie i jakieś konkretne propozycje sprzętu.

pozdrawiam

Na pewno poczujesz wzrost wydajności skoro wymienisz pamięci z DDR3 na DDR4 i procesor na socket 1151 to jest szósta i siódma generacja procesorów, także tu również najnowsze rozwiązania technologiczne. Jeżeli masz fundusze możesz inwestować. Z drugiej zaś strony socket 1150 jest też jeszcze wart uwagi, procek w miarę dobry, grafika też. Jak sam zauważyłeś masz dwa wybory i jest to kwestia tylko tego jakiej wielkości fundusz jest do wydania.

Czy ja wiem, wzrost wydajności kilkanaście procent (Max 15%, w grach nawet mniej) przy przejściu na i5 7400 + zmiana socketu, a więc i pamięci. Imo nieopłacalna zmiana, biorąc po uwagę utratę wartości i konieczne środki do zainwestowania.

a jaką płytę główną dostępną jeszcze w sklepach możecie polecić. Myślę, że minimum to coś na B85, może być ATX lub mATX tak do 400zł.

Z modeli atx praktycznie jedyny sensowny wybór to ten model https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-h81-plus-h81-pcx-dzw-glan-sata3-usb3-ddr3-602684/ Choć poza większym rozmiarem niewiele punktuje względem tańszej msi https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h81m-p33-h81-dualddr3-1600-sata3-dvi-matx-h81m-p33-604814/
Obie mają po dwa sloty na pamięci, 4 porty sata. Msi ma więcej wyprowadzonych portów USB.

Nie będzie różnic w wydajności między różnymi chipsetami? Do tej pory miałem płytę główną z chipsetem B85. Z tego co widzę h81 to najgorzej wyposażony chipset kompatybilny z LGA 1050.

Przy Twoich podzespołach nie ma znaczenia - czytaj tylko komentarze, co użytkownicy o ww płytach piszą, aby nie kupić bubla.

Czytałem o obu zaproponowanych płytach głównych i Asusa na pewno nie kupię. Zresztą mam jakąś awersję do tego producenta. Tak naprawdę to wyposażenie tego MSI powinno mi wystarczyć. Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś propozycje.

Ile masz modulów RAM? Bo te płyty poniżej 200 zł zwykle mają tylko 2 gniazda.

mam 2 moduły (2x8). Ale docztałem teraz, że MSI nie ma wyprowadzenia USB 3.0 na przedni panel. Trochę lipa. Wcześniej miałem MSI B85M-E45 i płyta do mojego zestawu była skrojona idealnie, niestety tych modeli już się nie kupi w sklepie ;/

No powiem, to bardzo… duży problem? bez przesady.

To szukaj innych podobnych modeli.

Popatrz na TE.