Płyta główna nie widzi Napędu DVD

Witam, od jakiegoś czasu nęka mnie to że nie mogę nagrać płyt ani ich odtwarzać itd.

Problem polega na tym że moja nagrywarka DVD model - Writemaster SH-S182 (wejście ata) w połączeniu z płyta AsRock p67 extreme 4, nie działa.

Nie wiem co mam począć bo bios jest trochę skomplikowany.

Witam,

Czy napęd DVD-nagrywarka jest widziana przez w: Panel Sterowania --> Menadżer Urządzeń?

Powinna być widziana po prawidłowym podłączeniu: tzn podłączenie kablem ATA oraz zasilanie napędu. Przypuszczalnie są dwa kanały IDE, każdy z nich ma dwa urządzenia do podłączenia (Master oraz Slave). Ale zakładam, że podłączone jest dobrze.

Jak chodzi o BIOS to hmmm…

zazwyczaj (chyba zawsze, ale mogłem nie widzieć wszystkiego) po wejściu do Biosu zaraz na pierwszym ekranie są wypisane podłączone - wykryte napędy: dyski twarde oraz napędy optyczne. No i są tam wypisane - oraz to jak są podłączone / przypisane do systemu.

Takie napędy DVD generalnie płyta główna sama wykrywa.

Zmienianie ustawień czy to w Windowsie czy w BIOS’ie robi się tak trochę intuicyjnie - wiadomo trzeba mieć troszkę pojęcia co oznaczają podstawowe terminy - nazwy ustawień i co jest dobrze a co źle.

Napędy DVD zwykle, choć niekoniecznie są podpięte do kanału IDE 1 jako Master lub jako drugi Slave. Niekoniecznie, bo może być podpięty do IDE 1 nawet jako pierwszy znaczy się Master w przypadku, gdy masz twardy dysk podłączony na SATA.

chwilowo więcej nie przychodzi mi do głowy.

jakby co pytaj dalej

Dodane 12.06.2012 (Wt) 12:39

zajrzałem z ciekawości o jakiej płycie głównej mowa i: nooo… właśnie:

P67 Extreme4

More Sharing Services

Share on facebook

Share on twitter

Share on favorites

Share on googletranslate

Translate

ASRock DuraCap (2.5 x longer life time), 100% Japan-made high-quality Conductive Polymer Capacitors

Digi Power, Advanced V8 + 2 Power Phase Design

Supports Intel® K-Series unlocked CPU

Supports Dual Channel DDR3 2133(OC)

Integrated PLX PEX8608 chip onboard to offer sufficient PCI-E lanes

Supports ATI™ Quad CrossFireX™, 3-Way CrossFireX™ and CrossFireX™

Supports NVIDIA® Quad SLI™ and SLI™

2 x Front USB 3.0 ports, 2 x Rear USB 3.0 ports, 4 x SATA3 connectors, 1 x eSATA3 connector , 2 x IEEE 1394 ports

Dr. Debug, Smart Switch Design: Power/Reset/Clear CMOS Switch with LED

Supports ASRock XFast RAM, XFast LAN, XFast USB Technologies

Supports ASRock Extreme Tuning Utility (AXTU), Graphical UEFI, Instant Boot, Instant Flash, Good Night LED, APP Charger, SmartView

Combo Cooler Option (C.C.O.)

7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC892 Audio Codec), THX TruStudio PRO™ and Premium Blu-ray audio support

Free Bundle : 1 x ASRock SLI_Bridge_2S Card , 1 x Front USB 3.0 Panel, 1 x Rear USB 3.0 Bracket

oraz

opis nagrywarki:

General Feature

Drive Type DVD Writer

Enclosure Type Internal

Drive Height Half Height

Loading type Tray

Interface EIDE / ATAPI

DrIve Mounting Horizontal / Vertical

Buffer Memory 2 MB

Supported Disc Formats DVD-RAM, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, Light Scribe DVD±R, Light Scribe CD-R, DVD-ROM, DVD-Video, CD-R, CD-RW, CD-ROM, CD-ROM/XA, CD-Audio, Video-CD, Photo CD, CD-I (FMV), CD-Extra, CD-TEXT

***************************************************************************************************************************************

i z tego co czytam i widzę jest fizycznie niemożliwe podłączenie podanej nagrywarki: do tej płyty głownej: P67 Extreme4 z prostego powodu nie mają pasujących do siebie złączy. złącza IDE [ATA] to co innego niż SATA.

Dodane 12.06.2012 (Wt) 12:41

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?M … 20Extreme4

http://www.samsung.com/ph/consumer/moni … /RSWN-spec

no to tak.

menadżer urządzeń - nie widzi tam napędu

a co do biostu to wydaje mi się że coś tam widzi ale nie do końca bo przy restarcie kompa strasznie długo myśli - a ten bios nie jest taki łatwy - nie to co kiedyś niebieski ekran i żółte napisy :wink:

co do podłączenia to raczej dobrze - kabel jaki dał producent oraz instrukcja obsługi zapewniały możliwość podłączenia napędu ( http://www.asrock.com/mb/photo/P67%20Ex … 28m%29.jpg ) w lewym górnym rogu widać że jest miejsce na tego typu kabel, a i kabel do napędu wchodzi bez 4 pinów co też było w instrukcji by podłączyć od pinów 1 i 2. Ale i to nie pomogło

A zworka w nagrywarce założona?

Bo widzisz geniuszu, to jest port do podłączenia napędu dyskietek FDD a nie nagrywarek (zresztą nawet w instrukcji od płyty masz to opisane jako Floppy1 - wystarczyło doczytać) oO

Jednak to jest za duże jak na dyskietki :slight_smile:

a i po jakiego by w tych czasach robili miejsce na dyskietki ;?