Plyta główna pod 8700k

Witam,

Ostatnim razem składałem kompa jak po swiecie chodzily durony i athlony. Teraz chce sobie znow cos zlozyc. Podzespoly sobie wybrałem, padlo na intela 8700k. Teraz potrzebuje do niego plyty…

Gdzies w sklepie wybrałem sobie takowe, ale nie mam w sumie pojecia co wybrac…

MSI Z370 GAMING PLUS

Gigabyte Z370 AORUS Gaming 3

ASRock Z370 Extreme4

Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming

MSI Z370 GAMING PRO CARBON

Gigabyte Z370 AORUS Gaming K3

Czego oczekuje od plyty? Niczego w sumie… Ma działać dobrze i byc kompatybilna. Ram uzyje CHYBA 3000MHZ.

Z tego co wiem to niedlugo wychodzą nowe geforce oraz nowe intele, dzieki czemu cena 8700k oraz gf1080 spadnie choc troche. Nie bede kupowal wszystkiego na raz, chce zaczac od plyty glownej. Co z tego wiec wybrac? Lub powinienem patrzec gdzie indziej?

Cena? Cos w okolicach tych wyzej.
Pozdrawiam,
Przemo

Skąd informacja, że cena 8700k oraz 1080 spadnie ? To, że będzie nowy sprzęt nie idzie w parze ze spadkiem cen starszego. Co do płyt, one wszystkie dla zwykłego konsumenta są tak naprawdę takie same. Porównaj sobie złącza, sprawdź ile których będziesz potrzebował i taką płytę wybierz.
Osobiście wybrałbym ASRocka Extreme4

Zanim nowe intele i gtx będą w sklepach będzie grudzień. Kupowanie sprzętu po to, żeby leżał jest moim zdaniem marnowaniem pieniędzy. Gwarancja będzie leciała, a dodatkowo nawet nie sprawdzisz czy sprzęt działa.
Jeśli masz teraz kasę i nie umiesz jej na koncie utrzymać jednocześnie zbierając resztę to wpłać na jakąś lokatę 6 miesięczną i problem z głowy. Rozwiązanie o tyle lepsze, że jak wpłacisz 800 zł na lokatę to za 6 miesięcy będziesz miał dalej 800zł, a jak kupisz płytę teraz to za pół roku będzie warta 600 zł, albo mniej. Poza tym jak wyjdą nowe procesory to wyjdą też nowe płyty więc jest szansa, że te które teraz chcesz kupić będą tańsze. Nawet jest na to większa szansa niż na to, że CPU i GPU będą tańsze.
Jak w listopadzie kupowałem i7-6700K po premierze 8 generacji to ceny procesorów nawet nie drgnęły, może i kilkadziesiąt zł w górę. Natomiast płyty potaniały.

Patrz… Gwarancja. O tym kompletnie zapomnialem. Ceny sie rusza, nie o miliony, ale cos moze zejsc. Na caly zestaw mnie stac, ale jakoś chciałem uniknąć jednego wielkiego wydatku. Teraz w sumie mnie jednak nakreciliscie by sie nie szczypać.

Doczytałem, ze płyty beda sie w wiekszosci różnic marka, ale jednak widze jedna zaa 300, inna za 500 to cos w tym musi byc. Jak nikt nie wrzuci nic nowego do kosza, to skusze sie na ta extreme 4. Dziekuje Wam!

Cena to jakość wykonania oraz technologie jakie obsługują. Ja bym patrzył ma to, aby płyta obsługiwała dyski NVMe x4. Bardzo fajna sprawa, a cena niewiele wyższa od SSD. Moim zdaniem nie warto bawić się w SSD lepiej brać dysk NVMe.
Warto też zerknąć na to jak chłodzona jest sekcja zasilania, żeby nie było throttlingu.

Widzę, ze niewielka przerwa w informacjach utworzyła niezła przepaść w mojej wiedzy… Szczerze to nawet nie slyszalem o tych NVMe… Ale obawiam się, że musiałbym poraz kolejny szukać za płytami i pozniej za dyskami. Moze być ciężko. Nie wiem też jak wyjdzie na koniec z ceną…

Moim zdaniem płyta to podstawa, jak płyta będzie słaba i padnie to może polecieć i reszta. Bierzesz i7 w wersji K więc dla mnie branie płyty poniżej 500zł to ryzyko. Powyżej raczej wszystkie będą miały złącze NVMe. Dyski NVMe są droższe od SSD o 100-200zł, ale są 4 razy szybsze.
Z dysków NVMe na tą chwilę godnych polecenia są raptem dwa, więc nie ma za bardzo nad czym się zastanawiać, kwestia tego jakiej pojemności dysk chcesz. Reszta dysków w praktyce uzyskuje niższe prędkości niż deklarowane, dlatego nie warto na nie zwracać uwagi, zwłaszcza jak masz dopłacić, a mieć transfer jak przy SSD.

Masz pół roku czasu, myślę, że to wystarczająco dużo by nadrobić zaległości i poczytać o nowościach.

Poczytam dzis troszke, może coś wynajde. Ale nie wiem, nie wiem. Pół roku skróciło sie do rzutu beretem. Więc czasu mniej :wink:

Wg mnie ta wystarczy i szkoda przepłacać:

Po OC sekcja zasilania w PRO 4 może nie wytrzymać, no chyba ze stock. Ja poleciłbym Extreme 4 albo MSI Tomahawk.

Zwróć uwagę ile i jakich portów potrzebujesz i wtedy kup to, co uważasz za najlepsze.
Wydaje mi się że płyta spod znaku smoka Tomahawk jest najbardziej stabilną płytą, i w nią bym zainwestował.