Płyta główna pod AMD Ryzen 1600, duże problemy z doborem

Ostatnio postanowiłem zmodernizować swój sprzęt - wymiana mobo, procesora i pamięci. Ponieważ od lat jestem użytkownikiem AMD i tym razem postanowiłem zakupić produkt tej firmy - Ryzen 1600. Do tego wybrałem sobie płytkę MSI X370 Gaming Pro i 16 GB DDR4. Przed końcem roku odebrałem podzespoły w sklepie i szczęśliwy udałem się do domu. Niestety po złożeniu wszystkiego okazało się że komputer nie uruchamia się prawidłowo, nawet Power-on self-test nie był widoczny. MSI ma fajne kontrolki informujące min. o stanie procesora, pamięci, karty graficznej. U mnie na czerowono paliły się dwie: procesor i pamięć. Oczywiście wiedziałem że AM4 miała choroby wieku dziecięcego dlatego pomyślałem że trafiła mi się jakaś płytka ze starszym BIOSem która nie obsługuje poprawnie wszystkich procesorów z rodziny Ryzen. Sprzęt odwiozłem do sklepu ponieważ nie miałem możliwości przetestowania innych konfiguracji. W sklepie ściągnięto nowy egzemplarz tego samego modelu płyty ale i to nie pomogło. Komputer nadal się nie uruchamiał. W dalszej kolejności sprawdzono procesor na płycie MSI X370 Gaming Plus ale i ta konfiguracja nie działała. Później wymieniono procesor na inny egzemplarz Ryzena 1600, następnie 1300. Z żadnym komputer nie wstawał. Dziś dostałem płytkę Gigabyte AX370-Gaming K5 i nadal to samo. Zmieniłem zasilacz in nic! Pomysły się skończyły, nie liczę że ktoś rozwiąże mój problem ale może ktoś ma informację czy nadal występują aż tak wielkie problemy z platformą AM4??? Przecież to jakieś nieporozumienie!

Może to wina pamięci, próbowałeś z innymi??

Akurat pamięci nie sprawdzałem ale POST chyba i tak powinien się wyświetlić? A tu nie ma żadnej reakcji monitora. Niezależnie czy jest to HDMI czy DVI.

To idź do sklepu gdzie kupiłeś części i niech Ci użyczą jakichś pamieci na test, lub u nich przetestuj jakieś inne. Jakieś syganły dźwiękowe?

Tak komputer był 2x w sklepie/serwisie i aktualnie tam jest ale podpytam jeszcze czy podmieniali pamięci.

Jakie masz kości pamięci? Jakie taktowanie?

Ogólnie może to niewiele ci pomoże ale ja rownież mam Ryzena bo postanowiłem go wypróbować i na początku maiłem ogromne problemy z wstaniem komputera u mnie tez paliły się na czerwono pamięci a komp nie wstawał,sam myślałem że to wina pamięci i nawet przekładałem próbowałem uruchomić na 1 kości i nic okazało się w końcu że trzeba było na nowo zaprogramować płytę zrobili mi to w serwisie i komp wstał.
Ogólnie niestety Ryzen ma ogromne problemy z pamięciami i trzeba sprawdzać jedynie dedykowane bo ja mam np skill rip jaws 3200 i niestety nie wykorzystuje ich możliwości,dlaczego?Dlatego że komp nie wystartuje na więcej niż 2600 ileś bodajże i czekam na aktualizację BIOSU już długi czas w nadziei że coś się zmieni także wiedz że problemy z pamięciami są duże.

Pamięci posiadam EVO Forza 16 GB (2x8) ale w tym momencie nie jestem w stanie podać ich dokładnego taktowania. Niestety na innych pamięciach komputer również nie wstawał :frowning: Krew mnie zalewa bo nie mam komputera od końca grudnia.

@Seb dzięki za informację.

Dzięki. Powodem były jednak pamięci. miały bodajże 2400 a chodzi na 3000.
Dziękuję wszystkim jeszcze raz za pomoc. Temat do zamknięcia.