Płyta główna pod i5-9600k

Witam jaką płytę główna polecacie pod ten procesor.
Nie szukam płyty z najwyższej półki nie chcę wydać np. 1000zł

Bardzo dobra, bezpieczna płyta główna:
https://www.x-kom.pl/p/453987-plyta-glowna-socket-1151-asus-prime-z390-p.html

A co sądzisz o tej ?

Nie wiem, ostatnio MSI trochę widziałem, że oszczędzało za swoich MOBO, więc w nowych konstrukcjach ich olewam (dają mierne kondensatory i średnie zabezpieczenia, więc intensywne kręcenie takiego CPU zdaje się nie być dla niej bezpieczne).

Ale procek nie będzie intensywnie kręcony

A będzie w ogóle kręcony?

Raczej będzie a jeśli nie to jaki procek byś polecił ?? :smiley:

Jak nie to i5 9400, zostaje 300 zł w kieszeni, a 0.5 GHz w turbo to nie kosmos. Do czego w ogóle komp? Gry?

Tak głownie gry na razie mam i7 2600k ale będę zmieniał i tak się rozglądam
Patrzyłem na tego 9400 i on ma główne taktowanie 2.9, a i5 9600 3.7

Główne Cię nie interesuje, w grach leci na turbo.Jaki w ogóle myślisz budżetu dać na ulepszenie?

Sam nie wiem na pewno muszę kupić płytę procek ramy i chłodzenie. Ramy myślałem nad 8GB i w przyszłości następne 8, chłodzenie chcę wodne, Nzxt Kraken lub Corsair H100i.
A jeśli chodzi o ram to opłaca się dopłacić żeby kupić 3200MHz czy wystarczy 3000MHz i jakie opóźnienie CL16 ?

A to jak śpisz na piniądzu to ten i5 będzie OK. Chłodzenie wodne wg mnie SilentiumPC Navis by wystarczył, ale z wodnymi nie jestem na topie.Co do RAMu to przy Intelu bez różnicy więc 3000 wystarczy i CL16 też.

A jeśli chodzi o dyski to polecasz ssd czy lepiej dysk M2 nie chodzi mi o jakieś duże pojemności tak z 240gb styknie :smiley:

Zależy czy dużo dziubiesz coś w systemie czy w zasadzie komp tylko do gier, bo SSD od m.2 w grach się w zasadzie niczym nie różni (rożnica do 5%).

Przy Intelu szybszy RAM daje jeszcze większy przyrost wydajności. Nie pisz bzdur.

Płyta jest OK pod i5, ale jeśli kiedyś będziesz chciał zmienić procesor na 9900k to sekcję zasilania ma niewystarczająca. Polecam kupić Asrock Z390 Extreme 4.

Taaa, w jednym na kilka tytułów robi to różnicę…

Fajnie, że ewoluujesz w poszukiwaniu źródeł wiedzy, ale nie idź w kierunku tego marketingowca - pajaca.

A jest coś tańszego jeśli chodzi o płytę?

Chcesz tanio czy dobrze? Nie zdefiniowałeś też konkretnego budżetu ani wymagań.

Nie zmienia to faktu, że o ile budżet nie wynosi 8k to powyżej 3200 się wcale nie opłaca przy czym często powyżej 3000 jest niewielka różnica.