Płyta główna pod procesor

Witam. Mam w planach wymianę procesora (i w razie konieczności płyty głównej).

Aktualnie posiadam procek AMD FX-8300 Eight-Core 3.3 GHz oraz płytę główną Gigabyte GA-78LMT-S2.

W planach mam zakup procesora Intel i7 7700K 4x4,2 GHz (lub zbliżonego, jestem otwarty na sugestie) i chciałbym się poradzić odnośnie płyty głównej - jaką kupić, żeby pasowała.

Ponadto w komputerze posiadam:
grafikę GeForce GTX 1060 6 GB (producent Gigabyte),
dwie kości pamięci RAM Crucial DDR3 8 GB 1600 MHz CL11,
zasilacz SilentiumPC Vero L1 500W 80+.

Siema,
będziesz podkręcał? Jakie główne zastosowanie komputera, jakie gry?

Na pewno jeszcze pamięć będziesz musiał kupić, ponieważ nowe procesory i płyty nie obsługują DDR3. Szukaj w dwóch kościach z dużym MHz i małym CL.

Wstępnie: ASRock Z270 Extreme4 i chłodzenie do procesora Fortis 3 lub Dark Rock 3.

I módl się byś trafił dobrą sztukę, bo wiele egzemplarzy 7700K na stock zegarach ma kosmiczne temperatury. Może platforma na Ryzen 1700?

To akurat moje koszyki, które zawierają to co będę kupował prawdopodobnie na początku 2018. Możesz wymienić płytę na jakąś tańszą na B350

EDIT:
Fakt, jest tutaj 16GB RAM, ale spokojnie możesz wymienić na 2x4 GB i wten sposób masz mniej o jakieś 230-250zł

Po kolei:

  • podkręcać nie zamierzam,
  • czy zakup pamięci jest bezwzględnie konieczny? Nie tak dawno dokupywałem drugą kość i zwyczajnie chcę uniknąć kolejnych wydatków,
  • miałem w planach zmianę procesora (i ew. płyty głównej). Jak to się ma do tego, co podaliście? i7 nie polecacie? Zamiast niego Ryzen?

Sorry, ale nie znam się specjalnie na sprzęcie.

1 to na płycie oszczędzisz
2 tak jest konieczny DDR3 to przeszłość teraz jest DDR4
3 zależy do czego i7 będzie w grach 10% wydajniejszy stock stock po oc o 15% ryzen będzie wydajniejszy we wszystkim choć czasami w grach może być pod i7. Więc zależy jeśli grasz i streamujesz to bez zastanowienia bierz ryzen R7 1700 choc starczy ci R5 1600/x

Nieładnie jest prosić o pomoc a następnie nie odpowiadać na zadane pytania.

Skoro bez OC, dobrze byłoby kupić możliwie wysoko taktowany procesor bez niego. To samo z pamięciami, ale jak już wspomniano na płycie głównej da się oszczędzić.

Jeżeli chcesz nowych konstrukcji, jest niezbędny. Po prostu nie ma innej opcji. Jeśli zaś koniecznie chcesz zachować moduły RAM, pozostaje sięgnąć po sprzęt z drugiej ręki np. procesory Intela czwartej generacji. Niemniej radziłbym sprzedać posiadaną pamięć i kupić wszystko nowe.

Nie odpisałeś na pytanie, więc trudno się odnieść.

Komputer wykorzystuje głównie do grania. Aktualnie Battlefield 1.

W takim razie zostałbym przy I7. Ryzen w tej samej cenie ma więcej rdzeni, ale jest niżej taktowany. A jak Ci się nie śpieszy, to poczekaj na Coffee Lake od Intela. Możliwe, że w tej samej cenie dostaniesz nowszy i lepszy procesor. Ale to najwcześniej dopiero w przyszłym roku.

Generalnie, to mi się nie spieszy. Gra chodzi dobrze, z innymi tytułami nie mam żadnych problemów (np. Doom, Dying Light). Jedyna bolączka BF’a to lekkie krztuszenie się i spadek fps z ustawieniami na ultra.
Czyli i7, a płyta główna i chłodzenie to to podane przez Ciebie wyżej? ASRock Z270 Extreme4 i Fortis 3 lub Dark Rock 3?

Znowu pojawiają się opcje. Bez podkręcania można wziąć płytę tańszą np. MSI B250M PRO-VDH (mniejsza) lub ASRock B250 Pro4 (pełny ATX). Ewentualnie można rozważyć pierwotną opcję, jeśli chciałbyś zestaw wyposażyć w szybsze pamięci.

Jeżeli nie przeszkadza Ci głośność komputera, to można brać z chłodzeniem BOX tj. dołączanym w tej opcji do procesora (wersja OEM nie zawiera chłodzenia). Jeśli zaś chcesz ciszy wziąłbym Fortisa.

Nowe procesory będą wymagać nowej podstawki czyli będzie również trzeba rozważyć inny model płyty głównej. Ciebie interesowałaby I7 8700 z lub bez K i chipset B360.