Płyta główna raz odpala raz nie

Witam! Mam problem z płytą główną. Na początku komputer w ogóle nie chciał się włączyć, karta graficzna nie wyświetlała obrazu i chodziła na wysokich obrotach. Grafika,zasilacz i ramy są sprawne. Gdy wyjąłem płytę z obudowy i położyłem na biurku odpaliła, następnie z powrotem ją zamontowałem i nie chciała działać. Myślałem że to wina obudowy, ale nawet gdy płyta jest podłączona na biurku nie zawsze odpala. Dodam że gdy płyta nie chce się włączyć i jak wyjmie się wszystkie ramy to głośniczek nie piszczy.

Podzespoły komputera:

Procesor: AMD Phenom II X4 965

Płyta główna:Asus M4A79XTD EVO/USB3

Zasilacz: Corsair VX550w

Ram: OCZ Platinum AMD Edition 1333Mhz CL7

Obudowa: Silentium PC Brutus 410

…sprawdź na płycie kondensatory elektrolityczne szczególnie te w pobliżu podstawki procesora, czy nie są spuchnięte (wybrzuszone denka). Uszkodzone - wyschnięte kondensatory, które straciły pojemność w skutek temperatury/czasu dają podobne objawy jak opisałeś. Jeśli tak jest to wymień na jakieś dobre niskoimpedancyjne kondensatorki oczywiście o takiej samej pojemności i napięciu koniecznie z parametrem 105’C np. “Long Life” 105’C

Tu masz podobne tematy:

czesty-problem-uruchomieniem-komputera-t516572.html?hilit=kondensatory

plyta-glowna-spuchniete-kondesatory-t529428.html?hilit=kondensatory#p3311110

Lutownica może być tańsza (ok. 30zł), tą podaję bo ma bardzo dobry współczynnik funkcjonalności do ceny:

jaka-lutownica-kondensatorow-t530997.html?hilit=lutownica

Ja$ , kondensatory są sprawne tylko zaniepokoiło mnie jedno, na slocie od ramu jest coś czarnego tak jakby slot się spalił oraz coś podobnego na kondensatorze obok tych slotów. Próbowałem to zdrapać ale nie schodziło.

Zdjęcie slotu oraz kondensatora:

bcc776e8cf921c65med.jpg

…hmm, wygląda to raczej na zabrudzenie, ale nie można wykluczyć uszkodzenia złącza. Wyczyść dokładnie sloty czystym spirytusem - nie salicylowym, obejrzyj punkty lutownicze po drugiej stronie płyty, sprawdź mirnikiem przejście slotu w podejrzanym o spalenie miejscu. Szukaj raczej uszkodzeń mechanicznych bo z elektroniką nie dasz sobie rady. Zbrudzenie może świadczyć o wcześniejszej awarii płyty lub równie dobrze może to być tylko pasta termo-przewodząca. Trudno tak na odległość nie widząc płyty coś więcej powiedzieć. Poczekaj jeszcze na opinie innych użytkowników może ktoś coś Ci poradzi.

ps. sprawdź też kondensatory elektrolityczne czy się nadmiernie nie ruszają te pod radiatorami w szczególności, spróbuj uruchomić kompa z jednym modułem pamięci (jeśli płyta na to pozwala)

Komputer próbowałem uruchomić bez pamięci i głośniczek nie piszczał.