Płyta główna spuchniete kondesatory

Witam

Ostatnio zaułważyłem ze z kompem dzieje sie cos dziwnego,zamula,tnie na wszystkim co popadnie,propblemy z rozruchem.

Przeinstalowałem system.Nic to nie dało.Aż ktos mi podpowiedział abym sprawdził kondesatory na płycie.Co zrobiłem i zobaczyłem ze są spuchnięte?

Co polecicie zrobić w takiej sytuacji?

…kupić dobre kondensatory typu “Long Life” 105’C (o tych samych parametrach), uzbroić się w dobrą lutownicę, topnik, cynę, odsysaczkę (ew. plecionkę (ekran przewodu)) i wymienić lub zlecić wymianę serwisowi (może to być nieopłacalne).

w domowych warunkach raczej nic nie zrobisz (lub zrobisz nie wiele, albo nawet więcej szkód). nowoczesne płyty mają kilka warstw laminatu, i lutowanie kondensatorów może być problematyczne (spoina wew. warstw laminatu). jeśli płyta jest na gwarancji można spróbować reklamować, jeśli to już starszy model, to lepiej rozważyć zakup jakiejś używanej sztuki w dobrym stanie. można spróbować oddać płytę do serwisu, ale to rzazwyczaj mało opłacalne.

możesz po prostu kupić kondesatory i je przylutować powinno działać;]

Jeśli już się zdecydujesz to jedną z metod jest usunięcie kondensatorów bez odlutowania nóżek.

Jeżeli płyta stara to nie opłaca się.Po za tym czasami napuchnięte kondensatory mogły spowodować inną usterkę, lub też coś innego mogło spowodować, że kondensatory spuchły.

Wszystko jest do zrobienia…jakiś czas temu zmieniałem kondesatory w swojej plycie pod AM2 potrzebujesz. dobrej pasty do lutowania, lutownicy ( może być transformatorowa aczkolwiek kolbową wygodniej) do tego cienki grot lub w przypadku trasformatorowej posrebrzane “groty” do lutowania i przedewszystkim cienkie ( chodzi o szybkie nagrzewanie żeby nie przegrzać laminatu płyty. ps.Cyna używana do połączeń w płytach jest o podwyższonej temp topnienia) . wylutowanie to obrót na brzuch :wink: płyty i poźniej szybko nóżka za nóżką i wyciągać następnie plecionką oczyścić otwory jesli sie “zacynowały”. pozniej nowe kondesatory dociąć “wąsy” na miarę i jedziesz po kolei mozesz też lekko cyną przejechać po nóżkach po uprzednim “wytrawieniu” przed samym montażem ale tak czy tak napewno “łapną” wszystkie połączenia w płycie…cyna i jechane i pamietaj nie trzymaj za długo tej rozgrzanej lutownicy przy płycie bo ci się “zwinie” :wink: i będzie dobrze…

A jak człowiek nie umnie obchodzic sie z lutownicą?Może jest to dobry czas na wymiane sprzętu:)

Jaka to płyta główna?

Płyta sprawdzona i zdecydowałem się na zakup nowej.

Co myślicie o płytach Asusa?Z tego co sprawdzałem to mają najlepszy stounek ceny do jakości no i dodatkowa funkcjonalność oprogramowania też jest niczego sobie.