Płyta główna z HDMI- pytanie

Witam!

Mam nurtujące mnie od dawna pytanie. Niedawno zauważyłem płyty główne z wyjściem HDMI i stąd moje pytanie

Co daje użytkownikowi posiadanie takiego wyjścia w płycie głównej? Czy jest to niepotrzebny bajer czy rzeczywiście poprawia grafikę. Czy może jest to niezbędne do zintegrowanych kart graficznych??

proszę o wyrozumiałość, ale nie mam pojęcia co mi to da, a próbuje złożyć “blaszaka”

Przy podłączaniu małego monitora różnice pomiędzy zwykłym VGA a DVI/HDMI (to taki sam typ sygnału) są niewielkie, dobre oko zauważy jedynie poprawę ostrości. Jednak gdy podłączamy duży telewizor, tu już różnica jest widoczna. Lepsze kolory, ostrość no i rozdzielczość Full HD, o czym nie ma mowy przez scart/s-video/composite, tam max to 1024x768 pikseli.

PS: Jeśli komputer który składasz nie będzie służył do gier, a będziesz chciał oglądać oglądać z niego filmy na TV, to naprawdę warto wybrać płytę, która ma wyjście HDMI ze zintegrowanej grafiki. Jeśli jednak chcesz też grać, pomijaj płyty ze zintegrowaną grafiką, a w oddzielnej karcie wyjścia HDMI być nie musi, bo można zastosować przejściówkę DVI-HDMI do podłączenia telewizora (przejściówka nie powoduje żadnego spadku jakości obrazu, gdyż tak jak wspomniałem, sygnał dvi i hdmi to to samo).

nie wiem czy się nie pogubiłem.

Czyli jeżeli komp do gier z oddzielną kartą grafiki to płyta główna może być bez hdmi bo do monitora podłącze i tak karte grafiki i ona może posiadać owe wyjście hdmi?

dokładnie, płyta może nie mieć HDMI, ale karta graficzna będzie ją miała

DVI to to samo co HDMI (taka sama jakość) tylko nie ‘potrafi’ dźwięku przesyłać w jednym kablu

dziękuje za pomoc

Jest jeszcze jedna bardzo istotna różnica między DVI a HDMI, DVI nie obsługuje HDCP - systemu ochrony treści. Oznacza to że jeżeli będziesz chciał oglądać filmy Blu-Ray z zabezpieczonego tym systemem nośnika to na DVI go nie obejrzysz, a na HDMI obejrzysz (oczywiście pod warunkiem że monitor/TV również obsługuje HDMI/HDCP).

DVI- D może przesłać dźwięk, np moja karta nie ma HDMI, ale dźwiękówka HD jest na karcie i z HDPC jest kompatybilna.

Co do klucza HDCP

http://www.dobreprogramy.pl/Wyciekl-glo … 20387.html

I news został potwierdzony.