Płyta główna z HDMI- pytanie


(Wlkp52) #1

Witam!

Mam nurtujące mnie od dawna pytanie. Niedawno zauważyłem płyty główne z wyjściem HDMI i stąd moje pytanie

Co daje użytkownikowi posiadanie takiego wyjścia w płycie głównej? Czy jest to niepotrzebny bajer czy rzeczywiście poprawia grafikę. Czy może jest to niezbędne do zintegrowanych kart graficznych??

proszę o wyrozumiałość, ale nie mam pojęcia co mi to da, a próbuje złożyć "blaszaka"


(Xparanienormalnyx) #2

Przy podłączaniu małego monitora różnice pomiędzy zwykłym VGA a DVI/HDMI (to taki sam typ sygnału) są niewielkie, dobre oko zauważy jedynie poprawę ostrości. Jednak gdy podłączamy duży telewizor, tu już różnica jest widoczna. Lepsze kolory, ostrość no i rozdzielczość Full HD, o czym nie ma mowy przez scart/s-video/composite, tam max to 1024x768 pikseli.

PS: Jeśli komputer który składasz nie będzie służył do gier, a będziesz chciał oglądać oglądać z niego filmy na TV, to naprawdę warto wybrać płytę, która ma wyjście HDMI ze zintegrowanej grafiki. Jeśli jednak chcesz też grać, pomijaj płyty ze zintegrowaną grafiką, a w oddzielnej karcie wyjścia HDMI być nie musi, bo można zastosować przejściówkę DVI-HDMI do podłączenia telewizora (przejściówka nie powoduje żadnego spadku jakości obrazu, gdyż tak jak wspomniałem, sygnał dvi i hdmi to to samo).


(Wlkp52) #3

nie wiem czy się nie pogubiłem.

Czyli jeżeli komp do gier z oddzielną kartą grafiki to płyta główna może być bez hdmi bo do monitora podłącze i tak karte grafiki i ona może posiadać owe wyjście hdmi?


(Marcindodo) #4

dokładnie, płyta może nie mieć HDMI, ale karta graficzna będzie ją miała

DVI to to samo co HDMI (taka sama jakość) tylko nie 'potrafi' dźwięku przesyłać w jednym kablu


(Wlkp52) #5

dziękuje za pomoc


(Pampali) #6

Jest jeszcze jedna bardzo istotna różnica między DVI a HDMI, DVI nie obsługuje HDCP - systemu ochrony treści. Oznacza to że jeżeli będziesz chciał oglądać filmy Blu-Ray z zabezpieczonego tym systemem nośnika to na DVI go nie obejrzysz, a na HDMI obejrzysz (oczywiście pod warunkiem że monitor/TV również obsługuje HDMI/HDCP).


(Michal Kolatek) #7

DVI- D może przesłać dźwięk, np moja karta nie ma HDMI, ale dźwiękówka HD jest na karcie i z HDPC jest kompatybilna.

Co do klucza HDCP

http://www.dobreprogramy.pl/Wyciekl-glo ... 20387.html

I news został potwierdzony.