Płyta Główna z miejscem na dwa procesory - porada/opinia

Witam,

Jestem filmowcem amatorem, działam na programach do obróbki i kompresji obrazu.

Obecnie z racji zainteresowań zastanawiam się czy by nie zainwestować w nowy sprzęt i przy tym rozważam płytę główną z dwoma procesorami. Czy ktoś miał już może styczność z tego typu rozwiązaniem? Czy lepiej może zainwestować w płytę na jedno gniazdo procesora ale procesor np. cztero lub sześcio rdzeniowy wstawić?

Jak masz dużo kasy i bardzo zależy Ci na zwiększeniu wydajności (czas to pieniądz), to poszukaj jakichś płyt dwuprocesorowych (większość to modele serwerowe) dla procesorów Intel Xeon. Tylko płyty takie są drogie i trudno dostępne.

Zastanów się jednak, czy Twoje oprogramowanie wykorzysta oba procesory.

Wersja tańsza to porządna płyta jednoprocesorowa i szybki procesor Intela (najlepiej bez blokady mnożnika i przetaktowany) i dużo pamięci RAM (16-32 GB), która jest tania, oraz dysk systemowy SSD + macierz RAID (np. 0 lub 10) na obrabiany materiał filmowy.

Ja bym poszedł w stronę pojedynczego CPU z wieloma rdzeniami/wątkami + do tego karta grafiki z technologią CUDA, którą programy wykorzystałyby podczas renderowania znacznie je przyspieszając.

Taniej czy nie, lepszym rozwiązaniem jest pojedynczy CPU. Płyty wieloprocesorowe, to głównie rozwiązania serwerowe, w związku z tym należy zacząć od analizy tego, czy system operacyjny którego używasz, oraz oprogramowanie z którego korzystasz będzie w stanie zadziałać na takim sprzęcie. Procesory “cywilne” nie są przystosowane do pracy wieloprocesorowej, więc jak już wspomniał Pablo_Wawa - będziesz “skazany” na serwerowe wersje CPU. Co więcej - zazwyczaj płyty takie wymagają droższych pamięci wykorzystujących korekcję błędów ECC. I teraz najważniejsze: podwojenie liczby procesorów nie przekłada się na dwukrotny wzrost wydajności.

dziękuję za odpowiedzi. Używam Win 7 prof. Głównie działam na programie Adobe After Effects. Po waszych opiniach skłonie się jednak ku jednemu procesorowi z kilkoma rdzeniami. Szukając w internecie własnie dużo nie znalazłem i sprawdziło się to co napisał Pablo_Wawa. Znalazłem dwie płyty, które spełniły by moje oczekiwania ale ich cena to ponad 2 tyś zł. (nie sądziłem, że to wyniesie aż tyle).

W renderingu raczej się przekłada. Podczas samej obróbki ma mniejsze znaczenie. Płyty takie są dostępne zarówno od Intela jak i AMD. Pytanie czy programy, których używasz lub będziesz używał w przyszłości wykorzystają np. 16 wątków procesora. Jeśli chodzi o systemy to Windows jest przystosowany do pracy z wieloma procesorami/wątkami ale nie każda wersja na taką pracę pozwala (chodzi oczywiście o cenę). Na przykładzie W7 kwestia obsługi wygląda tak:

Przykład Płytki pod dwa Intele ASUS Z9PE-D8 WS

Co się zaś tyczy płyt jednoprocesorowych to tutaj przykład takiej płytki od ASUSA dedykowanej pod cywilne procesory FX - ASUS M5A99FX PRO R2.0 Można tam upchnąć na przykład dwie karty graficzne GTX 480/580 dość dobre do obliczeń. Oba niebieskie gniazda działają w PCIE 16/16x

Jeśli dysponował byś odpowiednimi funduszami to bezwzględnie polecał bym płyty dwuprocesorowe + jakieś tańsze wersje Xeona od Intela lub ewentualnie AMD

Jeszcze tutaj Ciekawy artykuł do poczytania na temat wykorzystania Xeona na zwykłą cywilna podstawkę, to Ci się przyda jeśli zdecydujesz się na pojedynczy procesor. Warto zwrócić uwagę na te procesory bo o wiele lepiej nadają się do Twoich zastosowań a cena właściwie ta sama http://www.dobreprogramy.pl/cabis/Xeon- … 39045.html

P.S. Sorry za zamieszanie w moich postach ale coś mi się nieopatrznie skasowało.

do obróbki wystarczy ci Xeona E3-1230v2 + płyta gł + 8 lub 16gb ramu + karta graficzna np 7770 lub lepsza + zasilacz i dobre dyski.

chcesz więcej, szybciej to kup: Xeona E3-1245v2 lub lepszego + płyta na jeden procek + 32gb ramu + nvidia quadro 4000 do zadań specjalnych lub lepsza + zasilacz i dobre dyski.

Chyba Xeona - nie Xenona. :stuck_out_tongue:

Swoją drogą - dobry procesor (gniazdo Socket 1155)

Zwróć uwagę, że jeśli w grę wchodzi kasa to w bardzo dobrej cenie jest ośmiowątkowy Intel Xeon® E3-1230V2 [8M Cache, 3.30 GHz] pod LGA 1155 za 855,00 zł Co jest na prawdę niewygórowaną ceną. Osobiście brałbym ten procesor lub jakiś lepszy z tej rodziny.

już poprawione.

mocniejsze i w całkiem niezłej cenie: Xeon E3-1280v2

Z tego co widzę Intel Xeon E3-1280V2, 4x 3.60GHz, Socket 1155 jest w niezwykle nieatrakcyjnej cenie wynoszącej ponad 2300zł. Warto żeby autor tematu miał świadomość, ze do takich zastosowań równie dobrze sprawdzą się najnowsze FX’y Vishera od AMD. Charakteryzują się również niewygórowaną ceną oraz odblokowanym mnożnikiem i natywną obsługą pamięci 1866MHz.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … shera.html

Wydajnościowo w okolicach Core i7. Pytanie tylko czy Adobe After Effects jest odpowiednio zoptymalizowany pod te procesory i czy jest w stanie je wykorzystać?

Co do płyty głównej, to zdecydowałem się już na płytę jedno procesorową. Zainwestuję za to w sporą dawkę ramu. Myślę, że to podniesie przynajmniej komfort pracy.

A co myślicie o Intel i7? Warto się nad tym zastanawiać, czy to raczej wyższa półka?

Zamiast i7 kupuj Xeona - to serwerowy odpowiednik “i siódemki”, tak samo jak ona ma 4 rdzenie i 8 wątków, a jest sporo tańsza.

Te Xeony to może nie w 100% najwyższa półka jeśli chodzi o Intel ale jeśli nie stać Cię na LGA 2011 oraz 6 rdzeni i 12 wątków. Podlinkowany powyżej przeze mnie procesor będzie rozsądnym kompromisem pomiędzy wydajnością a ceną. Jestem pewien, że do renderingu w obróbce materiałów wideo będzie bardzo dobry i w niczym nie będzie odbiegał od Core i7. Ciut mniejsze zegary nie są aż tak istotne za to cena przystępna. Tutaj masz pełną specyfikację Intel Xeon® Processor E3-1230V2 oraz przykładowy Intel® Core™ i7-3770K De facto kupujesz Core i7 nowej generacji w cenie i5. Jeśli natomiast zależy Ci na zabawie w podkręcanie i odblokowane mnożniki, to weź i7 ale różnica w cenie jest znacząca, a wydajnościowo będzie może 3%, może 10% szybszy jak go podkręcisz. Ja już trochę z tego wyrosłem, i w tym przypadku sugerował bym się jedynie stosunkiem wydajności do ceny. Tutaj i7 ten sam co w specyfikacji.