Płyta główna

Mam dwie płyty główne: Gigabyte GA-H67MA-USB3-B3 (ale ona ma zasilanie cpu 4 pin, nie 8) oraz Gigabyte

ga-z77-ds3h z wadą (nie działa na każdym zasilacz. Obecnie używam tej drugiej z cpu i5-2500k, 16GB DDR3 (obydwie obsługują do 32GB) kartą graficzną gtx 1060 6GB z zasilaczem corsoir 550W.
Która z tych płyt jest lepsza do użytkowania z tym cpu i gpu?

Ta pierwsza to płyta budżetowa. W GA-Z77-DS3H masz lepszy chipset, z możliwością OC (w tym obsługi szybszych modułów pamięci DDR3). ta druga płyta jest lepsza pod każdym względem. Jest natomiast też większa (pełny ATX) więc nie upchniesz jej do mniejszej obudowy. Co to działania z każdym zasilaczem… może to nie wina płyty, a samego zasilacza - szczególnie jeżeli jest też już wiekowy.

Coirsoir 550W zmiana z chefteca 350W, więc zasilacz jest ok. Problem występuje wyłącznie z Linuksem. Dwie różne instalacje na dwóch różnych ssd a i tak się restartuje. Można je przełożyć do laptopa tam problem znika. Windows na obu tych płytach nie restartuje się nigdy. Można godzinami grać. Nie wiem jaka jest zależność.Zasilacz zmieniłem bo właśnie Z77 zaczął mi działać głównie na czarnolistowych i innym corsoir 650W.

Uaktualnij BIOS tej płyty, o ile tego jeszcze nie zrobiłeś. Wiele razy spotkałem się z restartami na konkretnych zasilaczach przy starszych wersjach BIOS.
Nie obiecuję, że to pomoże, bo każda sytuacja jest inna, ale nie zaszkodzi spróbować.

w changelogach nic nie ma o zasilaniu, ale jedynie zmianach z pci express, ale zaaktualizowałem do najnowszej bety.