Płyta Intel G31 vs G41 w czym różnica?

Witam chciałem sie Was zapytać jaka jest różnica pomiedzy tymi płytami i czy G41 jest wydajniejsza od G31? Z góry dzieki. Pozdrawiam :smiley:

Dodane 04.07.2009 (So) 10:42

Nikt nie napisał to chyba zadna

o jakieś 20%, różnią się mostem południowym

bo mało kto na tym forum, ma pojęcie, poza składaniem zestawów.

Hej…

No to trzeba ponieść tę rękawicę… :stuck_out_tongue: Poszperałem i mam kilka uwag… :wink:

Niestety, ale błędny trop - jeden i drugi mostek północny wykorzystuje ten sam mostek południowy - ICH7, a dokładnie Intel® 82801GB I/O Controller.

Różnica pomiędzy Intel G31, a Intel G41 jest jednak - i to wcale nie nieznacząca. Poniżej więc zestawienie najważniejszych różnic - w poszczególnych punktach najpierw informacje o G41, a później konfrontacja z G31. Zaczynamy:

:arrow: obsługa procesorów Intel C2D i C2Q z magistralą FSB 800/1066/1333 MHz - podobnie, tyle że procesory C2Q z maksymalną FSB 1066 MHz,

:arrow: obsługa pamięci RAM DDR2 666/800 MHz i DDR3 800/1066 MHz - obsługa pamięci RAM tylko DDR2 666/800,

:arrow: obsługa maksymalnie 8 GB RAM - obsługa maksymalnie 4 GB RAM,

:arrow: zintegrowana karta graficzna Intel® Graphics Media Accelerator X4500 - zintegrowana karta graficzna Intel® Graphics Media Accelerator 3100.

To byłyby najważniejsze różnice pomiędzy wspomnianymi chipsetami. Co do większej wydajności zgodzę się - ale ciężko powiedzieć, czy róznica sięga wspomnianych 20% - nigdzie nie natknąłem się na porównanie testowe obu chipsetów. Zresztą dorzucam linki do informacji od producenta chipsetów - Intel® G31 Express Chipset oraz Intel® G41 Express Chipset.

Pozdrawiam,

Dimatheus