Płyta, licencja, aktywacja

Witam. Zakupiłem Win 10 Home OEM DVD PL. Zamiast wersji pudełkowej dostałem kartonik prawdopodobnie z płytką w środku (nie otwierałem jeszcze). Ktoś mi napisze jak to wygląda teraz z kupnem i instalacją?! Czy to płyta instalacyjna w środku z kluczem? Jak wygląda aktywacja.
Doczytałem że OEM to na dany komputer (mam bez systemu) system przypisany do płyty głównej.
Pozdrawiam.

W T F ?
Skoro nie otwierałeś, to przyszła na to odpowiednia chwila. Może w środku jest ziemniak ?! -_-

1 polubienie

Pewnie burak lordzie :stuck_out_tongue:

OEM i w dodatku z licencją :wink:

Nie otwieram bo jeszcze mogę oddać. Więc jak poczytałem o wersjach i licencjach to zgłupiałem… legalne nie legalne… o co chodzi???
Więc ktoś mi odpowie konkretnie, czy mam dzwonić do MS, jeśli mi się uda.?
Powtarzam. Nowy laptop bez systemu. Zakupiłem wersję pudełkową z niby płytką i licencją wieczystą OEM PL. Dostałem twardą kopertę Microsoft…

Z tego, co mi wiadomo, wersja OEM jest sprzedawana na DVD, natomiast wersja BOX - na nośniku USB.

Jak masz zamiar go zainstalować tylko na laptopie to ten OEM może być.

Później się będziesz martwić jak kupiony został laptop z wadliwymi częściami, że szybko padnie płyta główna czy procesor i dostaniesz po naprawie dla Microsoft “nową” jednostkę i nie będzie chciał pozwolić na aktywacje kluczem.

A co masz napisane na fakturze - jeśli to wersja ESD (elektroniczna) to nie będzie żadnego nośnika tylko zaplombowany klucz. Po jego wpisaniu na stronie M$ pobierasz system. A jeśli OEM DVD to musi być płytka.

2 polubienia

Tak. mam napisane DVD. Czyli płytka z kluczem tak sądzę. Zmyliło mnie opakowanie. Myślałem że dostanę pudełko tak jak to bywa z oprogramowaniami. A dostałem kopertę z płytą - widzę że oryginał bo Microsoft i pełno kodów kreskowych… Wychodzi że to wersja tak jakbym kupił laptopa już z systemem dedykowanym pod ten laptop…tylko mam to oddzielnie. Liczę że jeśli kiedyś padnie płyta nie będę miał problemu z ponowną instalacją?!
Nie jest dla mnie problemem zarejestrowanie sprzętu - systemu, aby było wiadomo że dotyczy to tego jednego i samego sprzętu?!

Jak padnie płyta to w sumie jak byś nowy komputer miał ;-). a OEM się przypisuje do starego i nie ma możliwości transferu. Tak to tylko wersja BOX.
Chociaż wedle https://www.morele.net/wiadomosc/oem-a-box-czym-sie-roznia-licencje-windows-jaka-wybrac/2063/ da się aktywować po telefonie na infolinię MS. Jak wyjaśnisz co się stało raczej nie powinni robić problemów. Choć trochę robisz problem na wyrost :wink: płyty główne nie padają jak muchy wbrew pozorom.

1 polubienie

Jasne! Dzięki wszystkim za odpowiedzi.