Płyta msi 970-g43 podlączenie dodatkowego wentylatora

Niedawno wymieniłem sprzęt na nowy a stary chce oddac dzieciakom brata .Zestawik Obudowa gladius m20 + Fx6300+ płyta msi 970-g43 + 8Gb RAM + R9 380 2 GB + silentium PC Vero L1 600 W.W obudowie siedzą 2 wentylatory 120 mm, jeden przód i jeden tył obudowy.
Chciałbym do tego dodać jakiś wentylator z przodu obudowy aby zasysał wiecej powietrza . Z tego co udało mi się znależc o tej płycie to ma tylko 2 wyjścia na wentylatory wiec zastanawiam sie czy jest możliwośc podpiecia 2 wentylatorów do jednego wejscia?Czy jest potrzebna jakaś specjalna przejsciówka i czy nie spalę takiego wejscia przez obciążenie dwoma wentylatorami.Proszę o pomoc i jakieś porady w tym temacie.

Kup wentylator, który będzie miał przejściówkę na MOLEX i podłącz się bezpośrednio do zasilacza.

Wentylatory możesz cudownie rozmnożyć ( jeśli brakuje Ci wejść w MB ) za pomocą np. takiego kabelka ( to tylko przykład):

a czy po użyciu takiego rozgałęziacza nie bedzie ryzyka spalenia wejscia na płycie?

Nic Ci się nie zjara!!!

Wielkie serdeleczne thankju :grin:

Oprócz kabelka oczywiście będziesz musiał kupić wentylator, ale niekoniecznie z wtykiem dla molex’a.

Wentylek i kabelek juz zamówione


https://www.komputronik.pl/product/351618/phanteks-y-kabel-dla-wentylatorow-3-pin.html

Zjarać się nie zjara, ale każdy dodatkowy wentylator podłączony do takiego rozgałęzienia będzie działał wolniej niż gdyby był podłączony w pojedynkę. A im więcej tym wolniej…

Jakieś wyliczenia, jakies przykłady? Dlaczego nie podają ostrzeżeń jak np. post#3, że po podlaczeniu dodatkowego wentylatora spadnie napiecie, a tym samym obroty?
Wentylator pobiera pradu tyle co nic…

No po kiego takie oporniki - https://www.aab.com.pl/pol_m_Komputery-i-laptopy_Kable-komputerowe-258.html
Podłączmy ich więcj ( wentylatorów) przy 12 V a będą działać wolniej…

No cholercia teraz dopiero zauważyłem że ten wentylek jest na 4pin a ja potrzebuję na 3 pin…

Przykład to mój PC, gdzie CPU ma dwa wiatraki i jak wypnę 1. to 2. dostaje kopa. Tak samo jest z regulatorem obrotów wmontowanym w obudowie - jak zaczniesz podłączać więcej wentylatorów do jednej wtyczki 3-pin, to będą działać na mniejszych obrotach. To co przytoczyłeś w poprzednim poście, to zwykły rozgałęźnik, który może być stosowany razem z dodatkowymi przejściówkami molex - jak wepniesz to bezpośrednio do “zasilacza”, to spadków obrotów, bez dodatkowego opornika, nie powinieneś mieć… a jak masz, to zbieraj na nowy zasilacz.