Płyta MSI KT3V - ustawienia BIOS dla procesorów 1,5 i 3 GHz

Witam!

Chciałbym prosić o poradę dotyczącą prawidłowego postępowania po zainstalowaniu nowego procesora. Otóż przy starcie BIOS widzę jedynie komunikat o 1000 MHz zamiast 1500 MHz. Wszystko wprawdzie działa, ale jak w BIOS chcę poprawić co nieco, aby wykorzystać w pełni możliwości procesora, to napotykam na dylemat co do właściwych ustawień. Moje próby (nieudane) kończyły się brakiem możliwości uruchomienia komputera (BIOS nie startuje). Musiałem wówczas przywracać BIOS poprzez jego reset. Rzecz w tym, że w menu BIOS mam dwa niezależne parametry: CPU Clock (zmiana od 100 do 280 MHz co 1 MHz) oraz CPU Ratio (Auto, ×15,0, ×14, ×10,0, ×9,5, ×9,0, ×8,5, ×8,0, ×7,0, ×7,5, ×6,5, ×6,0). Obecnie zainstalowany mam procesor 1500 MHz, lecz system rozpoznaje go jako 1000 MHz.

Jakiej kombinacji ustawień powinienem użyć w BIOS dla tego procesora, aby nie kończyło się to unieruchomieniem BIOS?

Jak należałoby ustawić powyższe parametry BIOS dla procesora 3000 MHz (z dostępnych mi źródeł informacji wynikało, że taki procesor mógłby współpracować z moją płytą)

Pozdrawiam

Powinno być 100x 15 spróbuj ustawić szybkość pamięci na sztywno. Co do procesora 3GHz 200x15

Na rynku nie pojawił się Athlon XP/Duron 3.0 GHz (ja o takim nie słyszałem), jedynie Athlon XP 3000+ o taktowaniu ok 2.2 GHz (13x166 MHz chyba).

Podaj zrzut ekranu z CPU-Z.

Nie uruchomiłem jeszcze tego szybszego procesora, ale co do jego nazwy to istotnie chodzi o model Athlon XP 3000+. Nie wyraziłem się poprzednio wystarczająco precyzyjnie.

Dodane 21.08.2013 (Śr) 17:57

Postąpiłem według powyższej wskazówki i niestety BIOS nie dał się uruchomić. Po resecie zastosowałem inny wariant, to znaczy 133 MHz i CPU Ratio ×10. I tym razem nie było strajku BIOS i wyświetla się Athlon XP 1500+, tak jak oczekiwałem. Przy okazji zmiany częstotliwości dostrzegłem też, że teraz zestaw dostępnych mnożników zmienił się i teraz widoczne były: ×7,0, ×7,5, ×8,0, ×8,5, ×9,0, ×9,5, ×10,0, ×10,5, ×11,0, ×11,5 oraz ×12,5/13,0. Czy oznacza to, że mógłbym ustawić np. 266 MHz i ×5,0? Czy przy wyborze częstotliwości powinienem zwrócić uwagę na obsługiwane częstotliwości magistrali, które w przypadku mojej płyty instrukcja określa jako 200/266/333 MHz? Czy dla stabilnej pracy systemu ma znaczenie jak ustawię częstotliwości? Ustawiłem najpierw 150 MHz i ×10 i system ruszył, ale dostrzegłem po załadowaniu Windows, że wskaźnik klepsydry utrzymywał się bardzo długo. Czy to zbieg okoliczności, czy jednak nie był to przypadek?

Athlon XP 3000+ to 10.5x200 (2200 Mhz) albo 13x166 (2166MHz, tak jest na moim starym Bartonie).

CPU-Z dałby więcej danych i można by było dokładnie określić CPU.

* poprawiłem wartości, bo się pomyliłem o 33 Mhz

Poniżej informacje z CPU-Z:

http://wklej.to/E8JfL

Do postów nie wklejamy całych logów - podwieszamy je na stronach do logów - na przykład wklej.to. Pamiętaj o tym, proszę, na przyszłość.

Codename Palomino

CPUID 6.6.2

Core Stepping A5

Technology 0.18 um

L2 cache 256 KBytes, 16-way set associative, 64-byte line size

Voltage 0 1.76 Volts [0x6E] (CPU VCore)

Po tym poznaje że ten nowy procesor to jestAthlon XP na rdzeniu Palonimo, czyli pierwszy Athlon XP. Modele jakie wyszły to od 1500 do 2100+ czyli odpowiednio od 1.33 GHz (taki masz aktualnie) do 1.73 GHz (najszybszy). Ty to kupiłeś, bo chciałeś mieć szybszy niż poprzedni?

Ktoś inny jest wstanie potwierdzić przypadek, że CPU-Z aż tak grubo myli ??

Nie powiem ci czy jest odblokowany, czy można go kręcić, ale 3000+ raczej z tego nie zrobisz.

Co do częstotliwości - pokombinuj na FSP 133 MHz z mnożnikami 10.5, 11, 11.5, 12, 12.5, 13.

Moim zamiarem nie jest podkręcenie aktualnie zainstalowanego XP 1500+,lecz zainstalowanie XP 3000+ i ustawienie parametrów dla tego procesora.

przecież po zresetowaniu biosu procesor sam się ustawi na na odpowiednie parametry niepotrzebnie grzebiesz w biosie i widzę sam nie wiesz co robisz

podaj model płyty głównej

Rzecz w tym, że w płycie MSI KT3V automatyczne ustawianie nie działa. Dopiero ręczna modyfikacja pozwoliła na poprawne rozpoznawanie procesora.

na tej płycie dla Athlona XP 3000+ ustawienie FSB na 200Mhz, mnożnik na 10,5

Nie koniecznie, płyty pod Athlony XP nawet te lepsze ustawiać mogły niższe wartości i dla procesora i dla pamięci.

Tzn że CI się udało to zrobić jako 3000+ czy nie?

Jak dla mnie jest to stary CPU Palonimo (cache, napięcia, wersja podana w CPU-Z)

Najlepiej spisz nr na procesorze - będzie na 200% wiadomo co to jest (niestety musisz zdjąć radiator, którego mocowanie wymyślił jakiś bałwan)

http://screenshooter.net/2601325/mmiswln

Numer z procesora będę w stanie określić jutro wieczorem.

Obsługa CPU przez płytę i ich ustawienia FSB i mnożnik , sprawdź, czy jest na liście Twój CPU, zgodnie z tym co na nim napisane.

http://pl.msi.com/product/mb/KT3V.html#/?div=CPUSupport

I CPU 3000, płyta obsługuje tylko Bartona w technologii 0.13 i w wersji FSB 166 , bo jest taki sam CPU z FSB 200 i tego nie obsługuje.

Lista z oznaczeniami CPU:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_proc … _Athlon_XP

I wgraj do płyty najnowszy bios.

Numery na procesorze AMD Athlon:

AXDA3000DKV4D

T122003J40001

AQYHA0440DWPBW

to ten procek http://www.cpu-world.com/CPUs/K7/AMD-At … DKV4D.html

Faktycznie, to Barton. Czyli jednak CPU-Z wypisywał głupoty, ciekawe skąd je wział…

Ustawienia dla tego procesora - mnożnik 13x, FSB 166 MHz, wynik ~2.16 GHz.

Musisz mieć BIOS w wersji 1.8 lub wyższej, inaczej płytta nie obsłuży tego procesora.

http://pl.msi.com/product/mb/KT3V.html#/?div=BIOS

Obawiam się, że zaszło małe nieporozumienie. Otóż informacja z CPU-Z odnosiła się do stanu faktycznego, to znaczy w płycie głównej zainstalowany jest obecnie Atlon XP 1500+. Natomiast moim zamiarem jest wymiana tej jednostki centralnej na model 3000+.

To tego 3000 płyta obsługuje, wgraj najnowszy bios do płyty, po założeniu CPU reset biosu, ustawienia w/g specyfikacji płyty mnożnik AUTO, FSB 166 i masz.

BIOS uaktualniałem do najnowszej wersji już dawno. Nie wiem tylko, czy resetowanie nie spowodowało przywrócenia starszej wersji.