Płyta nie zapamiętuje daty i godziny

Otóż pare dni temu kupiłem nową płyte główną i już widze problem…

Mianowicie płyta poprostu nie zapamiętuje daty i godziny (mimo, że bateria trzyma, widać np. w everescie)

Wczoraj musiałem odłączyć kompa od prądu (tylko wtedy sie to dzieje) około godziny 1 w nocy i dzisiaj rano właczam kompa, patrze a godzina 1:20…

Wczoraj z koleji (też po odłaczeniu kompa od prądu, tylko dłużej postał) rano widze cmos checksum error i komp stracił wszystkie ustawienia…

Pierwszy raz sie spotykam z czymś takim na nowej płycie głownej…

Przywracałem domyślne ustawienia w BIOSie (chyba działa jak clear cmos) i nic to nie daje.

Ma ktoś jakiś pomysł jak to naprawić?

Wymień baterię na nową obowiązkowo - sprawdź styki w gnieździe baterii.

Może uszkodzona.

Sprawdź poprawność jej montażu, jakieś zwarcie, może coś uszkodziłeś.

Jaka płyta ?

Zresetuj BIOS’a baterią lub zworką.

Wsadz inną baterię.

Być może wadliwy BIOS.

zmierz napięcie baterii miernikiem nie everestem. Powinno być ok. 3,2 V. To że płyta jest nowa nie znaczy, że bateria jest dobra…

Miałem identyczny problem… wymieniłem baterię w NOWEJ płycie i wszystko było ok. Zrób jak koledzy wyżej radzą. :slight_smile:

Gdzieś usłyszałem, że płyta może robić takie cyrki jak jest dociśnięta do obudowy (przez złe przykręcenie i na tylnej ścianie robią sie zwarcia)

Tak też miałem u siebie, na szczęście sie nic nie stało, dokręciłem dobrze, ale chyba wezme jeszcze wymienie baterie na tą ze starej płyty, tylko nie wiem za bardzo jak to sie robi :o

Popróbuje sobie na starej płycie wyjmowanie i wkładanie, potem przełoże do nowej.

Zmiana baterii jest prosta jak… barszcz. Napewno sobie poradzisz. Kilkanascie sekund i po sprawie. 8)

Normalnie, żadna filozofia. Wyjmujesz bateryjkę i wkładasz nową. :stuck_out_tongue:

Racja, dosyć szybko wyczaiłem jak ją wyjąć i włożyć :slight_smile:

Teraz napięcie jest około 3.10V, zobacze jutro rano czy nie bedzie checksum error.

PS: Chociaż troche dziwne, wyjąłem baterie tylko na kilka sekund i włożyłem nową i już przy właczeniu checksum error… czy płyta sama z siebie nie powinna potrzymać jeszcze na chwile danych ? (gdzieś słyszałem że płyty trzymają dane jeszcze do 10 minut po wyjęciu baterii)

A zworka do czyszczenia jest w porawidłowej pozycji?

bo jeżeli ktoś (gdzieś, kiedyś) zostawił ją w pozycji “Clear cmos” - to po każdym wyłączeniu kompa raczej będzie reset. - sprawdź ustawienie z tym co masz podane w instrukcji od płyty :slight_smile:

Zworka na pewno dobrze ale już wszystko jest OK, po zmianie baterii komp zapamiętał ustawienia przez noc :slight_smile:

Co do BIOSu to mam wersje taką (wg. CPU-Z)

Brand: Phoenix Technologies, LTD

Version: 6.00 PG

Date 07/25/2007

Czy to najnowsza?

Wszystko zależy od płyty głównej, jedne na reset ustawień potrzebują kilku sekund, inne 30 minut.

kiedy składałem nowy komputer tez miałem taki kłopot.

Wystarczyło wyjęcie i wyczyszczenie baterii.