Płyta nie zapamiętuje daty i godziny

(Neuromancer91) #1

Otóż pare dni temu kupiłem nową płyte główną i już widze problem...

Mianowicie płyta poprostu nie zapamiętuje daty i godziny (mimo, że bateria trzyma, widać np. w everescie)

Wczoraj musiałem odłączyć kompa od prądu (tylko wtedy sie to dzieje) około godziny 1 w nocy i dzisiaj rano właczam kompa, patrze a godzina 1:20...

Wczoraj z koleji (też po odłaczeniu kompa od prądu, tylko dłużej postał) rano widze cmos checksum error i komp stracił wszystkie ustawienia...

Pierwszy raz sie spotykam z czymś takim na nowej płycie głownej...

Przywracałem domyślne ustawienia w BIOSie (chyba działa jak clear cmos) i nic to nie daje.

Ma ktoś jakiś pomysł jak to naprawić?

(JNJN) #2

Wymień baterię na nową obowiązkowo - sprawdź styki w gnieździe baterii.

Może uszkodzona.

Sprawdź poprawność jej montażu, jakieś zwarcie, może coś uszkodziłeś.

(Kosior6) #3

Jaka płyta ?

Zresetuj BIOS'a baterią lub zworką.

Wsadz inną baterię.

Być może wadliwy BIOS.

(Ferdek31) #4

zmierz napięcie baterii miernikiem nie everestem. Powinno być ok. 3,2 V. To że płyta jest nowa nie znaczy, że bateria jest dobra...

(Krzysztofnawrot) #5

Miałem identyczny problem... wymieniłem baterię w NOWEJ płycie i wszystko było ok. Zrób jak koledzy wyżej radzą. :slight_smile:

(Neuromancer91) #6

Gdzieś usłyszałem, że płyta może robić takie cyrki jak jest dociśnięta do obudowy (przez złe przykręcenie i na tylnej ścianie robią sie zwarcia)

Tak też miałem u siebie, na szczęście sie nic nie stało, dokręciłem dobrze, ale chyba wezme jeszcze wymienie baterie na tą ze starej płyty, tylko nie wiem za bardzo jak to sie robi :o

Popróbuje sobie na starej płycie wyjmowanie i wkładanie, potem przełoże do nowej.

(Krzysztofnawrot) #7

Zmiana baterii jest prosta jak... barszcz. Napewno sobie poradzisz. Kilkanascie sekund i po sprawie. 8)

(Lukasz Graffix) #8

Normalnie, żadna filozofia. Wyjmujesz bateryjkę i wkładasz nową. :stuck_out_tongue:

(Neuromancer91) #9

Racja, dosyć szybko wyczaiłem jak ją wyjąć i włożyć :slight_smile:

Teraz napięcie jest około 3.10V, zobacze jutro rano czy nie bedzie checksum error.

PS: Chociaż troche dziwne, wyjąłem baterie tylko na kilka sekund i włożyłem nową i już przy właczeniu checksum error... czy płyta sama z siebie nie powinna potrzymać jeszcze na chwile danych ? (gdzieś słyszałem że płyty trzymają dane jeszcze do 10 minut po wyjęciu baterii)

(Jag1661) #10

A zworka do czyszczenia jest w porawidłowej pozycji?

bo jeżeli ktoś (gdzieś, kiedyś) zostawił ją w pozycji "Clear cmos" - to po każdym wyłączeniu kompa raczej będzie reset. - sprawdź ustawienie z tym co masz podane w instrukcji od płyty :slight_smile:

(Neuromancer91) #11

Zworka na pewno dobrze ale już wszystko jest OK, po zmianie baterii komp zapamiętał ustawienia przez noc :slight_smile:

Co do BIOSu to mam wersje taką (wg. CPU-Z)

Brand: Phoenix Technologies, LTD

Version: 6.00 PG

Date 07/25/2007

Czy to najnowsza?

(JNJN) #12

Wszystko zależy od płyty głównej, jedne na reset ustawień potrzebują kilku sekund, inne 30 minut.

(darekkkk) #13

kiedy składałem nowy komputer tez miałem taki kłopot.

Wystarczyło wyjęcie i wyczyszczenie baterii.