Płyta pod crossfire

(D3vi L1992) #1

Interesuje mnie to, czy warto inwestować w płytę z crossfire. Jak to jest gry podłączymy dwie karty? Jedna chodzi normalnie, a druga wolniej? I jaki efekt dają złącza 16x/16x, czy 16x/8x?

Chcę niedługo kupić HD5870, a z kupnem drugiej zaczekałbym pół, może nawet rok. Wiem, że efekt crossfire widać dopiero przy bardzo wysokich ustawieniach gier.

(Piotrek_20) #2

Crossfire się nie opłaca.

Jak jest 16/16 to dwie karty chodzą na 16, a jak 16/8 to wtedy chodzą obie na 8.

Do HD5870 musisz mieć mocny zasilacz, a co dopiero do cf.

(D3vi L1992) #3

Co do zasilacza, zamierzam kupić na razie na jedną HD5870, drugiej nie wiem czy i kiedy będę mógł kupić.

Czyli teraz wiem, że płyta z CF 16/16 nie spowalnia karty, tak? .. lub chociaż nie tak bardzo. Taką właśnie chcę kupić, bo gdybym ewentualnie chciał dowalić drugą kartę, nie chcę wymieniać płyty.

(Mskitek) #4

Niby dlaczego tak sądzisz?

Bez przesady.

(Piotrek_20) #5

Nie opłaca się np po roku dokupywać drugiej do cf, dlatego że będą wtedy karty wydajniejsze niż te 2 razem w cf. Lepiej kupić 1 porządną, potem sprzedać i kupić mocniejszą niż 2 do cf.

Tak samo jak ja bym kupił teraz drugie 9600GT (zakładając, że mam płyte SLI), a lepiej ją sprzedać i kupić GTS 250 czy GTX 260 niż smażyć komputer na 2 śmiecianych 9600GT.

Mocny zasilacz - przynajmniej markowe 500W.

(D3vi L1992) #6

No coś jednak w tym jest... Po dłuugich rozkminkach co i jak, dochodzę do wniosku, że chyba jednak HD5870, a później kupi się coś lepszego. W końcu w nowych kartach będą nowe funkcje, które z pewnością nie chciałbym, aby mnie ominęły :wink: Dzięki Piotrek_20 za pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji (mam nadzieję).

(Piotrek_20) #7

No widzisz, sam masz rację :slight_smile: Lepiej mieć 1 wydajniejszą niż 2 mniej.

(Mskitek) #8

Piszę poprawnie po polsku :hahaha:

Kartą, która na pewno jest opłacalna i za rok będzie tak samo dobra, no a w CF to już w ogóle jest HD5970 :smiley: (ale to chyba nie ten próg cenowy co autora tematu)

Wg mnie kupienie teraz HD5870, a za jakiś czas dokupienie jeszcze jednej nie jest takim złym krokiem, chociaż np. w Crysis, między dwiema HD5870 w CF wzrost wydajności w porównaniu do jednej karty nie jest za duży, nawet po ekstremalnym o/c i chłodzeniu ciekłym azotem (z ok. 31 FPS do 39 FPS), no ale co innego 4 sztuki HD5870 w CF i do tego jeszcze ekstremalne o/c, chłodzonie ciekłym azotem. (http://pclab.pl/art39921.html)

I tak decydujesz się na HD5870 więc nie wiem w czym dyskusja, nie ma co gdybać sami się przekonamy co będzie się działo na rynku kart graficznych za rok (może zielone kotlety w końcu wydadzą nowe karty :lol: :hahaha:)

(Piotrek_20) #9

Oh jejku, wybacz mi proszę bardzo moją nie wiedzę, za dużo musiałem grać w Literaki, a tam to słowo jest normalnie punktowane - no ale jest to bardzo śmieszne (musisz mieć niezłą zamułę).

Wydajność obu kart w CF i tak jest nie opłacalna, do tego 2x większy pobór prądu, 2 razy cieplej w obudowie i 2x głośniej.