Płyta pod crossfire

Interesuje mnie to, czy warto inwestować w płytę z crossfire. Jak to jest gry podłączymy dwie karty? Jedna chodzi normalnie, a druga wolniej? I jaki efekt dają złącza 16x/16x, czy 16x/8x?

Chcę niedługo kupić HD5870, a z kupnem drugiej zaczekałbym pół, może nawet rok. Wiem, że efekt crossfire widać dopiero przy bardzo wysokich ustawieniach gier.

Crossfire się nie opłaca.

Jak jest 16/16 to dwie karty chodzą na 16, a jak 16/8 to wtedy chodzą obie na 8.

Do HD5870 musisz mieć mocny zasilacz, a co dopiero do cf.

Co do zasilacza, zamierzam kupić na razie na jedną HD5870, drugiej nie wiem czy i kiedy będę mógł kupić.

Czyli teraz wiem, że płyta z CF 16/16 nie spowalnia karty, tak? … lub chociaż nie tak bardzo. Taką właśnie chcę kupić, bo gdybym ewentualnie chciał dowalić drugą kartę, nie chcę wymieniać płyty.

Niby dlaczego tak sądzisz?

Bez przesady.

Nie opłaca się np po roku dokupywać drugiej do cf, dlatego że będą wtedy karty wydajniejsze niż te 2 razem w cf. Lepiej kupić 1 porządną, potem sprzedać i kupić mocniejszą niż 2 do cf.

Tak samo jak ja bym kupił teraz drugie 9600GT (zakładając, że mam płyte SLI), a lepiej ją sprzedać i kupić GTS 250 czy GTX 260 niż smażyć komputer na 2 śmiecianych 9600GT.

Mocny zasilacz - przynajmniej markowe 500W.

No coś jednak w tym jest… Po dłuugich rozkminkach co i jak, dochodzę do wniosku, że chyba jednak HD5870, a później kupi się coś lepszego. W końcu w nowych kartach będą nowe funkcje, które z pewnością nie chciałbym, aby mnie ominęły :wink: Dzięki Piotrek_20 za pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji (mam nadzieję).

No widzisz, sam masz rację :slight_smile: Lepiej mieć 1 wydajniejszą niż 2 mniej.

Piszę poprawnie po polsku :hahaha:

Kartą, która na pewno jest opłacalna i za rok będzie tak samo dobra, no a w CF to już w ogóle jest HD5970 :smiley: (ale to chyba nie ten próg cenowy co autora tematu)

Wg mnie kupienie teraz HD5870, a za jakiś czas dokupienie jeszcze jednej nie jest takim złym krokiem, chociaż np. w Crysis, między dwiema HD5870 w CF wzrost wydajności w porównaniu do jednej karty nie jest za duży, nawet po ekstremalnym o/c i chłodzeniu ciekłym azotem (z ok. 31 FPS do 39 FPS), no ale co innego 4 sztuki HD5870 w CF i do tego jeszcze ekstremalne o/c, chłodzonie ciekłym azotem. (http://pclab.pl/art39921.html)

I tak decydujesz się na HD5870 więc nie wiem w czym dyskusja, nie ma co gdybać sami się przekonamy co będzie się działo na rynku kart graficznych za rok (może zielone kotlety w końcu wydadzą nowe karty :lol: :hahaha:)

Oh jejku, wybacz mi proszę bardzo moją nie wiedzę, za dużo musiałem grać w Literaki, a tam to słowo jest normalnie punktowane - no ale jest to bardzo śmieszne (musisz mieć niezłą zamułę).

Wydajność obu kart w CF i tak jest nie opłacalna, do tego 2x większy pobór prądu, 2 razy cieplej w obudowie i 2x głośniej.