Płyta pod Intela 9gen

Mam zamiar zbudować komputer do gier oparty na intelu 9 generacji.
Raczej na pewno będzie płyta główna z390 ale waham się między tym od kogo wziąć.
Mam doświadczenie z płytami Asusa dlatego myślałem nad asus tuf z390-plus gaming.
Ale widzę że inni producenci też mają fajne/rozbudowane płyty z dobrym chłodzeniem podzespołów.
Stąd moje pytanie.
Jeśli nie asus tuf z390-plus gaming to co?

A drugie pytanie to czy jakiś producent w tym modelu daje licencję sprzętową na Windowsa?
Wiem bo taką mam że Asus z170 gaming pro wychodził z licencją OEM. Tylko czy nowsze modele też miały taką alternatywę?

Płyta główna, w zestawie z licencją na Windows? Hmm,… Dziwne.

Może pochodzi z rozbiórki gotowca…

Właśnie że nie. Płyta była nowa w wersji „Ready to windows 10”
Wystarczyło że pobrałem system z linku który miałem na płycie i zarejestrowałem instalację na stronie Microsoftu.

Na jakiej płycie?

Bo jak widzę, ASUS w przypadku Z190 jeszcze Windows 7 w manualach opisywał:
https://www.asus.com/pl/supportonly/z170_pro_gaming/HelpDesk_Manual/

Tutaj chodzi o to, że sprzęt był sprawdzony i spełniał warunki dla przeprowadzenia bezpłatnego upgrade z Win7 do Win10, a nie, że Win10 był dodawany za darmo do sprzętu…

A tu zapewne chodzi o to, że rejestrowałeś zupgradowany Win10 kluczem z Win7…

Nie. Instalacja była nowego systemu na fabrycznie nowym zestawie

Ja nie mówię, że nie. Ale to musiał być zestaw skompletowany przez sprzedawcę, a nie producenta płyty.

Miałem fabrycznie Zaplombowane pudełko. I znalazłem. Jednak jest i z390 z licencją win 10 zapisaną w biosie. Ale jednak będzie 12 generacja więc dalej muszę szukać z690. :confused: