Płyta przy instalacji XP sama się bootuje

To mój pierwszy post, dlatego chciałbym się przywitać i mam nadzieję, że nie podpadnę źle umieszczając temat :slight_smile:

Ale do rzeczy: zmieniałem dysk twardy, gdyż poprzedni powoli kona (kupiłem nowy większy) i nie chcąc od nowa się bawić w instalacje chciałem skopiować system i wszystkie programy (HD Clone, XXClone). Niestety się nie powiodło (brak ntldr).

Tak więc postanowiłem jednak na świeżo postawić system.

I tu problem, który już kiedyś mnie męczył: nie mogę zainstalować systemu Windows XP. Dlaczego? Otóż po pierwszym zbootowaniu płyty (przy którym już są objawy kłopotu) i uruchomieniu instalatora wybieram wszystko jak należy, partycję, dysk itd. Po skopiowaniu plików instalator restartuje komputer tak jak powinno być.

I tu schody: normalnie jest “Dowolny klawisz spowoduje rozruch itd …” no i okno XP i dalsza instalacja. W moim przypadku pod tym tekstem wyświetla się “Start booting from CD” czy coś podobnego i od nowa to samo, płyta bootuje i proces zaczyna się od nowa, nie można zainstalować przez to systemu.

Nie wiem jak sobie z tym poradzić, już mi ręce opadają.

Dysk na SATA, płyta główna Gigabyte M61PM-S2.

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Napę DVD/CD jest sprawny?

Płyta CD nie jest uszkodzona?

Dziwne, że na powrót bootuje z płytki, w biosie ustaw bootowanie z HDD na pierwszym miejscu, a do wyboru nośnika użyj Quick Boot Menu, zdaje się, że powinno się znajdować pod F12. Jeśli nie, to informacja jest wyświetlana na planszach biosu, zaraz po uruchomieniu komputera. Dzięki temu rozruch z płyty nastąpi tylko raz a potem będzie możliwy tylko z HDD.

Tutaj przykład: dołu ekranu (klawisz ESC) U Ciebie chyba F12

post799.jpg

Samo menu może wyglądać na przykład tak:

boot_harddisk.jpg

Z tego co pamiętam instalator odpala się od razu jeśli na dysku nie ma utworzonej aktywnej partycji podstawowej.

Jeśli na dysku nie ma żadnej partycji, bądź jedyne istniejące są partycjami logicznymi to może się tak dziać.

Eksperymenty przeprowadzone na VirtualBoxie potwierdzają moją tezę.

Płyta na pewno nie jest uszkodzona, a napęd sprawny. Zresztą nie chodzi tylko o ten przypadek, bo już kiedyś dwa razy miałem ten problem (obydwa poprzednie przypadki i obecny w starszych modelach płyt).

pstrowsky już tego próbowałem, w BIOSie ustawiłem tak jak mówisz i spróbowałem jeszcze raz, lecz nadal jest “Start booting from CD” automatycznie i proces leci od nowa.

W BIOSie próbowałem chyba wszystkiego co mogłoby za to odpowiadać, DVD też podmieniałem. Jeden z niewielu problemów, który wykracza poza moją wiedzę :smiley:

Dziękuję za odpowiedzi i czekam na wskazówki, już z samej ciekawości chciałbym tę anomalię rozwikłać.

Pozdrawiam.

Co do partycji: są dwie, jedna na programy i druga na system. Tą “systemową” wczoraj ustawiłem jako aktywną, albo tak mi się tylko wydaje (o ile pamiętam XXclone tego wymagał). Ale zaraz będę jeszcze próbował tej ścieżki.

Podłączyłem do swojego komputera, w “Zarządzaniu Komputerem” w “Zarządzanie dyskami” jest jak wół: “Zdrowy (Aktywna, Partycja podstawowa)”.

Fakt, że na tym dysku znajdują się dwie partycje podstawowe raczej nie jest przyczyną, prawda?

pzdr.