Płyta ratunkowo - pomocnicza

Witam.

Jestem tu nowa. To mój pierwszy post.

Po pierwsze, portalowi dobreprogramy.pl należy się pochwała. Bardzo przyjazny serwis, bardzo go lubię. Zwłaszcza plus należy się za różnorodność programów oferowanych przez portal.

Po drugie. Próbowałam znaleźć coś z potrzebnych mi informacji zarówno przez gogle jak i tutaj na forum, ale coś mi nie idzie. Może złe zapytanie wpisuję po prostu…

Rzecz tkwi w tym, że poszukuję programu, który by umożliwiał utworzenie płyty ratunkowo - pomocniczej po instalacji systemu.

Czasem zdarza się tak, że trzeba przeinstalować system, zrobić format dysku czy zwyczajnie odbieramy nowy komputer. Potrzebujemy w takiej chwili spersonalizować komputer, dostosować do naszych potrzeb aplikacjami i sterownikami, które “do życia” są nam niezbędne.

Kiedyś gdzieś w internecie znalazłam program, który umożliwiał utworzenie takiej pomocniczej płyty, na której (zgodnie z tym co pamiętam) mogliśmy stworzyć takiego “pseudoinstalatora”, który w naszym “świeżym” systemie instalowałby wybrane przez nas programy w wybranej przez nas kolejności, tzn. “odwaliłby” za nas robotę związaną ze zmienianiem płyt ze sterownikami i innymi aplikacjami, które wymagają instalacji.

Ów program wtedy nie był mi potrzebny i nie ściągnęłam instalki. Obecnie przydałoby mi się takie cudo, w związku z czym jego właśnie poszukuję :wink:

gdyby ktoś nie zakojarzył o co mi chodzi, to potrzebuję programu, który robi takie małe czary mary i:

  1. gromadzi wszystkie nasze stery i programy na jednej płycie

  2. sam je instaluje po kolei(ustalonej przez nas)

Będę wdzięczna za zainteresowanie moim zapytaniem. Ucieszy mnie również podpowiedź, jak w inny sposób można ‘załatwić sprawę’. :slight_smile:

Z góry dziękuję za zainteresowanie moim zapytaniem.

Pozdrawiam, Emilia.

P.S.

Jeśli złamałam jakąś zasadę forumową, to wybaczcie, spróbuję się dostosować w kolejnych postach/tematach. :wink:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ore+2.0+PL i kilka innych z tej kategorii.

dzięki za pomysł, choć nie do końca to miałam na myśli

nie chodziło mi o swojego rodzaju backup programów, które już mamy zainstalowane, obecne na dysku,

a chodziło o program, który zbierze instalatory w jednym miejscu, np na dvd.

pomysł z backupem też jest dobry :slight_smile:

jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły oprócz backupu, to proszę piszcie, rezerwowe alternatywy zawsze sie przydadzą :wink: (jeśli oczywiście są :wink: )

Dziękuję i Pozdrawiam.

mi też, tu chodzi o backup całej partycji.

IMO nawet lepszy, bo szybszy, cała operacja potem polega tylko na skopiowaniu plików z płyty na dysk,instalacja zawsze trwa dłużej.

w sumie to racja z tym czasem

a tak nawiązując do backupu

czy stworzenie backupu katalogu “program files” i jego przywrócenie nie wystarczyłoby?

nie bardzo się znam, ale wydaje mi się, że pojawia się tu problem wpisów w rejestrze, które dotyczą programów z katalogu "program files’…

nie, ponieważ programy dodają wpisy do rejestru, do katalogu Documents and settings itp.

aha

no to teraz wydaje mi się, że już wiem poniekąd o co chodzi z backupem.

a czy tym podanym na początku nortonem, albo nortonem ghostem można zrobić backup rejestru i wybranych folderów czy jedynie kopia całego dysku pozwoli na odzyskanie wszystkich parametrów programów?

Na rejestrze nie znam się prawie wcale, nie wiem jakie mechanizmy nim rządzą i nie wiem czy taka kopia samego rejestru i wybranych folderów jest w ogóle możliwa.

“Samo się nie robi, jak samo nie grzmi i samo się nie błyska…”

Wskazówki DeadOrAlive popieram.

Ale zobacz to:

http://www.almeza.com/

Do wyszukiwania w systemie sterowników i zapisywania ich kopii Driver Collector

(można zarchiwizować na pendrv czy płytce)

http://www.majorgeeks.com/download.php?det=3982

Warto archiwizować Rejestr Systemowy, nie tylko jeśli się nie korzysta z

Przywracania Systemu - do tego ERUNT:

http://www.programs.pl/program,511.html

Zapisuje kopie w C(?)/Windows/ERDNT/(katalog z datą).

W środku jest m.in. plik erdnt.exe (aplikacja)- klik i przywraca.

Można też łatwo zmagazynować na boku(cały katalog - najświeższy).

Teraz BEZ GWARANCJI.

Dla wielu programów wystarczy po reinstalacji systemu (na TYM SAMYM komputerze) wgrać skopiowane katalogi

*Program Files* + *Documents And Settings* + *Windows/System32* + przywrócić Rejestr z kopii ERUNT + sterowniki

i będą działać. Ale NIE WSZYSTKIE.

Chociaż… Zawsze to mniej “ręcznej” roboty.

Ale ja wiem, czy szybciej niż back-up?

W backupie najlepiej zachować całą partycję systemową (najczęściej dysk C:/),

jeśli masz też ważne dane na innych dyskach (partycjach) to oczywiście także.

oczywiście, że jest. Są programy, które robią backupy wybranych folderów oraz rejestru, ale to już zależy do czego taka kopia ma służyć (napewno nie do przywracania systemu). Z tego co zrozumiałem z Twojego pierwszego posta wynika, że chcesz mieć właśnie coś w stylu backupu systemu-partycji systemowej. Pomysł z instalatorami raczej odpada, szkoda czasu :slight_smile:

Robisz tak: instalujesz system, sterowniki, podstawowe programy, kodeki, konfigurujesz pocztę oraz sam system wg własnych preferencji, programy do ochrony komputera i robisz sobie obraz partycji systemowej. W razie problemów z systemem uruchamiasz kompa z płyty z backupem i po 15 minutach masz gotowy system do pracy.

Potestowałem właśnie ten “Almeza MultiSet”, i wygląda na to że to dokładnie to czego szukałaś, Emilio.

Tworzy dysk instalacyjny z WindowsXP pamiętający klucz licencyjny i takie rzeczy. Automatycznie instaluje potrzebne aplikacje,

uzupełnia rejestr, sterowniki, łatki. I można przywrócić na ten sam, lub nowy komputer. Aż oczy przecieram. No ale ma też wady.

Za darmo jest 30-dniowy trial ( potem ~100$), i nie ma opisów po polsku, tylko w pięciu innych językach.

Też mam tyle programów w kompie, że z przerażeniem myślę o …

Ale muszę jeszcze sprawdzić czy to rzeczywiście się zainstaluje na innym kompie. Hmmm… kogo by tu namówić na format…

:slight_smile:

No może nie do końca zostałam dobrze zrozumiana :wink:

Choć poniekąd i tak temat wiąże się z tym, co chciałam zrobić.

Dokładniej chodziło mi o to, zeby móc na ‘gołym systemie’ w dość prosty sposób zainstalować programy z których korzystam zwykle u siebie. Nie chodziło tu o kopię całego dysku. W grę wchodzą jedynie programy i stery (w takim wypadku sprawa zdaje się być uproszczona, bo jest mniej danych do kopiowania/backupu).

Zajmuję się (dość amatorsko) kilkoma różnymi komputerami (brat, sypialnia rodziców, u mamy w biurze). Właśnie dlatego pytałam o wspomniany program do tworzenia takiego “zbiorczego instalatora”. Wiem, co mi się przydaje w pracy i mniej więcej takie same rzeczy satysfakcjonują resztę podlegających mi komputerów.

Pomysł z backupem uważam za dobry, bo dużo racji macie w tym, że jest o niebo szybszy od instalowania wszystkiego od nowa z fabrycznych płytek.

W zasadzie kopia programów i sterów (teraz widzę że rejestru również :wink: ) zupełnie by mi wystarczyła.

Mój komputer jest bardzo mało awaryjny. Jeśłi już coś w nim jest upośledzone, to dlatego, że przeżyło swoją trwałość. Raz na jakiś czas komputer zawożę do serwisu (ponoć lenistwo jest reakcją obronną organizmu na stres :wink: ) i tam dokonują wszystkich modyfikacji, które chcę wprowadzić. Ma to miejsce, uśredniając, raz na półtorej lub dwa lata :wink: (reinstal systemu do tej pory nie był częstym gościem na moim pececie, raz na rok może… moze dlatego, że staram się w miarę regularnie sprzątać ‘śmieci’ za pomocą odkurzacza, ccleanera i defragmentować. Do tej pory starczało. Dyski też w dobrej kondycji, testy wypadają dobrze.)

A co do danych… Dane dla bezpieczeństwa przechowuję na innych dyskach bądź partycjach. Oczywiście wszystkie dane oprócz logów programowych, archiwów gg i tym podobnych rzeczy tworzonych przez aplikacje podczas pracy na systemowym ‘twardzielu’.

Prawie wszystko mam na płytach gdzieś schowane, na twardzielu jest to wszystko z wygodny użytkowania. :slight_smile:

Wracając jeszcze na chwilkę do tego poszukiwanego przeze mnie programu. Taka automatyczna instalacja wszystkiego hurtowo i tak jest lepsza niż pojedyncze instalowanie z płytek czy też wgranie instalatorów na jedno RW i klikanie kolejno tego co chcemy :slight_smile:

Dzięki za porady i cierpliwość dla moich pytań. Jutro popróbuję trochę zabawy z backupem. :smiley:

p.s.

oto jest pytanie, nieprawdaż? 8) :lol: :stuck_out_tongue:

az dziw, ze nikt nie wspomnial o nlite

nagrywasz jedna plytke z winda+poprawki+stery i wazne programy lub czesto uzywane, mozna przeprowadzic instalacje nienadzorowana - wpisac klucz i pojsc na kawe :slight_smile:

clockwork

Może dlatego, że instaluje sam system a nie “ważne programy lub często używane”?

Sorry, ale chyba “Alt” Ci się zaciął.

clockwork , na Forum używamy polskich znaków w pisowni, proszę poprawić wiadomość.

napisalem PW, jakas odpowiedz ?