Płyta z systemem dla laptopa - kwestia klucza i legalności


(M Grodi90) #1

Moi znajomi maja laptopa Dell Inspiron (nie wiem jaki dokładnie model). Mają tam Windowsa 8. Wg tego co mi mówili we właściwościach sytemu wyświetla się "Windows 8", system mają 64-bit. Podejrzewam, że to ta podstawowa wersja patrząc TU. Zapewne mają partycję recovery, ale chcieliby też mieć system na płycie. Jak wiadomo w Win8 nie ma już naklejek z kodem produktu, bo ten jest zapisany w biosie.

Czy w takim razie można ściągnąć z internetu obraz systemu i w razie czego zainstalować go (oczywiście w odpowiedniej wersji)? Czy wtedy nie byłoby problemu z kluczem? Z win 7 było to legalne, bo nabywało się licencję, a nie konkretny nośnik.

Druga kwestia. Na stronach microsoftu (msdn) szukałem sum kontrolnych i nazw plików .iso, aby ściągnąć niemodyfikowany obraz. Okazało się, że nie ma tam samego, podstawowego Windowsa 8. Są wersje Enterprise i Pro, ale zwykły jest w wersji "multiple editions" razem z PRO -> KLIK Poszukałem w sieci wg nazwy pliku pl_windows_8_x64_dvd_915436.iso i udało mi się znaleźć plik .iso. Sprawdziłem sumy kontrolne i się nie zgadzały. Czy są w ogóle nośniki z samym Windowsem 8 (bez Pro)? Bo wtedy suma mogłaby się różnić. Można gdzieś sprawdzić sumę dla takiego obrazu (bo na stronach microsoftu najwyraźniej nie)?


(Qba Lukaszczyk) #2

Jeśli mają recovery, to powinna być dostępna opcja utworzenia płytek z poziomu odpowiedniej aplikacji dostarczonej przez producenta komputera.


(M Grodi90) #3

Udało mi się ściągnąć obraz systemu ze zgodną ze strony MSDN sumą kontrolną, a więc czysty obraz. Na stronie MSDN jest on opisany jako “Windows 8 (multiple editions) (x64) - DVD (Polish)”. Pod spodem opis mówi:

Jeśli product key zapisany jest w biosie, to przy instalacji z takiej płytki instalator sam wybierze wersję Windowsa na podstawie tego zapisanego klucza?

Wiem, że można z płytką recovery kombinować, ale znajomi chcą mieć normalną, czystą płytę. Powinno to zadziałać?


(winfo) #4

Zadziała, wczoraj przerabiałem ten temat.