Płyta z systemem dla laptopa - kwestia klucza i legalności

Moi znajomi maja laptopa Dell Inspiron (nie wiem jaki dokładnie model). Mają tam Windowsa 8. Wg tego co mi mówili we właściwościach sytemu wyświetla się “Windows 8”, system mają 64-bit. Podejrzewam, że to ta podstawowa wersja patrząc TU. Zapewne mają partycję recovery, ale chcieliby też mieć system na płycie. Jak wiadomo w Win8 nie ma już naklejek z kodem produktu, bo ten jest zapisany w biosie.

Czy w takim razie można ściągnąć z internetu obraz systemu i w razie czego zainstalować go (oczywiście w odpowiedniej wersji)? Czy wtedy nie byłoby problemu z kluczem? Z win 7 było to legalne, bo nabywało się licencję, a nie konkretny nośnik.

Druga kwestia. Na stronach microsoftu (msdn) szukałem sum kontrolnych i nazw plików .iso, aby ściągnąć niemodyfikowany obraz. Okazało się, że nie ma tam samego, podstawowego Windowsa 8. Są wersje Enterprise i Pro, ale zwykły jest w wersji “multiple editions” razem z PRO -> KLIK Poszukałem w sieci wg nazwy pliku pl_windows_8_x64_dvd_915436.iso i udało mi się znaleźć plik .iso. Sprawdziłem sumy kontrolne i się nie zgadzały. Czy są w ogóle nośniki z samym Windowsem 8 (bez Pro)? Bo wtedy suma mogłaby się różnić. Można gdzieś sprawdzić sumę dla takiego obrazu (bo na stronach microsoftu najwyraźniej nie)?

Jeśli mają recovery, to powinna być dostępna opcja utworzenia płytek z poziomu odpowiedniej aplikacji dostarczonej przez producenta komputera.

Udało mi się ściągnąć obraz systemu ze zgodną ze strony MSDN sumą kontrolną, a więc czysty obraz. Na stronie MSDN jest on opisany jako “Windows 8 (multiple editions) (x64) - DVD (Polish)”. Pod spodem opis mówi:

Jeśli product key zapisany jest w biosie, to przy instalacji z takiej płytki instalator sam wybierze wersję Windowsa na podstawie tego zapisanego klucza?

Wiem, że można z płytką recovery kombinować, ale znajomi chcą mieć normalną, czystą płytę. Powinno to zadziałać?

Zadziała, wczoraj przerabiałem ten temat.